Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowiny Gliwickie o knurowskiej stronie UM i RM
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Lip 29, 2008 7:21 pm    Temat postu: Nowiny Gliwickie o knurowskiej stronie UM i RM Odpowiedz z cytatem

http://www.nowiny.gliwice.pl/ng/powiat.htm
Uchwała dla cierpliwych

09.07.2008 r.

Poszukiwanie uchwały z ostatniej sesji Rady Miasta optymistycznie rozpoczynamy od wejścia na stronę www.knurow.pl. Wybieramy język polski i po wyświetleniu się wybieramy zakładkę Rada Miejska. Kolejny krok - zakładka Uchwały Rady. Jest dobrze, idzie jak po maśle. Krok piąty - zakładka II kwartał 2008 roku. W tym czasie zakładka znika - są to bowiem przemyślnie stworzone paseczki, które ni z tego ni z owego "utleniają się" i procedurę, mniej więcej o dwa kroki wstecz, trzeba zaczynać od początku. Wracamy zatem, ponownie wybieramy II kwartał 2008 r. Jest i nie znika. Pojawiają się uchwały. Mamy lipiec, ostatnia sesja Rady Miasta Knurów odbyła się 18 czerwca, a najświeższe uchwały, z jakimi mogę się zapoznać, pochodzą z 16 kwietnia. Na dodatek są tylko wymienione. Nie ma możliwości poznania szczegółów. Tak, to już ta pora, gdy należy sięgnąć po telefon i zadzwonić do biura Rady Miasta Knurów. Tam dowiaduję się, że wszystko jest na stronie. Proszę jednak o przesłanie potrzebnych mi informacji na e-mail, gdyby jednak znalezienie tych informacji okazało się niemożliwe. Oczywiście, prześlą. I nie przesyłają. W oczekiwaniu na obiecanego i nigdy nieotrzymanego e-maila, po raz kolejny podejmuję próbę odnalezienia uchwał z ostatniej sesji. Krok pierwszy, drugi, szósty... Jest informacja, że treść poszczególnych uchwał znajduje się w BIP-ie. Klikam. To już siódmy krok. Może ktoś ma jakiś powód, by piętrzyć problemy i utrudnić odnalezienie informacji. Może chodzi o to, by jak najdłużej pozostać na stronie, może mają jakieś naliczanie sekundowe. Krok ósmy jest jak powrót do początku, jak zjadanie przez węża własnego ogona, jak powiedzenie "I od nowa Polska Ludowa". Ten krok trzeba bowiem rozpocząć od wejścia na zakładkę Uchwały Rady Miasta. Teraz uzbrajamy się w cierpliwość i klikamy na rok 2008. Pomimo intensywnych poszukiwań pamiętam, że wciąż trwamy w tym właśnie roku. Ostatni krok - wybieram XXI sesja 18.06.2008. Teraz wchodzę na pierwszą z brzegu uchwałę. Otwiera się. Ale to jeszcze nie treść i meritum. To dopiero informacje - data utworzenia, data na dokumencie, symbol dokumentu, typ dokumentu, osoba odpowiedzialna za treść i ta wprowadzająca dokument, data rejestracji zmian i to, co nas interesuje - dokument w pdf. Jest jedna uchwała. Ale bez uzasadnienia. Bo Knurów uzasadnień nie podaje. Dlaczego? Nie wiadomo. Telefon do Rady Miasta - nie podają i już, jak się dowiedzą dlaczego, to oddzwonią. Nie oddzwaniają. Lata świetlne oczekiwania mogę sobie przeznaczyć na powrót do początku i podjęcie próby znalezienia treści kolejnych uchwał.
W sumie 12 kroków do przeczytania treści uchwały. Knurowianin, który chciałby się zainteresować działalnością Rady Miejskiej, nie ma łatwego życia. Może pozazdrościć gliwiczaninowi. Ten, gdy chce się dowiedzieć, co było na sesji, ma do pokonania zaledwie pięć kroków: www.um.gliwice.pl, Rada Miejska, Uchwały Rady Miejskiej od 1969 r., wybór odpowiedniej i ostatni - wybór pliku pdf z treścią uchwały i jej obszernym uzasadnieniem. Pod uchwałą dodatkowo można znaleźć dane dotyczące aktywności radnych - przy każdym nazwisku informacje, jak radny głosował. Są też pliki dźwiękowe z każdej sesji. W Knurowie? A w Knurowie wciąż roztrząsane są kwestie różnic między wnioskiem, a interpelacją.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
stokrota41



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 193

PostWysłany: Czw Lip 31, 2008 11:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech, coś motasz. Chcialam sprawdzić jak to jest z tymi uchwałami - i... weszłam bez problemu -na BIP i w 6 krokach mogłam już przeczytać uchwałę. Na dzień dzisiejszy można obejrzeć uchwały do 23 lipca (do ostatniejs sesji). Fakt, że nie ma do nich uzsadnienia, ale jak można je uzsadnić? To już chyba trzeba być na sesji.... . Muszę Ci jednak przyznać rację, że poziom jest nieco żenujący, zwłaszcza jak na Gminę, która stara się być we wszystkich nowinkach "do przodu" - tutaj wyraźnie kuleje.
_________________
Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Sie 01, 2008 10:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie jest mój tekst, tylko felietonisty z "Nowin Gliwickich". Ciekawe jest spojrzenie kogoś z zewnątrz, kto po raz pierwszy wchodzi na stronę i spontanicznie ocenia jej strukturę. Widocznie dotarcie do uchwał nie było dla autora tak bezproblemowe. Zwłaszcza w porównaniu z gliwicką stroną UM, która rzeczywiście może robić za wzór.
Z tym, że Knurów stara się być do przodu i wprowadza wszelkie możliwe nowinki zupełnie się nie zgadzam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knurowski student



Dołączył: 20 Kwi 2007
Posty: 136

PostWysłany: Sro Wrz 03, 2008 8:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo zawsze walisz w ten urzad - zwolnili cie kiedys czy co???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
paskud



Dołączył: 19 Mar 2007
Posty: 163
Skąd: z nikąd

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

knurowski student napisał:
secundo zawsze walisz w ten urzad - zwolnili cie kiedys czy co???



dlaczego uważasz że wali w urząd ??

tylko przytoczył cytat jak nas widzą inni
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anonim



Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 1502

PostWysłany: Sro Paź 08, 2008 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio szukałem informacji o dotacjach do utylizacji płyt zawierających azbest (konkretnie eternitowych).
Znalazłem uchwałę z końca września (27.09 chyba) i tu miłe zaskoczenie. Ale odnośnik pod uchwałą niestety nie działał. Potrzebne były dalsze poszukiwania. Nie wiem, czy zajęło mi to 5, 10 czy 20 kliknięć ale mimo poirytowania udało się znaleźć.

Pozostaje jeszcze mały niesmaczek. Uchwały nie są wprowadzane na stronie ale są zwykłymi skanami konwertowanymi do plików pdf. Co gorsza - jakość skanów pozostawia wiele do życzenia. Są mało czytelne i na dodatek krzywe. D'oh!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tulipanek



Dołączył: 19 Maj 2009
Posty: 37

PostWysłany: Nie Maj 31, 2009 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

osobiście uważam również że strona UM powinna być bardziej przejrzysta i zawierać o wiele więcej danych.
Nie ma nawet podstawowych informacji o godzinach pracy urzędu, znalezienie odpowiednich numerów telefonów graniczy z cudem, a nie wspomnę już o drukach (niezbędnych przy wymianie dowodu ale nie tylko) których po prostu brak (ktoś zapomniał umieścić pliki na serwerze? Brick wall
_________________
Nigdy nie dyskutuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mim



Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 56
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Maj 31, 2009 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja jestem ciekaw dlaczego w BIPie nie są publikowane kwoty przetargów, zwłaszcza, że to zazwyczaj cena w 100% stanowi o wyborze oferty?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mela



Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 82
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Maj 31, 2009 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mim napisał:
A ja jestem ciekaw dlaczego w BIPie nie są publikowane kwoty przetargów, zwłaszcza, że to zazwyczaj cena w 100% stanowi o wyborze oferty?

Dlatego, że nie ma takiego obowiązku ustawowego, co zresztą wynika z podstawy prawnej przywołanej w każdej informacji o wyborze oferty (art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych). A jeśli interesuje Cię za ile kto robi, zawsze możesz dokonać wglądu do zawartych umów, które są jawne dla wszystkich zgodnie z powyższą ustawą lub zadzwonić do danej instytucji i poprosić o podanie tej informacji.
_________________
Wystarczy być w tłumie, by stracić rozum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
miękki_krochmal



Dołączył: 27 Sie 2006
Posty: 85

PostWysłany: Nie Maj 31, 2009 11:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mim napisał:
A ja jestem ciekaw dlaczego w BIPie nie są publikowane kwoty przetargów, zwłaszcza, że to zazwyczaj cena w 100% stanowi o wyborze oferty?


gdyby były, pewnie eksploatowałbyś je na miastoknurow.pl... co za peszek Mr. Green
_________________
tak kruszy się ciasteczko ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
raqoo



Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 656
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 05, 2010 12:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mela napisał:
Mim napisał:
A ja jestem ciekaw dlaczego w BIPie nie są publikowane kwoty przetargów, zwłaszcza, że to zazwyczaj cena w 100% stanowi o wyborze oferty?

Dlatego, że nie ma takiego obowiązku ustawowego, co zresztą wynika z podstawy prawnej przywołanej w każdej informacji o wyborze oferty (art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych). A jeśli interesuje Cię za ile kto robi, zawsze możesz dokonać wglądu do zawartych umów, które są jawne dla wszystkich zgodnie z powyższą ustawą lub zadzwonić do danej instytucji i poprosić o podanie tej informacji.


Jeżeli są jawne to dlaczego jednak nie ma ich na BIP'ie ? No jak mogę dokonać wglądu do zawartych umów jak niema ich na BIP'ie? Po co mam dzwonić jak są jawne i mogą być udostępnione na BIP'ie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mela



Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 82
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 05, 2010 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

raqoo napisał:
Jeżeli są jawne to dlaczego jednak nie ma ich na BIP'ie ? No jak mogę dokonać wglądu do zawartych umów jak niema ich na BIP'ie? Po co mam dzwonić jak są jawne i mogą być udostępnione na BIP'ie.


Nie ma przepisu, który by wprost nakazywał publikowanie umów w BIP-e. Poza tym pokaż mi jakikolwiek BIP, w którym takie umowy są zamieszczane (bo ja przynajmniej się nie spotkałam). Niedługo będziesz chciał, żeby wszystkie dokumenty jakie są wytwarzane w danej instytucji publicznej zamieszczać na BIP-e, bo są jawne, bo Tobie nie chce się zadzwonić do takiej instytucji i zapytać. To co publikuje się w BIP-ach ściśle wynika z ustawy o dostępie do informacji publicznej, dokładnie o tym mówi art. 8 w związku z art. 6. Pozostałe zgodnie z art. 10 są udostępniane na wniosek (ustnie lub pisemnie) i takie prawo obowiązuje w Polsce. Poza tym każdy BIP ma swoją określoną pojemność za którą należy płacić, więc nie można nieskończenie umieszczać tam wszystkich dokumentów. Nie wszystko więc co jest jawne oznacza, że musi być zaraz zamieszczane w BIP-ach.
A jeżeli wg Ciebie zawierane umowy miały być publikowane w BIP-ach to już wyobrażam sobie ich zamieszczanie ze wszystkimi załącznikami, którymi niejednokrotnie sa projekty budowlane danej inwestycji. Kilka zamieszczeń i BIP zapełniony i co dalej?
_________________
Wystarczy być w tłumie, by stracić rozum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
raqoo



Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 656
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 05, 2010 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedziała co wiedziała a między słowami można doczytać, że jak urzędnika nie zmuszają to ma to w d.... .

Zapytam z innej beczki, czy zapytania o udostępnienie przedmiotowych są rejestrowane i jeżeli tak jaka jest tego podstawa prawna?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mela



Dołączył: 04 Sie 2007
Posty: 82
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 05, 2010 9:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

raqoo napisał:
Powiedziała co wiedziała a między słowami można doczytać, że jak urzędnika nie zmuszają to ma to w d.... .

Zapytam z innej beczki, czy zapytania o udostępnienie przedmiotowych są rejestrowane i jeżeli tak jaka jest tego podstawa prawna?


Nie przepytuj mnie tu ze znajomości przepisów tylko lepiej sam się zapoznaj z odpowiednimi, nie będziesz musiał pytać się na forum.
Zapytania są rejestrowane na podstawie KPA jeżeli wiesz co to w ogóle jest.
A tak na marginesie - prawo i jego przestrzeganie, stosowanie itd. obowiązuje nie tylko urzędników, ale wszystkich obywateli, Ciebie też.
_________________
Wystarczy być w tłumie, by stracić rozum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
raqoo



Dołączył: 21 Maj 2006
Posty: 656
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 05, 2010 9:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli chodzi wyłącznie o utrzymanie kolejnego stołeczka.

Zapytałem Ciebie nie w celu ataku czy odpytania, ale skoro to tak odebrałaś no to mi przykro z tego powodu i mogę Ciebie tylko przeprosić.

Edit:

Stołeczek - etat w UM.


Ostatnio zmieniony przez raqoo dnia Wto Paź 05, 2010 9:49 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka