Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Powstania Śląskie - jak było?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Pon Mar 12, 2007 12:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wodziwoda ty to musisz byc bardzo stary bo nic nielapiesz a czepiasz sie akceptuj to co ludzie pisza i bedzie oki, nie przejmoj sie moja pisownia bo niepisze dla twojego oka i niezalezy mi natym! masz problem z czytaniem idz do okulisty! dla informacji mieszkam w niemczech 20 lat mowie tylko i wylacznie po niemiecku, malo tego uzywam dialektu ktory jest bardzo ciezki w niemczech a po polsku pisze tylko i wylacznie tutaj na forum wiec mam prawo popelniac bledy, napisalem ze niewierze w to zeby slask sie od polski oddzielil ale pomazyc mozna! przeciez niebede siedzial tam i patrzal jak Zydo-komunisci slaskiem rzadza pfuj, wstyd i chanba !

Slask ma byc slaski "Tak NAM dopomóż Bóg". Pray
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Woziwoda



Dołączył: 11 Mar 2007
Posty: 3
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pon Mar 12, 2007 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
wodziwoda ty to musisz byc bardzo stary bo nic nielapiesz
A cóż tu łapać jak bzdety wypisujesz. Co do rażąco niechlujnej pisowni - mieszkam w wolnym kraju i gdy mnie razi czyjaś ignorancja to mówię wprost. Jak masz problemy to nie reaguj lub akceptuj to co ludzie piszą.
Cytat:
masz problem z czytaniem idz do okulisty!
Nie podniecaj się z tym okulistą tylko pomyśl spokojnie co to da że pójdę do okulisty. Zaczniesz wreszcie pisać jak poważny człowiek a nie jak usmarkany synek? No bez jaj!
Cytat:
napisalem ze niewierze w to zeby slask sie od polski oddzielil ale pomazyc mozna!

Skup się, czyli marzysz o tym. A oddzielenie Śląska od Polski to największa brednia jaką można sobie wyobrazić. Nie jest ani w interesie Ślązaków, ani Polaków, więc poważnie mówią o takiej ewentualności tylko ludzie niepoważni. Do marzeń oczywiście masz prawo jak każdy z nas.
Cytat:
jak Zydo-komunisci slaskiem rzadza pfuj, wstyd i chanba !
Taaa..., żydokomuna, masoni i cykliści. A wydawałoby się, że 20 lat w cywilizowanym kraju ucywilizuje nawet miłośników Ligi Morskich Rodzin. Nie wiem jak tam w Niemczech ale u nas wybory były demokratyczne. Widać tą haniebną żydokomunę samiśmy wybierali. Czyli chcesz obrazić mieszkańców Śląska, że tacy niby głupi.

Cytat:
Slask ma byc slaski "Tak NAM dopomóż Bóg".

Niech dobry Ponbóczek pomoże i Tobie.
_________________
Woziwoda
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
C.



Dołączył: 27 Mar 2007
Posty: 33
Skąd: Knurów, obecnie: 3st 47min S; 115st 25min E

PostWysłany: Sro Maj 30, 2007 5:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Historia nigdy nie była moją mocną stroną, Ale w podstawowym zakresie pouczyć się jej musiałem, i już jako naiwny dzieciak doszedłem do pewnej refleksji/pytania (to były pierwsze rysy na teorii historii świata spójnej i monolitycznej) – jak wyglądają podręczniki do historii w Niemczech? Przecież jeżeli pokazują tę samą prawdę co nasze, to musi tam być prawie wyłącznie: „Tym zrobiliśmy to, a tamtym zrobiliśmy tamto, i jak zawsze byliśmy źli, a ci cholerni Polacy jak zwykle się wywinęli”. No cóż, naiwnie stwierdziłem wtedy że albo lekcje historii muszą być w Niemczech bardzo trudne dla uczniów, albo po prostu skupiają się na innych fragmentach Wink.

W tym kontekście podobają mi się pytania zadane przez secundo, i wcale nie wygląda mi to na szukanie dziury w całym, zwłaszcza wobec dosyć zdroworozsądkowego tonu jego wypowiedzi.

Ponadto tym wszystkim którzy twierdzą że nie ma o czym rozmawiać/dyskutować, polecam prześledzenie tego topicu od początku, bo jak się okazuje nawet w dzisiejszej sytuacji polityczno-społecznej Śląska, można spotkać tak skrajne jak i różnie zabarwione umiarkowane postawy. Nie widzę powodu, aby w „tamtych” czasach miałoby być inaczej, wręcz przeciwnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Sro Maj 30, 2007 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

........wasza niewiedza na temat slaska na ktorym mieszkacie jest oburzajaca tym bardziej ze mamy dzisiaj takie bogate zrodlo informacji jak internet naturalnie nie jestem wstanie wam wszystkiego wytlumaczyc prawde znaja tylko slazacy ktorym te wiadomosci w gronie rodzinnym byly zawsze przekazywane bo to oddzielna histora ktora nie byla w ksiazkach polskich opisywana, ale zaklamania nienawidze tyle ludzi tu na forum siedzi ale slaska jeszcze nikt nie bronil dziadkowie wasi za slask umierali i byli mordowani uciekac musieli po calym swiecie a tu co nie ktorzy hasla rzucaja jakby mieli wodoglowie, wstyd i chanba wam !

poczytajcie troch moze to wasza wiedze wzbogaci :

http://www.slonsk.de/

http://pl.wikipedia.org/wiki/I_powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie

http://www.upper-silesia.com/historia.html
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".


Ostatnio zmieniony przez Baron dnia Pią Paź 08, 2010 6:18 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Wto Lip 03, 2007 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
........wasza niewiedza na temat slaska na ktorym mieszkacie jest oburzajaca tym bardziej ze mamy dzisiaj takie bogate zrodlo informacji jak internet naturalnie niejestem wstanie wam wszystkiego wytlumaczyc prawde znaja tylko slazacy ktorym te wiadomosci w gronie rodzinnym byly zawsze przekazywane bo to oddzielna Histora ktora niebyla w ksiazkach polskich z Histori opisywana, ale zaklamania nienawidze tyle ludzi tu na forum siedzi ale slaska jeszcze nikt niebronil dziadkowie wasi za slask umierali i byli mordowani uciekac musieli po calym swiecie a tu co niektorzy chasla zucaja jakby mieli wodoglowie, wstyd i chanba wam !

poczytajcie troch moze to wasza wiedze wzbogaci :

http://www.slonsk.de/

http://www.upper-silesia.com/historia.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/I_powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie



Z tą "polskością " Śląska koleżko to bywa różnie..........jestem Ślązakiem od dziada - pradziada od strony matki i ojca i w mojej rodzinie byli powstańcy śląscy ( brat mojej prababki ) , który nie umiał mówić po polsku (sic!) , a np.moja babcia bardzo lubiła Hermanna Goeringa i miała w domu kilka zdjęć w ramkach!!! Dodam , że nie była nazistką.
Na przykładzie jednej śląskiej rodziny , która tu mieszka od KILKU pokoleń można zobaczyć jaki Sląsk to dziwny kraj.....
A najbardziej nie lubię jak na temat Śląska wypowiadają się gorole


Shame on you
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Daxio



Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 30
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Paź 08, 2010 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Chciałbym się dowiedzieć od was jakie miejsca w Knurowie mają coś wspólnego z powstaniami śląskimi oprócz oczywiście pomnika powstańców oraz symbolicznym grobem. Interesowały by mnie miejsca i opis co się tam wydarzyło. Bo moja babcia za wiele nie może mi powiedzieć a byłbym zainteresowany takimi historiami.
A i z postem powyżej się zgadzam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Pią Paź 08, 2010 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daxio napisał:
Witam
Chciałbym się dowiedzieć od was jakie miejsca w Knurowie mają coś wspólnego z powstaniami śląskimi oprócz oczywiście pomnika powstańców oraz symbolicznym grobem. Interesowały by mnie miejsca i opis co się tam wydarzyło. Bo moja babcia za wiele nie może mi powiedzieć a byłbym zainteresowany takimi historiami.
A i z postem powyżej się zgadzam.


poczytaj dzial o knurowie http://www.profesor.pl/mat/pd1/pd1_swiech_sobstyl_030304_1.pdf
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Daxio



Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 30
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Paź 08, 2010 8:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję
Jednak posiadam oryginalną książkę z tym tekstem. Bardziej by mnie interesowały takie opowiadania z dziada pradziada. Co ktoś widział i różne historyjki
_________________
B?ła w Zobrzu hulica Pjekarsko,
St?nd co rano na gruba śe szło,
Sam Śl?nzoki ńy żodne chacharstwo
P? bożymu śe żyli sto lot(...)
Na Pjekarskij ńic już ńy ma,
Uostoł p? ńij stary bruk
Przeuorano czorno źymja
Co zap?mńoł uo ńij B?g
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Pią Paź 08, 2010 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Knurowie sie naprawde malo dzialo w tym czasie a ci co by napewno cos jeszcze mieli do powiedzienia juz dawno nie zyja, na forum jest zbyt malo prawdziwych slazakow z prawdziwa slaska przeszloscia. Dontknow
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Daxio



Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 30
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Paź 08, 2010 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale jakby ktoś coś wiedział to chętnie posłucham
_________________
B?ła w Zobrzu hulica Pjekarsko,
St?nd co rano na gruba śe szło,
Sam Śl?nzoki ńy żodne chacharstwo
P? bożymu śe żyli sto lot(...)
Na Pjekarskij ńic już ńy ma,
Uostoł p? ńij stary bruk
Przeuorano czorno źymja
Co zap?mńoł uo ńij B?g
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Sro Lis 17, 2010 11:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
W Knurowie sie naprawde malo dzialo w tym czasie a ci co by napewno cos jeszcze mieli do powiedzienia juz dawno nie zyja, na forum jest zbyt malo prawdziwych slazakow z prawdziwa slaska przeszloscia. Dontknow


Shame on you Świadkowie historii są wśród Nas i dużo się tu działo, nie wszyscy jednak mają okazję i możliwość przypominania tego. Szkoda Think

Jedna z wielu ciekawych historii dotyczących ludzi i miejsc w którym Nam przyszło dziś żyć, są to wspomnienia pani Marii Grzelewskiej zamieszczone na stronie Świadkowie historii myślę, że warto opublikować ten materiał właśnie tu. Nie sądzę, że wywoła on dyskusje, ale być może pojawią się inne ciekawe materiały, które zainteresują rozgadanych forumowiczów.

Maria Grzelewska
Rocznik 1946



- Maria Grzelewska urodziła się w 1946 roku. Trzydzieści pięć lat przepracowała jako nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym w Knurowie. Obecnie na emeryturze, dużo pisze i publikuje o historii Śląska.

- Herman Grzesiok urodził się 21 grudnia 1889 roku w Bielszowicach w rodzinie górniczej. Walczył w I i III powstaniu na Górnym Śląsku. Był prezesem Związku Powstańców Śląskich w Krywałdzie. Tuż przed wybuchem II wojny światowej, jako członek ochotniczych oddziałów powstańczych, bronił strefy przygranicznej między polskim a niemieckim Górnym Śląskiem. Zmarł 14 czerwca 1941 roku.

Hermana Grzesioka, uczestnika powstań śląskich, wspomina wnuczka Maria Grzelewska.

Zrywy ludu śląskiego

Herman Grzesiok przed czynną służbą wojskową pracował jako ślusarz w kopalni „Bielszowice”. Po odbyciu służby wrócił do kopalni i tam pracował do wybuchu I wojny światowej. Po powrocie z wojny ożenił się z Augustą Burzyk, córką Józefiny i Walentego – architekta zatrudnionego u księcia Fryderyka Wilhelma Hohenloe-Ingelfinga z Koszęcina. W krótkim czasie dziadkowie przeprowadzili się do Knurowa.

Kiedy wybuchło I powstanie śląskie, Herman Grzesiok był jego uczestnikiem. W drugim zrywie powstańczym należał organizacyjnie do I Batalionu 2 Pułku Żory pełniąc funkcję podchorążego-oficera prowiantowego. Podczas plebiscytu śląskiego 20 marca 1921 roku zaangażowany był w działalność agitacyjną – kontaktował się z Polskim Komisariatem Plebiscytowym w Bytomiu. Niestety, wyniki plebiscytu okazały się niekorzystne. Polska uzyskała tylko 40, 3 proc. Głosów (Knurów i Krywałd opowiedziały się w 66,7 proc. Za przynależnością do Polski).


Legitymacja stwierdzająca, że H. Grzesiok został odznaczony Medalem Niepodległości.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III powstanie śląskie. Mój dziadek po raz kolejny uczestniczył w zrywie ludu śląskiego, tym razem w 6 Pułku Baonu „Wojnicz”, znowu w randze oficera prowiantowego. Po zakończeniu powstania, podjął pracę w fabryce „Lignoza” w Krywałdzie. Wybrany do rady zakładowej w tejże fabryce prochu, pomagał bezrobotnym byłym powstańcom śląskim w otrzymaniu pracy. Pełnił również funkcję prezesa Związku Powstańców Śląskich w Krywałdzie. W 1929 roku po unifikacji gmin Szczygłowice i Krywałd został członkiem siedmioosobowej Rady Gminnej.


Uroczystość z okazji święta 3 maja,1935 lub 1936 r. H. Grzesiok był wtedy prezesem Związku Powstańców Śląskich w Krywałdzie. Na zdjęciu idzie przed kolumną powstańców śląskich, salutując.

Jak dziadek „pilnował” granicy

W lecie 1939 roku na Górnym Śląsku, w strefie przygranicznej (do takich miejscowości w myśl decyzji Rady Ambasadorów należał Krywałd, Knurów i Szczygłowice) utworzone zostały Ochotnicze Oddziały Powstańcze składające się z byłych powstańców śląskich. To właśnie członkowie OOP bronili strefy przygranicznej między polskim a niemieckim Górnym Śląskiem w czasie nasilającej się działalności prowokacyjnej. Mój dziadek, chociaż ukończył 50 lat, chodził z młodszymi byłymi powstańcami „pilnować” granicy od wieczora do godziny 5 rano następnego dnia, by na godzinę 6 zdążyć do pracy.

Noc z 31 sierpnia na 1 września to początek wojny. Wojska niemieckie zajęły w pierwszym dniu wojny krywałdzką fabrykę „Lignoza”. Potem rozpoczęły się przesłuchania dziadka, bicia, przesunięty został do ciężkiej pracy przy wyładunku węgla, zaś w zimie do rąbania lodu potrzebnego w „Lignozie”. Jego organizm nie wytrzymał i w czasie pracy 6 kwietnia 1941 roku przewrócił się w wagonie z węglem. Przewieziony został do szpitala w Gliwicach. Zmarł 14 czerwca. Pogrzeb odbył się w piękny, słoneczny poranek. Była to ostatnia droga powstańca-bohatera.
Mój dziadek posiadał wiele odznaczeń: Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności, Gwiazdę Śląską, Medal Niepodległości, Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. W czasie swojego pięćdziesięcioletniego życia uczestniczył w zlotach, spotkaniach byłych kombatantów, w marszach nad Odrę i w tak podniosłych uroczystościach jak odsłanianie pomników upamiętniających walki ludu śląskiego w latach 1919-1920-1921. Na marmurowej tablicy znajdującej się obok Pomnika ku czci powstańców śląskich w Knurowie znajduje się nazwisko mojego dziadka. Niech ten szkic będzie próbą złożenia mu hołdu.
-----------------------------------------------------------------------------


W roku 2007 z okazji 85 rocznicy powrotu Śląska do Polski w Przeglądzie lokalnym ukazał się artykuł "Bohater z Knurowa" pani Marii Grzelewskiej myślę, że również warto go zamieścić.


_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Sro Lis 17, 2010 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem Ślązakiem rodowitym z "obu" stron ...
Drażnią mnie wypowiedzi goroli i jednopokoleniowych pseudoslązaków ...
Autonomia ekonomiczna dla Śląska tak , szkoda , że Powstancy o to nie walczyli....
Polska zawsze nas ruchała i mieli nas głęboko gdzieś....Tak jak dziś , wczoraj i przed prawie wiekiem.
Patrzą na nas zawiścią , nie lubią ...... Dontknow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Czw Lis 18, 2010 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
Jestem Ślązakiem rodowitym z "obu" stron ...
Drażnią mnie wypowiedzi goroli i jednopokoleniowych pseudoslązaków ...
Autonomia ekonomiczna dla Śląska tak , szkoda , że Powstancy o to nie walczyli....
Polska zawsze nas ruchała i mieli nas głęboko gdzieś....Tak jak dziś , wczoraj i przed prawie wiekiem.
Patrzą na nas zawiścią , nie lubią ...... Dontknow

A ja nie i to z żadnej strony, Think jednak 3o lat, które tu spędziłem, przekonało mnie, że autonomia ekonomiczna by się przydała, wkurza mnie gdy wyjeżdżam gdzieś i muszę płacić za świeże powietrze, w górach czy nad morzem. (klimatyzacyjne) I nie patrzę na Ciebie z zawiścią, nie mogę powiedzieć, że Cię lubię, bo Cię nie znam, ale kto wie. Think Wyluzuj 2 man down
_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jonas



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1235
Skąd: się wzieliśmy?

PostWysłany: Czw Lis 18, 2010 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
Jestem Ślązakiem rodowitym z "obu" stron ...
Drażnią mnie wypowiedzi goroli i jednopokoleniowych pseudoslązaków ...
Autonomia ekonomiczna dla Śląska tak , szkoda , że Powstancy o to nie walczyli....
Polska zawsze nas ruchała i mieli nas głęboko gdzieś....Tak jak dziś , wczoraj i przed prawie wiekiem.
Patrzą na nas zawiścią , nie lubią ...... Dontknow
Proponuję zakupić brunatną koszulę i urządzić w mieście noc kryształową. Wybić szyby Gorolom lub tym jednopokoleniowym Ślązakom. Aha i nie zapomnieć zamknąć to forum bo Admin też chyba nie Ślązok. Zostanie tylko Wyndkorz i będzie Wam goło i wesoło Wink
_________________
كافر INFIDEL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pią Lis 19, 2010 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam nic do "niyślązokow" , którzy utożsamiają się z tym regioiem , pracują , tutaj urodziły im się dzieci.....
Mówię o tych , którzy tu żyją i popierają politykę Wa-wy ..... D'oh!

A swoją drogą brunatną koszulę mam i musiałbym wybić okna swoim teściom i dziadkom mojej żony , Mr. Green
Bardzo ich szanuję , ale oni na temat NASZEGO ( czyt. SWOJEGO ) regionu nic złego nie dadzą sobie powiedzieć....
Mam dużo kumpli goroli , którzy podzielają moją opinię .......
Ekonomiczna niezależność!!!!! Autonomia gospodarcza !!!!
Nasze wypracowane pieniądze powinny zostać u NAS !!!
Powstańcy nie chcieli pracować "na Niymca" , dzisiejszy Ślązak nie powinien pracować na byków w Wa-wie....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka