Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Funkcjonowanie samorządu - kilka pytań
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karolzet



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1328
Skąd: WPII

PostWysłany: Wto Paź 03, 2006 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwole sobie na małe OT.

Nie mam jeszcze uprawnień do głosowania (dopiero za rok Mr. Green ), ale mam dwa pytania:
- ilu mamy radnych w Knurowie?
- co taki pojedynczy radny może zrobić, jaką ma władzę? Czy wogóle program wyborczy poszczególnych radnych ma jakiś sens i można go wdrożyć w życie?

Czy nie jest tak, że faktyczną władzę ma prezydent, a radni tylko głosują nad uchwałami?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 03, 2006 9:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Karolzet!

W Knurowie mamy 21 radnych. Prezydent ma władzę ale wykonawczą
a nie uchwałodawczą, tą z kolei ma Rada Miasta, która podejmując przerózne uchwały zobowiązuje prezydenta do ich realizacji.
Każdy z radnych ma wpływ na działania władz miasta poprzez interpelacje, zapytania i oczywiście najważniejsze głosowania, radni mogą też wnosić swoje projekty uchwał ale musi być ich 5 przynajmniej podpisanych pod jednym projektem uchwały.
Mam nadzieję że choć poczęści ci odpowiedizałem.

Pozdrawiam serdecznie:

MACIEJ KANDZIOR
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Paź 04, 2006 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście lubię ujmować tę sprawę od strony istoty samorządu. Podmiotem rządzenia w mieście są mnieszkańcy, czyli członkowie wspólnoty. To my mieszkańcy jesteśmy suwerenami i "sami się rządzimy".
Reprezentacją mieszkańców jest wybierana przez nich rada, która ma formułować wolę mieszkańców. Wykonawcą woli mieszkańców sformułowanej przez radę jest prezydent, który do tego celu ma władzę nad urzędnikami samorządowymi.
Jest to więc nastepująca hierarchia (obrazuje stosunek podległości!):
mieszkańcy
radni
prezydent
urzędnicy
Bardzo często pezydent (3. w kolejności) wysuwa się na drugie lub pierwsze miejsce. Rada staje się fasadą UM, tzn. udaje, że działa w imieniu swego suwerena a w rzeczywistości jest manipulowana przez samozwańca. Bywa też tak (dużo rzadziej), że rada źle równoważy władzę wykonawczą i zbyt dominuje nad prezydentem, wówczas prezydent staje się bezwolnym zakładnikiem rady lub frakcji w radzie.
W Knurowie zdecydowanie cierpimy na słabą jakość rady miejskiej, która - mimo samozachwytów przewodniczącego - nie wypełniała dotychczas najbardziej zasadniczych funkcji programujących i nadzorczych. Przykład: rada uchwala budżet i na tym kończy swój obowiązek, następnie prezydent bez ograniczeń manipuluje budżetem przy bierności rady (pozorna procedura uzyskania zgody rady na zmiany). W efekcie budżet realizowany jest czymś zasadniczo odmiennym od budżetu zaplanowego, przy czym zarówno rada jak i prezydent stwarzają pozory legalizmu w tym zakresie i pobierają wynagrodzenie za swoje wątpliwe usługi. Skutek jest absurdalny i sprzeczny z założeniami samorządu, ale nikt się tym nie przejmuje i nikogo to oburza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karolzet



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1328
Skąd: WPII

PostWysłany: Sro Paź 04, 2006 10:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Że tak się spytam - co radni mają z tego że są radnymi (mam na myśli $$$$)??.
I czy kandydat na radnego reklamujący się na tym forum i na swojej stronie jako społecznik itp, czy jest gotowy zrzec się tych pieniędzy? Domyślam się, że nie są to żadne kokosy ale chciałbym uzyskać szczerą odpowiedź na zadane pytanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anonim



Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 1502

PostWysłany: Sro Paź 04, 2006 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@karolzet - na to pytanie nie dostaniesz odpowiedzi.
Prawda jest taka, że stołki są po to, żeby trzepać kasę siedząc na nich.

Pokażcie mi jednego polityka SPOŁECZNIKA, który nie weźmie grosza za pełnioną funkcję a zobowiązuję się dożywotnio na niego głosować. Nawet jeżeli będzie kolegą Leszka co skończył jak ciota, choć taki był pewny swojej męskości.

He he zaraz pojawią się głosy, że ustawa nie przewiduje że można się zrzec diety i nie pobieranie wynagrodzenia z tego tytułu nie wchodzi w grę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Felix



Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 53

PostWysłany: Czw Paź 05, 2006 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co pamietam to Religa nie bierze kasy za swoje poslowanie. Kasa za prezesowanie w fundacji(na pewno w jednej czy wiecej to nie wiem ) mu wystarcza. Nie zmienia to jednak faktu, ze glownie do polityki ładuja sie kolesie chcacy dorwac sie do koryta. Lewa czy prawa strona - bez roznicy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karolzet



Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1328
Skąd: WPII

PostWysłany: Czw Paź 05, 2006 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie, dlatego zobaczymy co maciekknurow na to Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Paź 05, 2006 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo!

Przepraszam że dopiero teraz odpisuje:) Co ja na to?Smile Odpowiem konkretnie, w obecnej kadencji:

radny ok. 480 zł. miesięcznie
radny który jest przewodniczącym komisji stałej ok. 1500zł. mies.
radny który jest v-ce przew. komisji stałej ok. 1200zł. mies.
przew. rady miasta ok. 2000zł. lub więcej nie pamietam dokladnie
v-ce przew. rady miasta ok. 1800zł. również nie pamiętam dokładnie

Co ja chce z tym zrobić? Przedewszystkim zmniejszyć ilość komisji stałych z 8 obecnie do 5 (Katowice mają 10 a Knurów aż 8!), jak też zmienić statut miasta odnośnie prezydium rady miasta nie 2 a 1 v-ce przew. rady miasta.
Odnośnie mojej osoby to już mówiłem nie jednokrotnie że nie dam się "kupić" żadnemu układowi za stołek, jeśli mój program nie będzie realizowany to zrezygnuję z stanowiska w jakiej kolwiek komisji bym nie był jakiej tylko funkcji bym nie sprawował to zrezygnuję i odejdę z Klubu Radnych, stając się radnym niezależnym.
Drodzy Państwo mój program to nie są tylko puste słowa i obietnice, to są moje osobiste ambicję i będę zeterminowany żeby je zrealizować w ciągu kadencji.
Nie dam się kupić!

Pozdrawiam serdecznie:

MACIEJ KANDZIOR
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Łukasz Białek



Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 24

PostWysłany: Czw Paź 05, 2006 8:46 pm    Temat postu: lokalny samorząd Odpowiedz z cytatem

witam
Jako mieszkaniec Knurowa oraz kandydat na Radnego w nadchodzących wyborach, twierdzę, iż sprawy związane ze zmniejszeniem liczby komisji jak również liczby wiceprzewodniczących jest jedynie zabiegiem kosmetycznym. Przecież nie ma się co czarować, że pieniądze jakie otrzymują wiceprzewodniczący są jedynie kroplą w morzu w lokalnym budżecie. Słowa te sądzę, że mają jedynie ładnie brzmieć, gdyż jak wiadomo istnieje ogólna tendencja, że ludzie pchają się do władzy, aby dobrze zarabiać, dlatego są tworzone kolejne stołki dla "chętnych". Jednak warto również podkreślić, iż połączenie niektórych komisji spowoduje pewien chaos i zwiększenie spraw jakimi mają się zająć. Owszem słowa niezwykle chwytliwe, ale czy nielepiej jest się skupić na tym, aby Knurów choć trochę korzystał z członkostwa Polski w Unii? Mam na myśli pieniądze, które leżą i czekają, aż ktoś m.in. z Knurowa po nie sięgnie. Niestety w tej kwestii sytuacja wygląda dramatycznie. Tak więc Waszej ocenie zostawie ustosunkowanie się do liczby komisji oraz wiceprzewodniczących. Czy jest to hasło populistyczne czy niezwykle ważny problem lokalnej Rady?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Paź 05, 2006 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Łukaszu!

Po pierwsze 100 000 zł. oszczędności rocznie w budżecie miasta nie jest "kroplą"! Przynajmniej w moim mniemaniu; proszę spróbuj to wytłumaczyć człowiekowi który zarabia 1200zł. netto na miesiąc lub mniej że to kropla!
Ja nie szerze haseł populistycznych, tylko mówie jak jest i w jaki sposób można zmienić tę sytuację. Jestem jednocześnie przygotowany na wiele ataków, szczególnie ze strony tzw. karierowiczów, którzy cisną się tam dla kasy i stołka!
Mnie nie interesuje stołek pieniądze również nie są dla mnie najważniejsze, pokazałem to choćby działając w Milenium.

Pozdrawiam serdecznie:

MACIEJ KANDZIOR
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Paź 05, 2006 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Łukaszu!

Odnośnie środków unijnych to nie wiem jak ty ale ja byłem na sesji rady miasta i miałem odwagę wstać i zabrać głos w tej sprawie jest to odnotowane w protokole z sesji. Zapytałem pana Ramsa ile miasto za jego kadencji pozyskało środków unijnych, jaki procent inwestycji miejskich jest finansowany lub wspolfinansowany ze środków unijnych, wreszcie kto jest odpowiedzialny za pozyskiwanie środków z funduszy strukturalnych z komisji europejskiej?
Zadałem sobie również "trud" i zapoznałem się z programem unijnym o nazwie młodzież (jeszcze jako po. prezesa w Milenium- 2 lata temu).
Więc coś niecoś na ten temat wiem. Proszę powiedz jakie ty posiadasz kompetencję do wypowiadania się na ten temat i co zrobiłeś w tym kierunku by tą jak mówisz"dramatyczną sytuację" zmienić? Ja bynajmniej miałem odwagę o to zapytać publicznie na sesji rady miasta.

Pozdrawiam serdecznie:

MACIEJ KANDZIOR
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Łukasz Białek



Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 24

PostWysłany: Pią Paź 06, 2006 3:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem pod ogromnym wrażeniem dla tego, jaki trud włożyłeś drogi Maćku w poprawe sytuacji miasta związanej z pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej. Wszak to wystąpienie ograniczające się do pytań retorycznych, na które wszyscy znają odpowiedzi, zmieniło sytuacje ekonomiczną miasta. To raz, jeśli zrobisz, coś więc to daj proszę znać, bo wystąpienie, które zostało odnotowane w protokole to jak dla mnie - nic. Jeśli chodzi o moje kompetencje, o które pytasz, to nie wiem co mają wspólnego z tym, że stwiedziłem fakt oczywisty, że pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej, stoi w miejście na "dramatycznym poziomie". Mam przedziwne wrażenie, że jeśli ma się informacje, iż miasto nie pozyskało ani euro z funduszy, to wyciągniecie wniosku, jakoby coś było nie tak, jest dość proste i nie trzeba mieć rewelacyjnych kompetencji, aby to stwierdzić. Ale jeśli już pytasz, to uczestniczyłem w szkoleniu odnośnie pozyskiwania środków z Unii Europejskiej organizowany przez CRIS, dlatego sądzę, żę mam pewne kompetencje, aby wypowiedzieć się w tym temacie. A Ty drogi Maćku jakie kursy pokończyłeś związane z pozyskiwaniem funduszy ????? :>
To raz, a dwa, chciałem zapytać skąd wzięło Ci się 100 000? bo z moich obliczeń jest to kwota ok 75 000. A porównywanie budżetu miasta do pensji jednego człowieka, jest co najmniej nie na miejscu. Owszem zgadzam się w pełni, że te pieniądze, można zaoszczędzić w sposób opisany przez Ciebie. Pamiętaj jednak, że kwota jaką otrzymują obecni Radni jest nieporównywalnie mniejsza od tej, którą otrzymują chociażby radni Leszczyn. Zaraz mi pewnie napiszesz, że ważna dla mnie jest kasa. Dlatego od razu jasno i wyraźnie mowię, że NIE. Staram się tylko uwidocznić fakt, iż u nas i tak nie jest tak źle, jak to próbujesz przedstawić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Paź 06, 2006 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Drogi Łukaszu!

Nie rozumiem dlaczego aż tak zironizowałeś swoją wypowiedź, doprawdy trochę powagi proszę bo temat tego wymaga.
Odnośnie tych 100 000 zł. jest to nawet ponad 100 000 zł. a nie 75 000 zł. jak napisałeś.
Zapraszam wszystkich do Biuletynu Informacji Publicznej, tam znajdą Państwo te informacje.

Pozdrawiam serdecznie:

MACIEJ KANDZIOR
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Łukasz Białek



Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 24

PostWysłany: Sob Paź 07, 2006 8:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dalej nie wiem jakie posiadasz kompetencje związane z pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej? Tak więc z niecierpliwością czekam, aż napiszesz, jakie to kursy ściśle w tej tematyce ukończyłeś????? Dokładnie jaki kurs, przez kogo organizowany i z jakiej tematyki. Smile A co do Twoich propozycji zmiejszenia komisji i liczby wice to logicznym jest, że się zgadzam z tym pomysłem, jednakże nadal nie wiem skąd Ci się wzięło ponad 100000? Ale zostawmy to, ważne że kasa zostanie zaoszczędzone. Podkreślam jednak, że porównywanie budżetu miasta do pensji jakiegokolwiek mieszkańca jest niepoważne Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
robik85



Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 61
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Paź 07, 2006 11:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tego się obawiałem na tym forum. Panowie spokojnie Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka