Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stary dwór

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dziewczyna_Szamana



Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 47
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Paź 28, 2006 4:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro już jesteśmy przy temacie zapomnianych obiektów, to przeglądając najnowszy album o Knurowie "Knurów wczoraj i dziś" pod red. p. J. Furgoła i M. Wydry natknęłam się na ilustrację przestawiającą "stary dwór". Był to obiekt usytuowany obok dawnego ZDK. Przyznaję, że pierwsze słyszę o jakimkolwiek dworze w Knurowie, a podpisy pod zdjęciami nie wyczerpują tematu. Czy ktoś z Was, drodzy Forumowicze słyszał coś na ten temat? Nie mam możliwości zeskanowania zdjęc z tego albumu, ale jeśli mi się uda w tym tygodniu "dorwać" skaner, to wyjaśnię Wam nieco o co mi chodzi. A może i bez zdjęć wiecie?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
MRUCZanka



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Knurów/Koszęcin

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy chodzi Ci o dwór naprzeciwko obecnego Domu Kultury schańbionego meblami? Prawdopodobnie znajdował się na obecnym polu, z tego co widziałam neidawno, to chyba jeszcze był fragmencik ogrodzenia z betonowymi kwietnikami,ale może się mylę Think Chyba Babcia mi kiedyś coś o nim wspominała, że chyba tam pracowała u Państwa, ale musiałabym się dokładniej popytać. Chyba, że w tym miejscu była sadzawka, bo też coś z tych opowieści mi się kojarzy. Na pewno na jakimś dworze Babcia pracowała, a raczej jeden był w Knurowie DWÓR Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
wyderko



Dołączył: 04 Lip 2006
Posty: 28

PostWysłany: Pon Mar 19, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Stary dwór mieścił się między obecną ul. Ogana, nowym rondem, ul. Dworcową, NOTem (starym zamkiem) a rzeką Knurówką. Pierwsze zabudowania Starego Dworu zostały wyburzone na początku XX w., a w ich miejsce wybudowano dyrekcję KWK Knurów. Później zbudowano również bazę transportową "Transgór" (obecnie Państwowa Straż Pożarną). Ostatnie zabudowania (mieszkalne), które znajdują się na w/w zdjęciach, zostały wyburzone na przełomie lat '60 i '70.

W Knurowie znajdował się również tzw. Nowy Dwór przy ul. Wilsona, między MSP 2 a nasypem kolejowym."

Była to wypowidź współautora albumu "Knurów Wczoraj i Dziś", Marka Wydry Smile
_________________
| Wyderko.pl | Bad Roosters | IWK.org.pl | Blues.net.pl |
GG: 3953834
Tel: 660880141
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Wto Lip 03, 2007 3:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyderko napisał:
"Stary dwór mieścił się między obecną ul. Ogana, nowym rondem, ul. Dworcową, NOTem (starym zamkiem) a rzeką Knurówką. Pierwsze zabudowania Starego Dworu zostały wyburzone na początku XX w., a w ich miejsce wybudowano dyrekcję KWK Knurów. Później zbudowano również bazę transportową "Transgór" (obecnie Państwowa Straż Pożarną). Ostatnie zabudowania (mieszkalne), które znajdują się na w/w zdjęciach, zostały wyburzone na przełomie lat '60 i '70.

W Knurowie znajdował się również tzw. Nowy Dwór przy ul. Wilsona, między MSP 2 a nasypem kolejowym."

Była to wypowidź współautora albumu "Knurów Wczoraj i Dziś", Marka Wydry Smile

Ostatnie zabudowania wyburzyli jak budowali PSP !!!! Ten budynek przy samej drodze vis a vis byłego (kurna) Domu Kultury to też pozostałości po Dworze.
Był też jeszcze majątek ziemski na ul Wolności , stoją do dziś domy , w których mieszkali robotnicy rolni , a także był też duży majątek w Szczygłowicach, przy wjeździe na Wilczą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka