Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziś Święto GDZIE FLAGI?
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Maj 09, 2007 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm możliwe, ale mi się wydaje, że kiedyś czytałem co innego na ten temat Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Pasiu



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 45
Skąd: Knurów - Gliwice

PostWysłany: Sro Maj 09, 2007 1:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewne!
Czytałem to jako streszczoną treść ustawy o barwach bodajże w Gościu Niedzielnym (nr przed 3 maja w tym roku). Był tam duży artykuł zachęcający do wywieszania polskich flag, była też w nim informacja o stronie prawnej.
_________________
Pasiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Flaga z godłem to bandera marynarki, nie jest to flaga państwowa.
_________________
http://www.oknafenix.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasiu



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 45
Skąd: Knurów - Gliwice

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 10:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak pamiętam tradycyjnie była banderą marynarki, jednakże obecnie zgodnie z ustawą jest równoprawną flagą państwową...(Godło w czerwonym polu umieszczone na białej części flagi).
Przynajmniej tak twierdzono w artykule, a wyglądało na to że autor odrobł lekcję...
_________________
Pasiu


Ostatnio zmieniony przez Pasiu dnia Pią Maj 11, 2007 10:39 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypomniało mi się coś. Flaga watykańska ok, ale te biało-niebieskie maryjne oraz papieskie - żółto-białe to nie są FLAGI tylko barwy Smile Należy o tym pamiętać Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pasiu



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 45
Skąd: Knurów - Gliwice

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lukas2401 napisał:
Przypomniało mi się coś. Flaga watykańska ok, ale te biało-niebieskie maryjne oraz papieskie - żółto-białe to nie są FLAGI tylko barwy Smile Należy o tym pamiętać Smile

Thumbsup
Dobrze mówi, polać mu!! Smile
Fakt, że barwy biało-czerwone dla przykładu to nasze barwy narodowe, a flaga to nie zawsze to samo co barwy...
Istotne ich połączenie: zółtoniebieska flaga w tym kontekście nie ma wymiaru religijnego tylko narodowy - Ukraiński (o czym nie każdy wie i pamięta) , a dopiero flagi biało-żółta czy biało-niebieska stanowią dekorację odpowiednio barwami watykańskimi lub kościelnymi.

Za dużo błędów i literówek robię...znak, że pora spać Smile
_________________
Pasiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawą rzeczą jest również to, że Polska nie posiada flagi narodowej tylko państwową Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski) piszą, gdzie stosuje się flagę z godłem.
_________________
http://www.oknafenix.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasiu



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 45
Skąd: Knurów - Gliwice

PostWysłany: Sob Maj 12, 2007 11:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

USTAWA
z dnia 31 stycznia 1980 r.
o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej
oraz o pieczęciach państwowych - tekst ujednolicony.

Źródło
Internetowy System Aktów Prawnych
Kancelaria Sejmu R.P.
Dz.U. 2005 nr 235 poz. 2000
http://isip.sejm.gov.pl/

Art. 6.
1. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach
Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.
2. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest także flaga określona w ust. 1, z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 7.
1. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad:
1) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;
3) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4) Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów;
5) organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego – w czasie ich
sesji;
6) organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz
państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu
terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych – z okazji
uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.
2. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą również polskie statki żeglugi śródlądowej.
3. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej można umieszczać w innych miejscach
niż wymienione w ust. 1 i 2, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.

Art. 1.
2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Tak więc ustawa choć nie wprost każdemu zezwala na użycie nie tylko barw(co jest bardzo jasno określone w Art. 5 ust.2 tejże ustawy) ale i użycie flagi, zaś podana na Wikipedii lista (na podstawie Art. 8 cytowanej ustawy) określa raczej organy i miejsca zobowiązane do użycia flagi z godłem.

Nie udało mi się dotrzeć do odrębnych aktów prawnych zakazujących użycia flagi wogóle, względnie flagi w wersji z godłem w innych miejscach niż przewidziane przez Art. 8 cytowanej ustawy.
Przypomnę też że wspomniana ustawa zawiera
Art. 15.
Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej są umieszczane, a hymn Rzeczypospolitej
Polskiej wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek.

Kluczem do problemu jest właściwie luka prawna: nie dość ścisłe rozgraniczenie między barwami R.P. a flagą R.P. , utożsamienie obu rodzajów flag - wynikające z art.6, oraz nie dość ścisłe określenie "innych miejsc" o których mowa w art.7 ust.3. Brak także odrębnego aktu prawnego określającego sankcje za nieuprawnione użycie flagi, nie ma też wogóle pojęcia "niuprawnione użycie flagi", podobnie jak pozostałych symboli państwowych (godła i hymnu) w obowiązujących aktach prawnych, mowa jest jedynie o znieważaniu itp.( m in w Kodeksie Karnym).
Koniec końców Wikipedia dokonała nadinterpetacji obowiązującego nieścisłego prawa.
Nadmienię, że dużo złego dla naszych symboli państwowych spowodowała wydana przez Kancelarię Prezydenta R.P. za prezydentury A. Kwaśniewskiego broszura o przystąpieniu do Unii.
Pojawiła tam się flaga R.P. ale z godłem umieszczonym po środku obu pól, zamiast wyłącznie na białym polu i prywatni przedsiębiorcy podjęli produkcję takich flag na podstawie tego nieprawidłowego wzoru.

Pozdrawiam
_________________
Pasiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka