Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podsumowanie kadencji samorządu powiatowego 2002-2006

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Powiat Gliwicki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
www.powiatgliwicki.pl



Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 95

PostWysłany: Wto Lis 07, 2006 10:05 am    Temat postu: Podsumowanie kadencji samorządu powiatowego 2002-2006 Odpowiedz z cytatem

Choć Zarząd Powiatu Gliwickiego funkcjonuje do momentu, kiedy Rada Powiatu nowej kadencji wybierze następny Zarząd, to dzień wyborów jest kończy kadencję 2002-2006. W związku z tym przedstawiam poniżej wypowiedzi nt. mijającej kadencji:

Michał Nieszporek, starosta Powiatu - mijająca kadencja samorządu powiatowego, to dobrze wykorzystany czas. To przede wszystkim okres rozwoju powiatu gliwickiego dzięki inwestycjom oraz pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Otrzymaliśmy Certyfkat „Powiat otwarty na fundusze strukturalne”. Cieszę się, że udało się wykonać wiele prac inwestycyjnych w naszych jednostkach. W latach 2003-2006 na inwestycje wydaliśmy łącznie prawie 16 mln zł. Inwestowaliśmy we wszystkich dziedzinach działalności powiatu, w obiektach szkolnych, domach pomocy społecznej oraz w szpitalach. Najwięcej środków finansowych przeznaczyliśmy na poprawę stanu dróg. Wzmocniliśmy współpracę z organizacjami pozarządowymi, tworząc Powiatowe Centrum Organizacji Pozarządowych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się to tego, że kadencja 2002-2006 była dobrze wykorzystana. Mam nadzieję, że nadchodząca kadencja przyniesie dalszy rozwój powiatu gliwickiego.

Sławomir Adamczyk, wicestarosta Powiatu - przez ostatnie cztery lata wiele zrobiliśmy. Wyremontowaliśmy szkoły powiatowe i wyposażyliśmy je w sprzęt. Teraz możemy pomyśleć o zrobieniu kolejnego kroku i zadbaniu o jeszcze lepszy poziom nauczania oraz wzmocnieniu poczucia bezpieczeństwa młodzieży przebywającej w szkolnych obiektach. Ochrona zdrowia to kolejne poletko, na którym o sukcesy najtrudniej z powodu chronicznego braku finansów, ale mimo to dla szpitali zakupiliśmy sprzęt medyczny, w lecznictwie ambulatoryjnym poprawiła się dostępność do świadczeń medycznych i podniesione zostały ich standardy. Powstało Centrum Ratownictwa w Gliwicach (współtworzonego przez Miasto Gliwice i Powiat Gliwicki). Poprzez jego funkcjonowanie wzrosło bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców. Dużo zrobiliśmy w zakresie pomocy społecznej. Coraz bliżej spełnienia standardów są nasze domy pomocy społecznej. Bardzo dobrze funkcjonuje Rodzinny Dom Dziecka w Paczynie. Z inicjatywy samorządu powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie powstają kolejne rodziny zastępcze. W powiecie mamy ich 117. Wiele dokonań za nami ale ufam, że przyszła kadencja to będzie dalsza praca dla dobra i rozwoju mieszkańców powiatu gliwickiego.

Marian Sadecki, członek Zarządu - w mijającej kadencji samorządu powiatowego udało się objąć obszar Powiatu Gliwickiego programem rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich “LEADER +” oraz Programem Odnowy Wsi Śląskiej. Oba te programy dają duże możliwości korzystania przez samorząd ze środków zagwarantowanych w budżecie Unii Europejskiej na lata 2007-2013 na rozwój obszarów wiejskich. Dzięki wprowadzonemu w powiecie systemowi kontroli opłat za korzystanie ze środowiska i stale rosnącym wpływom na Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska można było zrealizować wiele inwestycji gminnych i powiatowych ze środków Funduszu poprawiających stan środowiska naturalnego na obszarze powiatu.

Waldemar Dombek, członek Zarządu Powiatu - kiedy jako kandydat na członka Zarządu prezentowałem swoje plany, powiedziałem, że spróbuję pozyskać środki unijne na inwestycje drogowe. Teraz u progu końca kadencji samorządu powiatowego śmiało mogę powiedzieć, że się udało. Pozyskaliśmy prawie 5 mln na poprawę stanu dróg. Jest to wspólny sukces Zarządu i Rady. Ponadto Zarząd Powiatu Gliwickiego przyjął Wieloletni Program Rozwoju Szkieletu Dróg Powiatowych. Zgodnie z nim prowadzone były inwestycje. Realizowanych było również wiele inwestycji drogowych w gminach powiatu, przy współpracy z władzami lokalnymi. Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji będzie kontynuowana idea poprawy stanu dróg.

Maria Owczarzak-Siejko, skarbnik Powiatu - w okresie kadencji 2002-2006 radykalnemu zwiększeniu uległy dochody powiatu. Wzrost ten stanowi ok. 40 %. Jest to rezultat częściowo czynników zewnętrznych, związanych z ożywieniem gospodarki, jak również efekt bezpośrednich działań powiatu nakierowanych na pozyskanie środków zewnętrznych zarówno krajowych, jak i unijnych. Większe finanse pozwoliły na realizowanie wyższych wydatków budżetowych, przy czym zostały one nakierowane głównie na zadania inwestycyjne, które przekładają się na poprawę warunków życia mieszkańców powiatu. W minionej kadencji powiat sprostał wielu wyzwaniom dzięki dobrej kondycji finansów powiatu. Sytuacja ta daje nam dobry start do działania w przyszłości.


Piotr Zakrzewski, sekretarz Powiatu - Powiat Gliwicki w minionej kadencji koncentrował się na wykonywaniu zadań, które przyczyniały się do rozwoju mieszkańców, obszaru, urzędu oraz na zmniejszaniu dystansu do naszych partnerów w Unii Europejskiej. Urzędnicy Starostwa Powiatowego przygotowywali się do absorpcji funduszy strukturalnych
i odnotowali już osiągnięcia w zakresie pozyskiwania środków finansowych i realizowania projektów unijnych. Wspólnymi siłami całego urzędu przygotowano Strategię Rozwoju Powiatu Gliwickiego oraz Plan Rozwoju Lokalnego, wprowadzono elektroniczny obieg dokumentów, wprowadzono Kodeks Etyczny urzędników. Powiat Gliwicki wziął udział w Akcji „Przejrzysta Polska” uzyskując certyfikat, jako samorząd kierujący się zasadami przejrzystości, solidności i rzetelności działania.


Tadeusz Mamok, przewodniczący Rady Powiatu minionej kadencji - u progu końca kadencji samorządu 2002-2006, pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do pracy na rzecz rozwoju powiatu gliwickiego. W głównej mierze dziękuję radnym Rady Powiatu Gliwickiego, za pracę w komisjach oraz w trakcie posiedzeń Rady.
Mając na uwadze poprawę warunków życia w powiecie, przyjęliśmy wiele ważnych dokumentów, w szczególności w sprawach dotyczących oświaty, ochrony zdrowia czy pomocy społecznej. Mijająca kadencja Rady to również przyjęcie herbu i symboli powiatowych. Pragnę wyrazić podziękowania Zarządowi Powiatu, za działania w pozyskiwaniu środków finansowych z Unii Europejskiej, co zostało również dostrzeżone przez Związek Powiatów Polskich, który przydzielił powiatowi certyfikat „Powiat otwarty na fundusze strukturalne”. Podziękowania za współpracę kieruję również do władz samorządowych miast i gmin powiatu, do prezydenta, burmistrzów i wojtów oraz przewodniczących rad i radnych. Chciałbym nam wszystkim życzyć, by każda następna kadencja umacniała więź powiatu z gminami, aby współpraca była coraz lepsza a ilość wspólnych inicjatyw i realizowanych przedsięwzięć stale rosła. Pragnę również podkreślić potrzebę bliższej współpracy z samorządem Miasta Gliwice, tak by rozwój ziemi gliwickiej stał się przedmiotem wzajemnej troski naszych samorządów. Ufam, że na bazie doświadczeń z mijającej kadencji, przyszła rada wzmocni rozwój powiatu i przyczyni się to tego, że powiat stanie się wspaniałym miejscem nie tylko do zamieszkania czy spędzenia wolnego czasu, ale i do pracy lub rozpoczęcia działalności gospodarczej. Liczę na to, że powiat gliwicki wykorzysta szansę, jaką niesie z sobą nowy budżet UE na lata 2007-2013.


Najważniejsze osiągnięcia samorządu powiatowego kadencji 2002-2006:

- Przyjęcie Strategii Rozwoju Powiatu Gliwickiego na lata 2005-2020
- Przyjęcie Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2005-2007
- Uczestnictwo w 18 projektach unijnych i pozyskanie ponad 5 mln.zł na
ich realizację
- Przyjęcie Programu Ochrony Środowiska Powiatu Gliwickiego na lata
2003-2015
- Przyjęcie Planu Gospodarki Odpadami dla Powiatu Gliwickiego
- Przyjęcie insygniów powiatu tj. herbu, flagi i pieczęci
- Wprowadzenie informatyzacji obiegu dokumentów a starostwie z celu
wdrożenia elektronicznej obsługi interesantów
- Utworzenie mapy numerycznej miasta Knurowa oraz miasta Pyskowice,
a także ewidencji budynków dla miast powiatu tj. Knurowa, Pyskowic,
Sośnicowic i Toszka
- Zaktywizowanie obszarów wiejskich poprzez wprowadzenie Powiatu
Gliwickiego w śląski program odnowy wsi oraz uczestnictwo w
programie „LEADER +”
- Nawiązanie współpracy z partnerami zagranicznymi tj. Hrabstwem
Denbighshire (Walia), Powiatem Freiberg (Niemcy), Powiatem
Tirschenreuth (Niemcy)
- Nawiązanie współpracy i podpisanie Porozumienia o Współpracy z
Powiatem Puckim
- Przystąpienie do akcji „Przejrzysta Polska” - uzyskanie certyfikatu
- Uzyskanie certyfikatu „Powiat otwarty na fundusze strukturalne” oraz
specjalista ds. pozyskiwania funduszy strukturalnych dla pracownika
Starostwa Ewy Hajduk

Sławomir Gruszka
rzecznik prasowy

Starostwo Powiatowe w Gliwiach
ul. Zygmunta Starego 17
44-100 Gliwice
tel./fax (0-32) 332-66-70
tel. kom. 0 513 177 633
www.powiatgliwicki.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Powiat Gliwicki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka