Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podwyżka cen wody czyli głosowanie radnych tajemnicą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
clever



Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 29

PostWysłany: Nie Maj 04, 2008 5:27 pm    Temat postu: Podwyżka cen wody czyli głosowanie radnych tajemnicą Odpowiedz z cytatem

Jak wiemy od 1 kwietnia podrożała znacznie woda. W związku z tym chciałem się dowiedzieć, którzy radni przyczynili się do tej podwyżki. Na stronie UM znalazłem odpowiednie protokoły z posiedzeń komsji i rady, a w nich tylko sumaryczne wyniki głosowań, tzn. za podwyżką 14, przeciw 4, wstrzymał się 1. Ale w ogóle brak informacji jak głosowali konkretni, wymienieni z nazwiska radni. Z wszytkimi innnymi uchwałami jest podobnie. Jak mam głosować potem w wyborach, skoro nie wiem jak głosują radni z mojego okręgu? Chyba jedyna rada to stosowanie odpowiedzialności zbiorowej Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Maj 04, 2008 8:15 pm    Temat postu: Re: Podwyżka cen wody czyli głosowanie radnych tajemnicą Odpowiedz z cytatem

Spróbuj wykorzystać SEKAP i złóż wniosek o udostępnienie informacji publicznej (której nie zamieszczono w BIP). Sam jestem ciekaw rezultatu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lady_McBeth



Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 176
Skąd: stąd : )

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 3:18 pm    Temat postu: Re: Podwyżka cen wody czyli głosowanie radnych tajemnicą Odpowiedz z cytatem

clever napisał:
Jak wiemy od 1 kwietnia podrożała znacznie woda. W związku z tym chciałem się dowiedzieć, którzy radni przyczynili się do tej podwyżki. Na stronie UM znalazłem odpowiednie protokoły z posiedzeń komsji i rady, a w nich tylko sumaryczne wyniki głosowań, tzn. za podwyżką 14, przeciw 4, wstrzymał się 1. Ale w ogóle brak informacji jak głosowali konkretni, wymienieni z nazwiska radni. Z wszytkimi innnymi uchwałami jest podobnie. Jak mam głosować potem w wyborach, skoro nie wiem jak głosują radni z mojego okręgu? Chyba jedyna rada to stosowanie odpowiedzialności zbiorowej Sad


Cóż... polecam lekturę statutu gminy dostępnego na BIP, m.in. par. 41 mówi o tym, co winien zawierać protokół z sesji: przebieg głosowania z wyszczególnieniem liczby głosów: „za”, „przeciw” i „wstrzymujacych się” oraz głosów nieważnych.
Z innego miejsca można też wyczytać, że głosowanie jawne odbywa się przez podniesienie rąk przez radnych ... czyli protokolant liczy łapki, nie przywiązując wagi kto konkretnie je podnosi, bo nie jest to głosowanie imienne. Jedyny sposób - to uczestniczyć w sesji, która Cię interesuje. Programy chyba są zamieszczane na naszym forum Smile
_________________
Zostań człowiekiem! Małpom to się już udało :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 3:33 pm    Temat postu: Re: Podwyżka cen wody czyli głosowanie radnych tajemnicą Odpowiedz z cytatem

To prawda, ale w głosowaniu jawnym nie powinno być tajemnicą, kto jak głosował. Ponieważ wszyscy zainteresowani podobną informacją i tak by się nie zmieścili na sali sesyjnej, od tego są gminne publikatory, żeby ludzi poinformować. Przy głosowaniu tak ważnym, gdzie 4 radnych było przeciw, powinno być psim obowiązkiem dziennikarza "PL" relacjonującego sesję zapytanie radnych, dlaczego głosowali za lub przeciw i podanie tej informacji na łamach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
clever



Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 29

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 5:23 pm    Temat postu: Re: Podwyżka cen wody czyli głosowanie radnych tajemnicą Odpowiedz z cytatem

Lady_McBeth napisał:

Cóż... polecam lekturę statutu gminy dostępnego na BIP, m.in. par. 41 mówi o tym, co winien zawierać protokół z sesji: przebieg głosowania z wyszczególnieniem liczby głosów: „za”, „przeciw” i „wstrzymujacych się” oraz głosów nieważnych.
Z innego miejsca można też wyczytać, że głosowanie jawne odbywa się przez podniesienie rąk przez radnych ... czyli protokolant liczy łapki, nie przywiązując wagi kto konkretnie je podnosi, bo nie jest to głosowanie imienne. Jedyny sposób - to uczestniczyć w sesji, która Cię interesuje. Programy chyba są zamieszczane na naszym forum Smile


Ja nie twierdziłem że to jest bezprawne, ale że głupie. Problem jest w sensie demokracji przy takich przepisach. Czym się mam kierować przy wyborze radnych, skoro nie mam dostępu do tego informacji? Urodą kandydatów?
Gdyby wszyscy wyborcy chcieli uczestniczyć w sesjach i z tego powodu zwalniali się z pracy to byłby niezły bałagan. Może warto zasugerować odpowiednim organom zmiany tych przepisów?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Marko Polo



Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 6

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czasem też jestem zdegustowany decyzjami naszych władz, dlatego tez uważam ze każde głosowanie powinno być odznaczone głosowaniem imiennym - wiele gmin zainwestowało i zakupiło specjalne urządzenia do liczenia poszczególnych głosowań przykładem tego jest Tarnowskie Góry. Głosy aby upublicznić głosowania są podnoszone w różnych miastach - w Katowicach Federacja Różnych organizacji antykorupcyjnych domaga się tego w Radzie Miejskiej Katowic
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
panna



Dołączył: 23 Sie 2006
Posty: 82

PostWysłany: Wto Maj 06, 2008 12:23 pm    Temat postu: podwyżka cen wody Odpowiedz z cytatem

podwyżka cen wody i ścieków, którą uchwalili nasi radni wynosi 1,04 zł/m3 co daje dla przeciętnej (4-osobowej) rodziny wzrost opłat miesięcznych o ponad 20 zł niż dotychczas - prawie 14%...... dużo to czy mało?. Radni podnieśli sobie diety o 100%, to te podwyżki wody nie są znowu takie wysokie...
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Maj 06, 2008 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W podniesieniu diet to na pewno wszyscy byli zgodni Wink
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
WhiteD



Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 101

PostWysłany: Wto Maj 06, 2008 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taaa
Zawsze mówie - każdy polityk (radny czy już poseł) nawet jak wcześniej był fajny, inteligentny i mądry to jak tylko dostanie do swoich łap władze to z miejsca dziwaczeje i głupieje i interesuje go tylko jego Dieta... to że inni przechodzą na Diety głodowe jest mało istotne Razz
Ja rozumiem podwyżki gazu (pewnie troche podrożał), prądu (też pewnie coś jest na rzeczy) ale wody? Aż tyle ubyło że trzeba podnosić jej cene? A może jej produkcja podrożała czy co? Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
clever



Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 29

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 8:37 am    Temat postu: Re: podwyżka cen wody Odpowiedz z cytatem

panna napisał:
podwyżka cen wody i ścieków, którą uchwalili nasi radni wynosi 1,04 zł/m3 co daje dla przeciętnej (4-osobowej) rodziny wzrost opłat miesięcznych o ponad 20 zł niż dotychczas - prawie 14%...... dużo to czy mało?. Radni podnieśli sobie diety o 100%, to te podwyżki wody nie są znowu takie wysokie...
Pozdrawiam


Dla radnych to może i nie są wysokie, ja nie dostałem 100% podwyżki więc dla mnie są bardzo wysokie. Przypominam że woda drożeje co roku, a roczny wzrost wszystkich cen liczony marzec 2008 do marca 2007 wyniósł 4.1%, więc ceny wody wzrosły o ponad 3 razy więcej niż wszystkie inne ceny.
Poza tym w tym temacie bardziej mi chodzi o to, że radni nie ponoszą odpowiedzialności za swoje uchwały, bo niewiadomo w jaki sposób dany radny głosował, więc mogą dowolnie utradniać życie nam mieszkańcom. W naszym interesie leży by to zmienić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 1:29 pm    Temat postu: Re: podwyżka cen wody Odpowiedz z cytatem

Powtórzę z naciskiem: obowiązek informowania o tym, kto, jak i dlaczego głosował w sprawach publicznych spoczywa na dziennikarzach lokalnych! To jest ich podstawowy obowiązek, żeby szczegółowo i rzetelnie zaznajamiać mieszkańców z decyzjami radnych i żądać od radnych uzasadnień. Za to płacimy dziennikarzom "PL" jako knurowianie!
W krytycznym wątku o "PL" niektórzy forumowicze domagali się konkretów, oto jest jeden z wielu. Radny Wojciechowski chce rozliczać naczelnego "PL" i zapowiada wniosek o odwołanie go, jeśli standardy redakcji nie zmienią się na lepsze. Na miejscu radnych dawno bym się tym zainteresował, ponieważ w interesie tych, którzy dobrze rozumieją potrzeby mieszkańców, leży, by o nich sprawiedliwie pisano: o ich głosach przeciwnych, o oporze wobec głupich czy nieprzemyślanych decyzji władzy wykonawczej itp.
Na tym polega demokracja lokalna, żeby radni się spierali a media "transmitowały" spór. Zmiana przepisów (wszystkie głosowania imienne) to tylko półśrodek, bo w takim marazmie, jaki teraz mamy, urząd byłby w stanie praktycznie utajnić listy głosowań albo zwlekałby z publikacją w BIP tak długo, aż by wszyscy zapomnieli, o co w głosowaniu chodziło)). Tylko uczciwi, niezależni dziennikarze lokalni (opłacani przez wspólnotę samorządową albo prywatni) są w stanie zapewnić należyty ruch informacji między władzą a mieszkańcami (mądre władze wiedzą o tym, ale nasz prezydent redukuje definicję mediów do tabloidów i nie ma zamiaru z nimi współpracować, co wyraźnie powiedział na sesji RM).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eligiusz_niewiadomski



Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 6

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Przeląd lokalny" czyta się w ciągu 2 minut...
W tym tygodniku nie ma przecież nic ciekawego, same peany na cześć ekipy rządzącej.

W sumie w tej redakcji nie pracuje ani jeden dziennikarz z prawdziwego zdarzenia. Nie wymagajmy cudów Thumbsup
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yo! Gotti



Dołączył: 14 Sty 2007
Posty: 971

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eligiusz_niewiadomski napisał:
"Przeląd lokalny" czyta się w ciągu 2 minut...
W tym tygodniku nie ma przecież nic ciekawego, same peany na cześć ekipy rządzącej.
Umiejętne wykorzystanie PL pozwoli ci zaoszczędzić na papierze toaletowym :]

WhiteD napisał:
Ja rozumiem podwyżki gazu (pewnie troche podrożał), prądu (też pewnie coś jest na rzeczy) ale wody? Aż tyle ubyło że trzeba podnosić jej cene? A może jej produkcja podrożała czy co? Razz
Zapewne opłata ta pozwoli lepiej chronić środowisko i woda będzie bardziej "ekologiczna" Brick wall
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
clever



Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 29

PostWysłany: Pon Maj 12, 2008 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwracam uprzejmię uwagę PT forumowiczów, że mój postulat o zamieszczaniu szczegółowych wyników głosowania w intenecie nie jest sprzeczny z propozycją zamieszczania takowych wyników w lokalnej prasie. Można to robić w obydwu mediach, z tym że w internecie byłoby taniej i łatwiej, ale nie mam nic przeciwko zamieszczaniu tego w gazecie.

Odnośnie tego co stwierdził Secundo, że władze miejskie opóżniałyby zamieszczenie wyników, to przecież można tak zmienić prawo by je musieli ogłaszać w ciągu 14 albo 30 dni od głosowania.

O "Przeglądzie Lokalnym" to trochę nie temat, ale pragnę zauważyć, że nie dawno uchwalono dla tej gazety dotację z budżetu miasta (czyli z naszych podatków) w wysokości 150 000 zł. Taką kwotę ma do dyspozycji rocznie w sumie nieraz kilkanaście albo i kilkadziesiąt rodzin. Nie dziwmy się więc, że "PL" nie kąsa ręki, która go karmi i to dobrze karmi. Szkoda ze w Knurowie nie powstały żadne prywtne gazety, niezależne od władz miast i piszące obiektywnie. Pewnie Knurów jest zbyt mały na to by taka inicjatywa była opłacalna Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Samorząd miejski Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka