Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Polska drugim Singapurem?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
asterix



Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 191
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Paź 28, 2006 10:24 pm    Temat postu: Polska drugim Singapurem? Odpowiedz z cytatem

Witam.

Ostatnie wydarzenia w Gdańsku a także obserwacja naszej rzeczywistości skłoniły mnie do rozważań, czy aby nie warto by wprowadzić w Polsce „wariantu” singapurskiego. Przedstawiam tu kilka danych o tym kraju i jego prawach. Co o nich sądzicie? Sprawdziłyby się u nas?

Singapur bywa określany mianem „demokracji oświeconej”, „merytokracji”, „demokracji konfucjańskiej” czy też „demokracji autorytarnej”. W istocie trudno opisać jednym słowem fenomen tego państwa. Lee Kuan Yew – utożsamiany przez większą część społeczeństwa singapurskiego z rdzeniem państwa – bardzo pragnął integracji narodu w duchu myśli konfucjańskiej. „Łączył więc instytucje demokratyczne i brytyjskie normy rządów prawa z paternalistycznym i autorytarnym stylem rządów korespondującym z chińskimi tradycjami.”

Singapur – jak pokazują wskaźniki ekonomiczne jest jednym z najszybciej rozwijających się państw. Zawdzięcza to duchowi wschodnioazjatyckiego (konfucjańskiego) kapitalizmu, którego głównym cechami są: nieustanne poszukiwanie doskonałości, wysoka stopa oszczędności, promocja wartości grupowych, familijność oraz ascetyczne życie.

Aby skonsolidować społeczeństwo i przeciwstawić nadmiernemu zachodniemu nonkonformizmowi zaczęto na początku lat 90. stosować politykę azjatyzacji „lwiego miasta” i promocji asian values (jako wartości wspólnych – shared values). Składały się na nie: „dobro wspólne”; uznanie rodziny jako kluczowej jednostki życia społecznego; poszanowanie jednostki; utrzymywanie konsensusu i zgody (w opozycji do zachodniej walki i konkurencji); promocja religijnej i rasowej harmonii. Ujęto je w tzw. „White Paper. Shared Values”, parlament przyjął te koncepcje w roku 1991 jako określające życie polityczne oraz społeczne Singapuru.

Singapur jest krajem wolnym od korupcji, ma przejrzysta administrację a urzędnicy - cieszący się najwyższym szacunkiem - są wynagradzani na poziomie menadżerów przedsiębiorstw prywatnych. Ponad 90% rodzin posiada mieszkania będące ich własnością; stopa śmiertelności wśród niemowląt wynosi tylko 4,4 (na 1000 urodzeń); nie istnieje problem ludzi bezdomnych i problem głodu. To z kolei wpływa na niską stopę przestępczości – 813 wykroczeń na 100tys. mieszkańców. (Karolina Szuppe)

"Singapur is fine city" - taki napis spotyka się dosyć często. "Fine" oznacza nie tyle, że Singapur jest w porządku, lecz to, że jest miastem porządku i prawa. Za rzucenie niedopałka - nim jeszcze dotknie chodnika - policjant wręczy mandat na 500 dolarów. To najmniejsza kara, hojnie szafowana za zwykłe wykroczenia. Za poważniejsze przestępstwa mandaty są jeszcze wyższe (1000 dolarów i więcej, 1 dolar singapurski – 2 złote) i niosą ze sobą ryzyko... chłosty. Zdaniem władz nic tak dobrze nie uczy poszanowania prawa jak dotkliwe (i bolesne) upokorzenie. Singapurskie prawo jest nieuchronne. Za posiadanie narkotyków, broni bez zezwolenia, korupcję państwowego urzędnika grozi kara śmierci. Co ważniejsze, jest ona wymierzana - rocznie z rąk skośnookiej Temidy ginie 40 osób. Dzięki temu miasto jest bezpieczne - nie słyszy się o napadach, rozbojach czy kradzieżach samochodów. (Anna Olej)

W takiej sytuacji szczęście miał pewien 19-latek z Niemiec, który został zatrzymany na singapurskim lotnisku za posiadanie niewielkiej ilości marihuany. Otrzymał łagodny wymiar kary – skazano go na sześć miesięcy więzienia.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Anonim



Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 1502

PostWysłany: Sob Paź 28, 2006 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już widzę jak Senyszyn, Gadzinowski, Oleksy, Szmaciński, Tusk, Gronkiewicz-Waltz, Rokita, Pitera i inni "oświeceni" obrońcy wolności osobistych podnoszą larum o zamachu na podstawowe prawa człowieka.
W naszym kraju niestety prawo często stoi po niewłaściwej stronie.

Czy w Singapurze 500 baxów to dotkliwa kara?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
asterix



Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 191
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Paź 29, 2006 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonim napisał:

Czy w Singapurze 500 baxów to dotkliwa kara?


Witam.

Pensja nisko wykwalifikowanego pracownika wynosi 2000 - 3000 dolarów singapurskich.
- przejazd autobusem 0,9 $
- metro 0,7$
- Big Mac 1,8 $
- bilet do kina 7$
- piwo 8$
Wynika z tego, że kara 500$ jest dość dotkliwa.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka