Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Znawcy Knurowa
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
damian87pl



Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 652
Skąd: Redyna - Uchwały

PostWysłany: Pią Cze 04, 2010 12:24 am    Temat postu: Znawcy Knurowa Odpowiedz z cytatem

Parę tematów podobnych lecz chciałbym wszystko zlepić w całość.
Interesuje mnie sporo rzeczy z historii naszego miasta, kilka ciekawostek usłyszałem na warsztatach z gimnazjum od przewodnika z Knurowskiej Izby Tradycji, lecz to zrodziło jeszcze więcej pytań.

Myśl tego tematu jest taka że ktoś daje pytanie dotyczące historii lub pochodzenia jakiegos obiektu, nazwy, historii czegoś zwiazanego z miastem a reszta stara się odpowiedzieć na to co wie.

Na początek, nurtują mnie dwie rzeczy:
- skąd wzięła się nazwa dzielnicy Redyna
- skąd wzięłą się nazwa osiedla Uchwały (rzadko używana więc czy ktoś wie gdzie to :>)

Na poczatek mało pytań żebyście nadążyli odpisywac ale mam ich wiecej i liczę że inni też mają pytania do zadania, że nie tylko ja jestem taki niedoedukowany.
_________________
"Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić."
J. Piłsudski do socjalistycznego rządu II RP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Pią Cze 04, 2010 12:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nazwa Uchwała to są bloki niedaleko urzędu miejskiego.nazwa pochodzi od prawdopodobnie od ...............jakiejś uchwały Mr. Green
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Cze 04, 2010 1:31 am    Temat postu: Re: Znawcy Knurowa Odpowiedz z cytatem

damian87pl napisał:

Na początek, nurtują mnie dwie rzeczy:
- skąd wzięła się nazwa dzielnicy Redyna
- skąd wzięłą się nazwa osiedla Uchwały (rzadko używana więc czy ktoś wie gdzie to :>)


"Redyna" - "Uchwały" to wymienne nazwy odnoszące się do tego samego miejsca - osiedla. Obie nazwy zwyczajowe (i historyczne).

Redyna - po naszymu, Redena - po polsku

Friedrich Wilhelm von Reden
http://pl.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Wilhelm_von_Reden
http://www.zgapa.pl/zgapedia/Fryderyk_Wilhelm_hrabia_von_Reden.html

Na marginesie: Kościół św. Wawrzyńca z Knurowa jest teraz w Chorzowie przy parku na Górze Wyzwolenia, kiedyś: Góra Redena (w Chorzowie mówią: Góra Redyna).


"Uchwały" - tak nazywano ten rejon miasta za komuny. Skrót nazwy, bo powinna być dodana informacja "jakiej uchwały". Niestety, jakoś nie mogę sobie przypomnieć (tak jak marok) o jaką (kogo) uchwałę chodzi.
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Sylwestriusz



Dołączył: 25 Sty 2007
Posty: 42
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Cze 04, 2010 11:10 am    Temat postu: Re: Znawcy Knurowa Odpowiedz z cytatem

damian87pl napisał:
Na początek, nurtują mnie dwie rzeczy:
- skąd wzięła się nazwa dzielnicy Redyna

Na ul. Puszkina do niedawna był lokal o nazwie "Redyna", może to od tej nazwy wzięło się potoczne określenie całej dzielnicy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Al



Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 332

PostWysłany: Pią Cze 04, 2010 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nzawa Redyna istniala wcześniej niż knajpa, wtedy jeszcze nie było tego budynku. Może jedna z ulic na dawnej I koloni robotniczej nosiła tę nzawę.
Kiedyś nikt nie mówił,że mieszka na Dzierżyńskiego tylko na Wilzonie Mr. Green
Domki finskie - bo pierwsze zostały sprowadzone z Finlandi
Aniołki - szyb przed Gierałtowicami bo właściciel terenu nazywał się Anioł

Dużo o starym Knurowie można dowiedzieć się z książki Ks. Alojzego Koziełka i Zarysu dziejów Knurowa Hermana Hojki
_________________
http://www.garnek.pl/panka
http://forum.polskikurnik.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sasza1976



Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 1267

PostWysłany: Sob Cze 05, 2010 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawie prawicie .
Zapytam i to tak całkiem serio .Wiecie może coś o powodziach w Knurowie , bywały jakieś poważniejsze zatopienia, podtopienia w naszych dziejach ?Powiedzmy od 1500 roku( zaszalałem ) .
Gdzie ewentualnie można sprawdzić , są jakieś dostępne kroniki ?. Takie pytania zrodziły się oglądając wiadomości , skoro zdarzyło się i bywało gdzie indziej , może i nas nawiedzały .
_________________
nie osądzaj mnie , ani dobrze ,ani źle
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bartosz-ko



Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 341
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Cze 05, 2010 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie znam szczegółów. Ale z wielkich powodzi mamy chociażby zalane "czerwone osiedle" w Szczygłowicach. Jak wiadomo do teraz woda stoi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anonim



Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 1502

PostWysłany: Sob Cze 05, 2010 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W czasie powodzi 1997 woda przelewała się przez ul. Rybnicką w dolince a na Zwycięstwa bodajże ostatni budynek po stronie ERG-u wyburzono z powodu naruszenia konstrukcji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Sob Cze 05, 2010 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w 1997 zerwało most na bierawce w okolicy autobum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Sob Cze 05, 2010 11:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aha i wylał staw przy ergu i ta dolina w połowie drogi od dyrekcji erg a kościolem w Szczygłowicach i było po kolana wody,pamiętam bo brykałem na rowerze tam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Al



Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 332

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 10:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podtopienia to sprawa to sprawa po II wojnie, wcześniej nic takiego nie było, pomimo, że w rzece było dużo wody, to były 3 stawy młyńskie, tak żę nadmiar wody miał gdzie spłynąc.
Były też sztcznie utworzone stawy 1920- przy kopalni, jako zapasowy zbiornik wody dla posadzki płynnej , oraz drugi naturalny ktory utworzył się z powodu podebrania węgla , dzisiejsze Moczury
W roku 1534 Knurów miał 150 mieszkańcow / 23 rodziny/ a Krywald 30 / 4 rodziny/ Mr. Green wokoło były pola i lasy więc nie było obawy o nadmiar wody
_________________
http://www.garnek.pl/panka
http://forum.polskikurnik.pl/


Ostatnio zmieniony przez Al dnia Nie Cze 06, 2010 10:20 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wilq



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 381
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 10:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dowiedziałem się nieco więcej skąd wzięła się nazwa 'Uchwała' Otóż, jak już ktoś wspomniał od uchwały, wg której kopalnia budowała to osiedle i każdy, kto otrzymał przydział na mieszkanie miał do odpracowania 120 godzin na rzecz swojego bloku podczas jego budowy. Była to 'Uchwała 120'. Ciekawe pomysły ludzie mieli za komuny Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
damian87pl



Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 652
Skąd: Redyna - Uchwały

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O Uchwale coś tam wiedziałem ale Wilq dzięki za bardzo szczegółową odpowiedż Smile
Natomiast co do Redyny nigdy bym nie pomyślał.

Dziękuję wszystkim za tak duże zainteresowanie i udzielanie się Smile
Proszę również o czyjeś pytania. Żeby nie było monotonnie to teraz z innej beczki:

- Zna ktoś historie budynku przy ul. Wilsona - zielona elewacja, wcześniej PKO teraz BPH ?
- Dlaczego zakopano jeziorko w parku naprzeciwko domu kultury i całą Knurowiankę kanałami puszczono przez miasto ?
_________________
"Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić."
J. Piłsudski do socjalistycznego rządu II RP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anonim



Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 1502

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ Wilq - bardzo ciekawe, kiedyś wystarczyło odpracować 120 godzin żeby stać się właścicielem mieszkania. A teraz trzeba na to zapierd...ć pół życia. Brick wall

@Damian - nie tylko w Knurowie jest dzielnica, która nosi nazwisko Friedricha Redena. Jest też dzielnica Reden w Dąbrowie Górniczej.

Swoją drogą XVIII i XIX przemysłowcy (dziś nazwalibyśmy ich oligarchami) przyczyniali się do rozwoju swoich ziem, a dzisiejsi D'oh! Ale to taka luźna dygresja i nie ten wątek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wilq



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 381
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Cze 06, 2010 1:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie mieszkania dodam jeszcze, że należało wpłacić kaucję w wysokości mniej więcej jednej pensji, którą przy przeprowadzce na nowe lokum można było wybrać. Faktycznie nieporównywalne do dzisiejszych czasów, ehhh... Super
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka