Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Godziny urzędowania UM w Knurowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Pią Lip 10, 2009 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Secundo, Joasia ładnie Ci wytłumaczyła, nie mam nic do dodania Smile
_________________
http://www.oknafenix.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Lip 11, 2009 1:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

joasiap napisał:
Zakładając, że w okienku są dwie panie, to rzucenie jednej na późniejszą zmianę spowodowałoby raczej wydłuzenie kolejek, a tym samym czasu na obsugę klientów. Więc dwie zostają, a trzecia - nowa - na drugą zmianę. Proste?secundo - udajesz czy faktycznie masz problemy z kumaniem? Brick wall

Właśnie nie proste;) Bo teraz te dwie panie nie siedzą w okienku przez bite 8 godzin, tylko jak jedna pracuje, to druga odpoczywa albo znika na zapleczu i zmieniają się a razem są tylko przy dużych kolejkach. Jeżeli urząd będzie otwarty dłużej (w godzinach lepiej dopasowanych dla klientów), to kolejki nie wydłużą się nawet przy jednej pani w okienku, bo ruch klientów lepiej się rozłoży w czasie. Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, że wchodzę do dowolnego urzędu (miejski, gminny, pocztowy, skarbowy, starostwo, spółdzielnia itp.) a tam wszyscy urzędnicy siedzą w wyznaczonych okienkach! Poza tym, oprócz nich dwóch co najmniej dwie inne (ale raczej 4-6) na zapleczu (w pokojach niedostępnych dla klientów) zajmują się prowadzeniem spraw, które te dwie w okienku tylko przyjmują. Wystarczy połączyć te funkcje, i już mamy oszczędnośćWink
Tego nie zrozumie tylko ktoś, kto nigdy nie pracował w prywatnej firmie, która wymaga w pracy przede wszystkim wydajności a nie pracy od do.
To jest właśnie proste.
Zakładam, że faktyczne wykorzystanie czasu pracy wynosi teraz w UM średnio nie więcej, niż 50-60 proc. Jest kilkadziesiąt sposobów na zwiększenie wydajności. Do najbardziej obrazowych należą takie, jak usunięcie kluczy z drzwi a drzwi z pokoi. Następnie ustawienie mebli biurowych tak, żeby nie można się schować za szafąWink To jest proste.
Jak w naszym przykładzie mamy dwie panie (a naprawdę dysponujemy dziesięcioma, tylko te dwie widzi teraz klient), to jedna pracuje np. od 7 do 15, druga od 9 do 17 i bez żadnego problemu zyskujemy od razu dwie godziny wydłużenia otwarcia urzędu. Koszt jest taki, że już nie będzie można spokojnie pić kawy na zapleczu. I to jest proste.
Czas pracy pracowników to nie to samo, co godziny otwarcia instytucji! I w grę wchodzi nie tylko tradycyjny system "na dwie-trzy zmiany", ale płynnie regulowane godziny pracy dla poszczególnych pracowników przy zachowaniu ustawowego czasu pracy (8h).
Czyli nie jest prawdą (a niestety jest zwyczajem), że musi pokutować schemat, że za dłuższą środę (do 16.30) mamy automatycznie krótszy piątek (do 13.30)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
joasiap



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 151

PostWysłany: Sob Lip 11, 2009 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No własnie...zakładasz. Żeby to stwierdzić musiałbyś przeprowadzić badania naukowe, albo powołać się na czyjeś. Nie pracuję w UM-ie, ale drażni mnie takie uogólnianie i kierowanie się stereotypami. Jedno wiem. W środy - kiedy czas pracy jest wydłuzony - w godzinach po 15.30 ilość klientów jest niemal zerowa. Łatwo sprawdzić. Wystarczy odwiedzić wszystkie tak pracujące jednostki i poobserwować. Więc jai jest sens rozstawiać tak pracowników na stałe. Biorąc tez pod uwagę wydajność pracy w poszczególnych porach dnia..... Trudno wymagać, by urzędy traktowano jak prywatne przedsiębiorstwa, w których celem nadrzednym jest osiągnięcie jak największego zysku.
_________________
Wiesz, dlaczego upadamy? Żebyśmy mogli się pozbierać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Lip 11, 2009 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

joasiap napisał:
No własnie...zakładasz. Żeby to stwierdzić musiałbyś przeprowadzić badania naukowe, albo powołać się na czyjeś. Nie pracuję w UM-ie, ale drażni mnie takie uogólnianie i kierowanie się stereotypami. Jedno wiem. W środy - kiedy czas pracy jest wydłuzony - w godzinach po 15.30 ilość klientów jest niemal zerowa. Łatwo sprawdzić. Wystarczy odwiedzić wszystkie tak pracujące jednostki i poobserwować. Więc jai jest sens rozstawiać tak pracowników na stałe. Biorąc tez pod uwagę wydajność pracy w poszczególnych porach dnia..... Trudno wymagać, by urzędy traktowano jak prywatne przedsiębiorstwa, w których celem nadrzednym jest osiągnięcie jak największego zysku.

Naukowo można obliczyć tylko wskaźnik wzrostu albo spadku wydajności (jako stosunek produkcji do zatrudnienia i czasu pracy). Wiadomo, że wydajność w urzędach jest niższa niż w przedsiębiorstwach a w tych z kolei musi istnieć spora rezerwa, jeśli w kilku ostatnich latach rocznie notowano w Polsce wzrosty na poziomie 2-12 proc. Jeżeli rezerwa w przedsiębiorstwach wynosiła kilkadziesiąt procent, to hipotetyczne określenie jej w urzędzie na 40-50 proc. nie pociąga ryzyka wielkiego błędu.
Mam jednak nadzieję, że i bez habilitacji na ten temat można dyskutować. O tym, że biurokracja istnieje przede wszystkim dla siebie samej wiem już od dawna, dlatego nie dziwi mnie Twoje zastrzeżenie, że nie wolno utożsamiać przedsiębiorstwa z urzędem. Jeśli jednak za cel firmy uznajemy maksymalizację zysku, to jak mogłabyś określić cel istnienia urzędu miasta? Moim zdaniem czymś takim, jak "maksymalizacja zadowolenia interesantów" (wolę nawet "klientów", bo klient płaci za usługę tak samo, jak mieszkaniec na UM).
Dlatego nie jest dla mnie problemem, że po 15.30 w środę z urzędu korzystają tylko jednostki. Jeżeli przez całe lata ludzie żeby załatwić sprawę w urzędzie zwalniali się z roboty w godzinach pracy albo brali urlopy na załatwienie spraw urzędowych, to trudno oczekiwać, że po kilku miesiącach będą tłumnie przychodzić popołudniami. A może szwankuje np. informacja albo trzeba popularyzować wśród mieszkańców, że UM jest otwarty w środę dłużej? A może 16.30 nie jest żadną zachętą dla kogoś, kto pracuje do 17-18?
W każdym razie odrzucam pogląd, że nie warto rozszerzać godzin otarcia urzędu. Niezawodną wskazówkę dają tu handel i usługi. Jeśli sklepy to robią na wolnym rynku, adwokaci i fryzjerzy, znaczy, że liczą na przyciągnięcie klientów = klienci tego potrzebują.
Biurokraci mogą się odżegnywać od takich wniosków i mogą mnożyć różnice między urzędem a firmą, ale im silniej będą oponować, tym bardziej potwierdzą, że nie rozumieją usługowej roli administracji wobec podatników.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
joasiap



Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 151

PostWysłany: Sob Lip 11, 2009 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli ktoś pracuje do 17-18 to teraz ja zakładam, że od 9-10. Więc ma sposobność załatwienia spraw urzędowych rano. Wiem zresztą z własnego doswiadczenia. Mozna tez odwrotnie - śmiem zauwazyć, że urzędnik TEŻ jest człowiekiem i czasem interesantem innego urzędu. Nie mając mozliwości pracy zmianowej - musi wziąć urlop wypoczynkowy by sprawy swoje pozałatwiać. Fajnie wyszło bo np. starostwo czynne dłużej w czwartki.
Nie wydaje mi się trafionym argument o wolnym rynku i przyciaganiu klientów. Czy urząd musi przyciagać klientów? A może tak reklama w PL? Tak, rola jak najbardziej usługowa - słuzba publiczna. To może 24h na dobę? Środa całkowicie wystracza, a jeden dzień krócej nie szkodzi. Zainteresowani życiem naszego miasta - znowu ja zakładam - wiedzą o zmianie. Kto nie wie - tak jak autorka wątku - się dowie i zapamięta.

System pracy zmianowej ZAWSZE wymaga zatrudnienia wiekszej ilości pracowników, a nie rozrzucenia ich godzinowo. Proponuję zapoznać się z publikacją LEWIS'a "Potęga wydajności" - to do wczesniejszeo postu.

PS. Jesli chodzi o mnie, to raczej upierałabym sie przy rozszerzeniu godzin pracy żłóbka, przedszkoli i swietlic szkolnych w naszym mieście.
_________________
Wiesz, dlaczego upadamy? Żebyśmy mogli się pozbierać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Lip 12, 2009 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) Pełna zgoda, że żłobek, przedszkola i świetlice to priorytet. Nieprzypadkowo pracują za krótko. Podlegają tej samej gminie, które nie rozumie problemu godzin otwarcia instytucji publicznych!

2) Krótszy piątek szkodzi a jedna środa nie wystarcza. Jeżeli chociaż jeden mieszkaniec Knurowa pocałował klamkę, bo przyszedł w piątek albo nie zdążył, to już jest źle. Ja rozumiem, że to do urzędników nie dociera, że to jest dla nich śmieszne. Niestety urzędnicy nie rozumują w kategoriach służby publicznej tylko swojego "panowania" i dlatego są zadowoleni i nie zależy im na żadnych zmianach a do tworzenia udogodnień trzeba ich pchać buldożerem, bo taki stawiają opór.

3) Nikt urzędnikom nie każe siedzieć w pracy dłużej niż 8 godzin, więc problem z załatwianiem spraw w innych urzędach pozorny. Przeciwnie w firmach - tam bardzo często pracownik tkwi ponad 8 godzin.

4) Upierasz się, że racjonalizacja godzin otwarcia UM musi oznaczać klasyczny system zmianowy. Ja się z tym nie zgadzam. Wystarczy nawet, jeśli dłużej będzie pracować tylko recepcja. Nawet głupia możliwość złożenia papierów albo ich odebrania w dogodnych godzinach po 15.30 będzie już dużym ułatwieniem. W recepcji pracuje tylko kilka osób a nie cały urząd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka