Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komu się podoba "Ida"?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rss20



Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 544

PostWysłany: Wto Mar 03, 2015 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

horrrnet, może i jestem w jakimś stopniu antysemitą ale to w dalszym ciągu nie jest nienawiść i nacjonalizm na poziomie III rzeszy.


ami, dziekuję za uzupełnienie wiedzy. nadal nie widzę jednak powodu do odbierania domów i innych własności obecnym posiadaczom.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Jonas



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1235
Skąd: się wzieliśmy?

PostWysłany: Wto Mar 03, 2015 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ami napisał:
Ten wątek jest o Idzie Smile
się będę trzymał
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jonas



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1235
Skąd: się wzieliśmy?

PostWysłany: Wto Mar 03, 2015 11:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.fakt.pl/gwiazdy/agata-trzebuchowska-przebrana-za-matke-boska,artykuly,527844.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
horrrnet



Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 1250
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 12:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
https://www.youtube.com/watch?v=p4ye55zuzR8 czy to antysemityzm?
Nie! To raczej antypolonizm. Ten wątek jest raczej o antypolonizmie.

Po pierwsze nie masz pojęcia co Perez dokładnie mówi. Nawet przyjmując , że mówi dokładnie to co przetłumaczono, to w którym miejscu dopatrzyłeś się antypolonizmu? Oczywiście antysemita nie jesteś.
_________________
Ludzi nie interesuje prawda, ludzi interesuje potwierdzanie ich własnych poglądów. Za to drugie nagrodzą cię swoją przyjaźnią, za to pierwsze gotowi cię nawet zabić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
regon



Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 111

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może warto by zacząć od definicji co to znaczy być antysemitą?
Jeśli nie podobają mi się jakieś polityczne lub inne posunięcia ludzi spod znaku Gwiazdy Dawida czy to już znaczy, że jestem antysemitą? A jeśli ja ośmielę się o tym głośno powiedzieć lub napisać to też już jestem antysemitą? Jeśli wiem, że w wielu wpływowych instytucjach istnieje żydowskie lobby i dzielę się informacjami czy to już mnie czyni antysemitą? A jeśli z Żydem o cokolwiek będę się spierać w sądzie to też jestem antysemitą?
Doszliśmy do takich absurdów jak Ameryka z rasizmem. Murzyn może wpaść do sklepu z pistoletem, zdemolować półki, pobić białego i ukraść co chce. Ale nie daj Boże by ten biały w obronie własnej Murzyna zastrzelił. Toż to jest Rasizm!!!
Ludzie nie dajcie się zwariować.
Myślę, że najbardziej nielubianą grupą etniczną w Polsce są Romowie. Ale jeśli ktokolwiek zarzuca mi rasizm tylko dlatego, że ich nie lubię to proponuję przeprowadzkę do Zabrza na ulicę Buchanweldczyków. Albo przynajmniej wycieczkę. Ciekaw jestem czy obrońca praw człowieka nie będzie się bał chociaż samochód tam zostawić.

A wracając do temat "Idy" - od lat powszechnie wiadomo, że w żydowskiej mentalności jest właśnie podsycane, że Polacy mordowali Żydów wespół z Niemcami. O "polskich obozach koncentracyjnych" nie wspomnę. Dlatego film "Ida" jest Żydom tak bardzo na rękę. Bo wreszcie Polacy "przyznają się" do tego o czym wszyscy wiedzą".
Problem w tym, że Polaków, którzy może rzeczywiście do śmierci Żydów się przyczynili jest znikomy procent. Nieporównanie więcej z narażeniem życia broniło ich przed hitlerowcami. Ale o tym Syjoniści filmu nie zrobią, a Oscara to już na pewno nie będzie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przyrodnik



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 9:51 am    Temat postu: Dobry film. Odpowiedz z cytatem

Lecz powinni jeszcze więcej dodać .Pięć pokoleń wstecz kobieta wyznania Mojżeszowego przyjęła chrzest i wyszła za katolika ,dorobili się młyna wodnego,elektrowni i tartaku.w zbiornikach były ryby .Ich dzieci ochrzczone 3 dziewczyny powychodziły za Polaków kowal ,leśniczy i młynarz W czasie wielkiej grypy rodziny 2 zmarły bez następców z trzeciej został syn wychowywali go dziadkowie .Ożenił się wybuchła wojna ,[Niemcy nigdzie nie szukali zmianek o ich pochodzeniu ]a wiadomo jak tropili .przetrwał i wrócił mieli dwoje dzieci w 45 dorwali go czerwoni i na Kołymie kopał złoto ,przyszedł w 54 Wtedy też zaczęły czystki likwidacja kułaków i obszarników przejmowanie dorobku pokoleń przez [baciarów] i innych zza Buga.Przyszła era Gomułki i nagle dostali nakaz wyjazdu z Polski [bagaż 20 kg]na osobe.Po latach dowiedziono że to ówczesny proboszcz przekazał do UB inf. o chrzcie żydówy Komendant powiatowy zajął klasztor a do domu wsadził zakonnice.Po latach i wielu procesach odzyskano dom ,po młynie ruiny elektrownia wywieżona do rusyji.25 h lasu jakimś cudem w ostatnich latach dostał zakonnice za zabrane im działeczki .No ale udało się im to wyrwać tylko 1300 dębów zdążyły już wyciąć i sprzedać .Dobrze że Unia dopłaca do h. Ktoś pisze że on dbał i jego ojciec [płacił czynsz dzierżawne ]przecież nie budował ,Może w końcu dzięki Putinowi wyślemy chadziaji za Bug od ich lepianek.[w ubiegłym roku widziałem te dacze tych ziemian] Tak że FILM IDA nie odzwierciedla ani10% krzywd jakie Polacy zza Buga wykonali na Polakach z Śląska.
_________________
Uczmy żyć w zgodzie z naturą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
horrrnet



Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 1250
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

regon napisał:
A może warto by zacząć od definicji co to znaczy być antysemitą?
Jeśli nie podobają mi się jakieś polityczne lub inne posunięcia ludzi spod znaku Gwiazdy Dawida czy to już znaczy, że jestem antysemitą? A jeśli ja ośmielę się o tym głośno powiedzieć lub napisać to też już jestem antysemitą? Jeśli wiem, że w wielu wpływowych instytucjach istnieje żydowskie lobby i dzielę się informacjami czy to już mnie czyni antysemitą? A jeśli z Żydem o cokolwiek będę się spierać w sądzie to też jestem antysemitą?.


Jeszcze nie napisałes wiele na ten temat, choc juz po tym co piszesz wygladasz na antysemitę i tylko dlatego nie napiszę, że jesteś, że nie do konca sie odsłoniłeś. Ale sie odsłonisz.
Antysemityzm to uprzedzenia wobec Żydów i wyrażana do nich niechęć bez odnoszenia sie do indywidualnych przypadków, a rozciąganie odpowiedzialności na cały naród.
Dośc dobrze spełniasz te definicję.

regon napisał:

Myślę, że najbardziej nielubianą grupą etniczną w Polsce są Romowie. Ale jeśli ktokolwiek zarzuca mi rasizm tylko dlatego, że ich nie lubię to proponuję przeprowadzkę do Zabrza na ulicę Buchanweldczyków.

Antysemityzm to odmiana rasizmu. Niechęc do jakiejs grupy etnicznej i wyrażanie tego to rasizm.

regon napisał:
Murzyn może wpaść do sklepu z pistoletem, zdemolować półki, pobić białego i ukraść co chce.


i używasz do obrony swoich poglądów kłamliwych argumentów, jak ten powyżej. Oczywiście nigdzie w USA murzyn nie może wejść do sklepu i ukraść co chce.
_________________
Ludzi nie interesuje prawda, ludzi interesuje potwierdzanie ich własnych poglądów. Za to drugie nagrodzą cię swoją przyjaźnią, za to pierwsze gotowi cię nawet zabić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jonas



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1235
Skąd: się wzieliśmy?

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

horrrnet napisał:
Jeszcze nie napisałes wiele na ten temat, choc juz po tym co piszesz wygladasz na antysemitę i tylko dlatego nie napiszę, że jesteś, że nie do konca sie odsłoniłeś. Ale sie odsłonisz.
Antysemityzm to uprzedzenia wobec Żydów i wyrażana do nich niechęć bez odnoszenia sie do indywidualnych przypadków, a rozciąganie odpowiedzialności na cały naród.
Dośc dobrze spełniasz te definicję.

Chcąc być bardzo delikatny w ocenie to już nie pierwszy wyskok tego użytkownika gdzie ocenia innych, przypina łatki o ogólnie jedzie po bandzie. Jeśli chcesz przypinać łatki antysemitów, rasistów itp. Panie horrrnet to bądź na tyle przyzwoity i rób to nie pod nickiem ale podaj swoje prawdziwe imię i nazwisko.Bo jak już miotasz takim kalibrem to rób to odpowiedzialnie i nie chowaj się za fasadą nicka. No i dla porządku podaj aktualny adres zamieszkania gdzie można wysłać pozew o zniesławienie.

Przeginasz i nawet nie jesteś tego świadom bo nikt Ci po łapkach nie dał ale nic straconego. Jeśli tego nie zrobisz to miło by było gdybyś zmienił swój nick z horrrnet na nit też owad a jakże adekwatnie do Twojej osoby a paluszki zamiast na klawiaturze połóż na rozgrzanym żelazku w celach terapeutycznych.

Obawiam się, że tak jak wszędzie widzisz kłamców, rasistów i antysemitów inni widzieli wrogów klasowych w dawnych czasach. Tylko, że takie zachowanie można określić jednostką chorobową, która wymaga interwencji specjalistów. Szkoda, że przez to wszystko robi się syf na tym forum i jesteśmy zmuszeni pisać nie na temat tak jak i ty to bezkarnie cały czas robisz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
horrrnet



Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 1250
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
https://www.youtube.com/watch?v=p4ye55zuzR8 czy to antysemityzm?
Nie! To raczej antypolonizm. Ten wątek jest raczej o antypolonizmie.

Rozumiem, ze jestes gotów na pozew za oskarżenie Pereza o antypolonizm. a teraz porównajmy czy wypowiedź Pereza, który podobno! twierdzi, że Żydzi wykupuja Polskę jest bardziej antypolski czy
ten post
rss20 napisał:

jeśli ocalałemu żydowi zależałoby na utraconym majątku to nie spieprzałby jak tchórz do dawidowej gwiazdy tylko walczył tu o swoje. założę się, że 90% tych wielkich "prawowitych właścicieli" cudownie odnalezio


bardziej antysemicki.
Ale jakos nie przyszło ci do głowy grozic procesami. Ciekawe dlaczego?\
A takie groźby nie są karalne?
Jonas napisał:
powinieneś przynajmniej z liścia dostać Wink.

_________________
Ludzi nie interesuje prawda, ludzi interesuje potwierdzanie ich własnych poglądów. Za to drugie nagrodzą cię swoją przyjaźnią, za to pierwsze gotowi cię nawet zabić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
horrrnet



Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 1250
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

regon napisał:

od lat powszechnie wiadomo, że w żydowskiej mentalności jest właśnie podsycane, że Polacy mordowali Żydów wespół z Niemcami.
.


Nic o tym nie wiem. Czy to nie pomówienie.? Kolega Jonas sie zna, może się wypowie.

regon napisał:
. O "polskich obozach koncentracyjnych" nie wspomnę.
.


Właśnie wspomniałeś.
Pierwszy raz słyszę, że za używanie określenia "polskie obozy koncentracyjne" odpowiedzialni sa Żydzi. Ostatnie 2 przypadki które pamiętam dotyczyły chyba USA i Francji. Czyżby znów pomówienie?

za wiki
Według raportu polskiego MSZ jedynie w ciągu 2009 roku aż 103 razy w zagranicznych mediach użyto sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”. Najczęściej termin ten pojawił się w Niemczech – 20 razy, po 16 w mediach amerykańskich i hiszpańskich, 8 razy w Austrii, 6 w Kanadzie, 6 we Włoszech, 5 razy we Francji. Przekłamania zdarzyły się także po jednym razie na Słowacji, Serbii i Irlandii[28].

Nic o Izraelu. Jak w banku pomówienie!
_________________
Ludzi nie interesuje prawda, ludzi interesuje potwierdzanie ich własnych poglądów. Za to drugie nagrodzą cię swoją przyjaźnią, za to pierwsze gotowi cię nawet zabić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
horrrnet



Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 1250
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
Jeśli chcesz przypinać łatki antysemitów,



horrrnet napisał:
po tym co piszesz wygladasz na antysemitę


Jonas napisał:
https://www.youtube.com/watch?v=p4ye55zuzR8 czy to antysemityzm?
Nie! To raczej antypolonizm.




rss20 napisał:
horrrnet, może i jestem w jakimś stopniu antysemitą ale to w dalszym ciągu nie jest nienawiść i nacjonalizm na poziomie III rzeszy..


no comment
_________________
Ludzi nie interesuje prawda, ludzi interesuje potwierdzanie ich własnych poglądów. Za to drugie nagrodzą cię swoją przyjaźnią, za to pierwsze gotowi cię nawet zabić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
regon



Dołączył: 09 Sty 2015
Posty: 111

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobry tekst:

http://www.bibula.com/?p=35066
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
horrrnet



Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 1250
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

regon napisał:
Dobry tekst:

http://www.bibula.com/?p=35066


Cytat z linku

"W tym czasie dzięki rozrodczości, a także polityki cara, wzrosła znacznie liczba ludności Żydowskiej na ziemiach polskich, lokując się przede wszystkim w miastach. A Szcześniak, op. cit. podaje następujący ich udział w poszczególnych latach:

1781 – 1856 – 1897
Warszawa 4,5% 24,3% 33,9%
Łódź – 12,2% 40,7%'


ciekawe jak ten problem należało rozwiązać? Wysterylizować Żydów? Wysiedlić z Polski? Może zachęcać do masowych samobójstw? Masz jakiś pomysł?
Ci okropni zydzi - tak sobie świetnie radzą w życiu. to chyba ich najwieksza wada. Na ich tle inni wychodza na nieudaczników więc najlepszym dla tych nieudaczników rozwiazaniem problemu nie jest podjęcie konkurencji, ale likwidacja konkurenta. A pomysły na to jak to zrobic, bywały rózne.


No i dalej z linku
"W. Sobieski: “Żydzi czynnie wspierali bolszewików, strzelając z okien do naszego wojska.”.
Gen. Kopański: ” Z tyłu pada kilka strzałów karabinowych. Strzelają, jak się później okazuje- miejscowi Żydzi komuniści.Celowali w dowódcę, gdyż strzały ich trzy razy drasnęły me ramię.”.
F. Koneczny: ” W Wilnie Żydówki wylewały kubły ukropu na przechodzące oddziały polskie”.
pewnie z wrodzonej fałszywości, prawda? Bo przeciez mieli w Polsce tak dobrze

za wiki
Pogromy
Śmierć cara Aleksandra II w wyniku zamachu w 1881 spowodowała wielką falę antyżydowskich zamieszek, nazywanych pogromami, których najwięcej było w latach 1881–1884. Początkowo ograniczały się do terytorium Rosji, choć w zajściach w Warszawie w grudniu 1881 zginęło 2 Żydów[75], wielu innych raniono, kobiety były gwałcone, a także zniszczono dobra wartości ponad 2 mln rubli. Nowy car, Aleksander III, o zajścia obwinił Żydów. Pogromy kontynuowano do 1884 za przynajmniej nieoficjalnym poparciem władz carskich. Prześladowania te były jednym z głównych powodów masowej emigracji do USA, a także narodzin syjonizmu. Pomimo tego, w 1897 w Królestwie Polskim żyło 1,3 mln Żydów (14% populacji).
Żydzi zachowali swój język, religię i kulturę. W XIX i na początku XX wieku nastąpiła częściowa asymilacja żydowskiej inteligencji.
Kolejna fala pogromów miała miejsce w latach 1903–1906. Sądzi się, że przynajmniej ich część została zorganizowana i wspierana przez carską tajną policję, Ochranę. Niektóre miały miejsce na ziemiach polskich, gdzie mieszkała większość rosyjskich Żydów. W wyniku zajść 1906 w Białymstoku było ok. 70 ofiar śmiertelnych wśród Żydów oraz 6 wśród chrześcijan, a także co najmniej 90 poważnie rannych[76].


i dalej


Sytuacja mniejszości pogorszyła się po śmierci marszałka, którą większość Żydów odebrała jako tragedię. W latach 1935–1937 w rozruchach antysemickich zginęło 97 Żydów, a ok. 500 odniosło obrażenia. Przyczyną niektórych rozruchów były zabójstwa Polaków dokonywane przez Żydów, np. w Przytyku[111] czy w Brześciu[112]. Celem przemocy były wielokrotnie żydowskie sklepy, z których wiele zostało splądrowanych. Skrajna prawica ogłosiła bojkot ekonomiczny Żydów (pod hasłem swój do swego po swoje), który w połączeniu z Wielkim Kryzysem oraz bardzo wysokim przyrostem naturalnym (liczba Żydów w Polsce była wówczas najwyższa na świecie i tu „biło serce” przyszłego Izraela)[107] przyczynił się do obniżenia poziomu życia Żydów w Polsce, który był jednym z najniższych spośród wspólnot żydowskich na świecie. Nasiliła się dyskryminacja na uniwersytetach, postulowana przez ugrupowania nacjonalistyczne jako reakcja na nadreprezentację Żydów na niektórych kieunkach studiów. W 1937 wprowadzono numerus clausus[113].
W maju 1938 Rada Naczelna Obozu Zjednoczenia Narodowego zajęła stanowisko w kwestii żydowskiej. Podjęta uchwała głosiła, że rozwiązanie kwestii żydowskiej w Polsce możne być osiągnięte przede wszystkim przez jak najbardziej wydatne zmniejszenie liczby Żydów w Państwie Polskim. Zapowiadała kontynuację walki o zmniejszenie udziału Żydów w życiu gospodarczym i kulturalnym[114].
Pojawiły się pomysły emigracyjne (np. na Madagaskar), w których przywódcy syjonistyczni szukali porozumienia z rządem i rozpoczęły się pierwsze, nieliczne początkowo, wyjazdy do Palestyny. Oddział II Sztabu Generalnego WP (polski wywiad wojskowy), na zasadzie tajnych porozumień, szkolił oraz wyposażał w broń i pieniądze dywersantów żydowskich, którzy byli następnie wysyłani do walki z Arabami i Brytyjczykami w Brytyjskim Mandacie Palestyny o niepodległy Izrael[107].
Sejm RP uchwalił ustawę o pozbawieniu obywatelstwa tych, którzy utracili łączność z państwowością polską. Minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj-Składkowski wydał 8 października 1938 rozporządzenie wprowadzające obowiązek złożenia do jednorazowej kontroli paszportów zagranicznych polskich, począwszy od 29 października. Było to pretekstem dla hitlerowców do wysiedlenia polskich Żydów do Polski, bowiem bali się utraty przez nich obywatelstwa[115] .
_________________
Ludzi nie interesuje prawda, ludzi interesuje potwierdzanie ich własnych poglądów. Za to drugie nagrodzą cię swoją przyjaźnią, za to pierwsze gotowi cię nawet zabić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Mar 04, 2015 11:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem przekonany, że filmu Ida nie wolno analizować politycznie ani historycznie, mimo że motyw żydowski w Idzie ma realne odniesienia. Jednak to nie jest dokument. Mam nawet przeczucie, że Ida jest czymś w rodzaju artystyczno-intelektualnej prowokacji, pułapką na widza, przyzwyczajonego do publicystyki w kinie.
W Idzie dostrzegam taki paradoks: gdyby oglądać ten film z perspektywy człowieka kompletnie niezorientowanego w historii (lub jakiegoś wręcz "ufoludka", który nic nie wie o naszej planecie i o tym, co robią na niej ludzie), wtedy Ida jest absolutnie neutralna. Np. mamy tu dobrego i złego Żyda, mamy dobrego i złego Polaka (ojciec mordercy umiera z widocznymi wyrzutami sumienia), mamy młodego Polaka, który kocha się w żydowskiej dziewczynie (wie, że jest Żydówką i do tego zakonnicą!, ale odrzuca stereotypy, jest gotów spędzić z nią resztę życia!), i mamy Żydówkę, która kocha tego polskiego chłopaka.
Widać, że kategorie etniczne rozłożone zostały równo jak na wadze. Więc nie tutaj trzeba szukać klucza do Idy!
O czym naprawdę jest ten film? Nie jestem na tyle głupi, by twierdzić, że istnieje tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Dla mnie na pewno jest o wrażliwej istocie, która zmienia maski (konwencje, którymi inni ją określają, nawet widzą w tych określeniach coś w niej najważniejszego. Katoliczka, zakonnica, Żydówka, dziecko, dziewczyna, kobieta).
Ona, czyli Ida, ma przed sobą kolosalny wybór, decyzję dotyczącą powołania na resztę życia i stanęła przed skomplikowaną zagadką: kim naprawdę jestem? I po co naprawdę żyję?
Zwróćcie uwagę, ile Ida musi przełamać stereotypów i jakie napięcia film pokazuje w parach typu "***-dziewica", "wierząca-ateistka", "idealizm-materializm", wreszcie... "świętość-zbrodnia".
Co jeszcze wiemy o Idzie na pewno, to tyle, że dziewczyna w finale dokonuje zdecydowanego wyboru. Podróż po ciekawostkach tego świata się kończy i Ida na własnych nogach depcze z powrotem do klasztoru.
Czy to znaczy, że Bóg okazał się najważniejszy? Możliwe. Ale możliwe też, że wraca tam, jak pod klosz, czyli do bezpiecznego miejsca, które uchroni ją przed zbytnim skomplikowaniem życia na zewnątrz? Może to nie jest święty wybór, a może bardzo święty? Jest scena, gdy Ida śmieje się z czystą radością obserwując starsze zakonnice w refektarzu, to znaczy, że nauczyła się dostrzegać komizm rytuału, ale ma wobec niego życzliwy dystans, nie ucieka spłoszona. Przyjmuje więc rzeczy, jakie są. Wyznanie chłopa w leśnym dole przyjmuje podobnie: nawet jest w tej scenie trochę figurą Pana Jezusa na spowiedzi. Mężczyzna, który po latach wyznaje jej prawdę (przyznaje się do zbrodni) też musiał pokonać jakiś Rubikon i oczyszcza się z ciążącej mu prawdy. Czy to go w jakimś sensie rozgrzesza? Wygląda na to, że tak. Przecież Ida nie będzie już dochodzić sprawiedliwości, zostawi jemu i jego rodzinie dom rodziców, pozwoli normalnie żyć, wychowywać dzieci itd.
Jest tylko ciekawa, dlaczego nie została zabita (dlaczego żyje) i słyszy, że z powodu, iż nie miała podejrzanego wyglądu (czyli ocaliło ją to, że przypadkowo przełamywała konwencję, tu: żydowskości). Może to uzmysławia jej, że w przekraczaniu różnych konwencji jest jakaś niezwykła moc lub wartość?
W filmie pokazany jest też sąd, realność sądzenia ludzi przez ludzi i wypada ta scena groteskowo (bo jakiś *** prokurator, w obecności śmiertelnie poważnego składu sędziowskiego, wywodzi jakąś kretyńską oskarżycielską ideologię z głupiej szabli, z rekwiztyu, w sumie przypomina to szalony teatr, gdzie wszystko jest trochę na niby, nie ma nic wspólnego z prawdą ani jej dociekaniem, jest to karykatura sprawiedliwości ludzkiej itp.).
Podobnych tropów interpretacyjnych w Idzie jest dużo więcej. Każda sekwencja scen ma jakąś istotną funkcję konstrukcyjną. Trudno ogarnąć, dokąd to prowadzi przy pierwszym oglądaniu filmu, trzeba by do niego wracać i oglądać umyślnie pod różnymi kątami, żeby być może trafić na wątek, który doprowadzi do rozwikłania zagadki.
Na koniec przyznam się, że film mnie wciągnął warstwą wizualną i oszczędnością środków. Rzeczywiście nie powalił na kolana, nie wzruszył do łez, nic nie walnęło w klasyczny sposób w łeb ani w serce. Ale jednocześnie film wyraźnie wciągał, mnie osobiście bardzo koiło oglądanie czarno-białych scen stylizowanych na lata 60. XX w. Było to po prostu wyjątkowo przyjemne, nic więcej. Jeśli w wizualnej warstwie filmu reżyser zamontował taki umyślny magnes, to powinno to mieć ważną funkcję. Jaką? Po co mi przyjemność z przeżywania konwencji (lata 60.) w opowieści o jednym z największych dramatów XX w. (Zagłada)? Dlaczego ciotka - komunistyczna zbrodniarka - popełnia samobójstwo? Przecież ona uosabia m.in. te wszystkie historyczne konwencje (etniczną również złamała, uciekając do sowietów, wyrzekając się religii swej rodziny, tradycji, więc ocaliła życie, a potem przeżyła najważniejsze konwencje powojenne, od stalinizmu i skazywania polskich bohaterów ("wróg narodu" z jej ust to świadectwo ich niewinności, ideowości). Zapija najwyraźniej pustkę moralną, może wyrzuty sumienia, jest nikim, mimo pozycji i stanu posiadania. Postanawia skończyć życie po wizycie na grobie rodziców, kiedy składa kości swojego dziecka do grobu. Wypełniła konwencjonalny obowiązek i ta czynność okazała się dla niej śmiertelna. Wróciła na chwilę do tradycji, od której uciekała, i to pociągnęło ją ku śmierci.
Ida, przeciwnie, nie ucieka, nie boi się, próbuje wszystkiego po kolei, od alkoholu, tańca, zabawy, seksu, wszystkiego, czego przecież zakazuje jej konwencja klasztorna. Jeśli złoży śluby czystości, wcale nie będzie już wtedy dziewicą. Ale czy widzimy w niej cyniczną oszustkę? Skądże, jest najczystszą z wszystkich postaci w filmie! Czy przez skosztowanie zwykłego życia stanie się mniej miła Bogu lub Matce Boskiej (figurka stawiana i obmodlona na początku przez nowicjuszki)? Skąd. Wydaje się, że Ida, odważając się szukać prawdy, zbliżyła się do istoty powołania.
Ida próbuje też być Żydówką, ale przecież nie dzieje się nic, co by świadczyło, że ta rola jest jej bliska czy nawet ważna.
Ida wraca do klasztoru, ale czy film wyraźnie nam pokazuje, jaki będzie dalszy ciąg wypadków? Szczerze mówić nawet nie pamiętam, czy na końcu są sceny określające wybór Idy. Wiadomo, że skoro wraca, to stanie przed matką przelożoną, i będzie musiała udzielić odpowiedzi, zając stanowisko przed tą osobą, która wysłala ją do ciotki po prawdę o pochodzeniu. Co powie Ida i jak zadecyduje? Czy na pewno zostanie zakonnicą? Moze zrzuci z siebie ostatnią maskę. Może wróci do chłopaka, którego zdążyła pokochać?
To jest film, który można prawie bez końca rozważać w różnych kierunkach.
Nie wiem, czym się kieruje jury oskarowe, nie rozumiem do końca, dlaczego właśnie Ida zdobyła największą nagrodę filmową w historii polskiej kinematografii. Na pewno sam Oskar nie świadczy o tym, że jest to najlepszy polski film wszechczasów. Zakładam jednak, że nagroda musi potwierdzać, że dla obcych znawców kina, gdzieś daleko za oceanem, ten film jest niezwykły, wybitny, lepszy niż setki pozostałych, ciekawszy, głębszy, oryginalniejszy, kunsztowniej nakręcony, mądrzejszy od serii innych dobrych filmów w historii światowego kina?
Myślmy nad tym. Ciekaw jestem podpowiedzi, intuicji. Ale na pewno nie chciałbym tonąć w publicystyce historyczno-patriotyczno-problemowożydowskiej, bo wydaje mi się, że sama żydowskość i polskość są tu tylko pretekstami do pokazania rzeczy daleko bardziej uniwersalnych.
I jeszcze malutkie PS. a propos: jeśli zgadzamy się, że Ida ma wymiar niewygodny dla polonocentrycznego widza, to wyobraźmy sobie, jakim szokującym musi być filmem dla widza konwencjonalnie żydowskiego, gdzieś w Nowym Jorku, który musi zastanawiać się nad postacią polskiej, katolickiej zakonnicy modlącej się do Pana Jezusa i Matki Boskiej po polsku, gdy jednocześnie jest ta postać ikoną żydostwa i żydowskiego losu (ocalała z zagłady kobieta, przy - pamiętajmy - matrylinearnym przekazywaniu prawa bycia Żydem) oraz nad postacią-ikoną żydokomuny, Żydówki sprzedajnej, złej, odszczepionej, krzywdzącej Polaków, lekceważącej religię i własną narodowość? Wydaje mi się, że nie jest to dla nikogo łatwa potrawka. A tym większy plus dla Idy i jej inteligentnego reżysera - Polaka.
Robi się często zarzut, że nie ma w Idzie hitlerowców i nie ma ani jednego Niemca okupanta, oprawcy. No nie ma. Tylko że to - jeśli wiemy, że jest to film przemyślany i nic w nim nie dzieje się przypadkowo - też musi być znaczące. Nie chodzi o to, że reżyser ukrywa przed widzem prawdę, bo przecież tę prawdę o Holocauście znają dzisiaj wszyscy powszechnie. Film pokazuje historie wyjątkową, coś niezwyczajnego, co się - ze szkolnego punktu widzenia - nigdy i nigdzie nie mogło zdarzyć. W dramacie szekspirowskim jest taki znany pasus określający miejsce akcji, zwrot, który przeszedł dawno do klasyki kultury "w Polsce, czyli nigdzie". Nie wykluczałbym tego tropu w Idzie, która przez ten polski sztafaż dla każdego na świecie (również dla ufoludka) może być wyjętą z krępujących realiów tajemniczą opowieścią o trudach bycia człowiekiem. O piekielnie niebezpiecznym trudzie odkrywania tożsamości wśród ludzi, którzy potrafią się zabijać z błahych powodów, za wygląd, za kawałek pola, za ideologię. Ale potrafią się też zakochać w sobie (wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu - zakonnica na dancingu!) od pierwszego wejrzenia przy muzyce i pragnąć być z sobą na zawsze!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jonas



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1235
Skąd: się wzieliśmy?

PostWysłany: Czw Mar 05, 2015 11:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Film "Ida" pokazuje tą szara Polskę, którą ja pamiętam. Szara pozostała nawet po transformacji kiedy bezrobocie szalało a kandydat na prezydenta śpiewał "bo tutaj jest jak jest, po prostu". I te wszechobecne furmanki, które w filmie z racji przeniesienia musiał być a do niedawna nieodłączny element opisu Polski w zachodnich mediach. Dla kontrastu w "Bogach" Łukasza Palkowskiego też szaro ale pasja i emocja barwią ekran po brzegi. Siła idei i dążenie do celu, który jest przy okazji szlachetny więcej wart niż przerysowane poczucie winy za zbrodnie niepopełnione.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka