Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dworzec Knurów Szczygłowice oraz dawna bocznica Ergu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Pią Cze 24, 2011 1:13 am    Temat postu: Dworzec Knurów Szczygłowice oraz dawna bocznica Ergu Odpowiedz z cytatem

Troszka takich moich wypocin
http://www.youtube.com/watch?v=Dc94r3dYDqc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
bartosz-ko



Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 341
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Lip 21, 2011 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykro patrzeć jak ten dworczyk niszczeje, a jest bardzo ciekawy i w nienajgorszym stanie. Ostatni podjechałem i obejrzałem go sobie dokładnie. Wciąż zachowało się wiele elementów mimo, że pewna grupa społeczna obdziera go z resztek detali. Architektonicznie przypomina bardzo dworce z wąskotorówki Gliwice Trynek - Racibórz. W końcu powstał w niemal tym samym czasie. Dobudowany magazynek z rampą po stronie drogi i rozsuwane drzwi jak na stacji w Bojkowie, albo Nieborowichach. Kiedy tam jestem wyobrażam sobie furmanki stojące wzdłóż drogi i ludzi ładujących węgiel i towary, oczekujących na pociąg podróżnych, dzieci wyjeżdżające na letnie kolonie. Kiedyś to miejsce tętniło życiem, a dzisiaj... Szkoda gadać.
Nawiązując jeszcze do filmu, bardzo ciekawy materiał i kapitalnie dobrana muzyka. Bardzo ciekawa rzecz. Aż się trochę zagłębiłem w te krywałdzkie zakłady. Czekam z niecierpliwością na dalszą część!
Po przejżeniu mapy widzę, że był tam spory kompleks zakładowy. Wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy. Niby wiem że coś tam kiedyś było, ale żadnych konkretów.

W kronice knurowskiej jest trochę informacji na ten temat. Wg. źródła na Krywałdzie istniały zakłady:
Cytat:
-prochownia działająca od 1876r. założona przez spółkę "Gesellschaft der vereinigten Rheinisch-Westfalischen Pulverfabriken". Powstała ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na proch czarny stosowany w górnictwie. Składała się z 3 linii produkcyjnych. W latach 1900-1903 powstała 4 linia. W 1909r. firma prochowni zmieniła nazwę z "Oberschlesiche A. G." na "Lignose A.G." W 1921r. utworzyła się "Ost Lignose", a w 1922 przekształciła się w "Polską Spółkę Akcyjną Lignoza". 23 marca 1924r. firmę przejeła "Lignoza, Spółka Akcyjna"
-1902r. ruszył wyrób materiałów wybuchowych chlorowanych pod nazwą "Silesia".
-1911r. ruszyła budowa fabryki materiałów wybuchowych saletrzano-amonowych powietrznych "Lignozyt"
-1915r. zbudowano bocznicę szerokotorową łączącą fabrykę ze stacją kolejową Szczygłowice, a w 1916r. powstała rampa kolejowa ze składem podręcznym.
-1916r. wybudowano fabrykę chloranu potasu z kotłownią, magazynem, wieżą wodną i laboratorium. W 1922r. została unieruchomiona z powodu wyparcia materiałów wybuchowych chloranowych przez saletrzano-amonowe. W 1927r. ostatecznie zlikwidowano zakład.
-1933r. zapadła decyzja Dyrekcji Generalnej Lignozy stworzenia wytwórni materiałów plastycznych "Silesit" na terenie dawnej fabryki chloranu. Pod koniec roku rozpoczęto wyrób mieszanek do prasowania wypuszczonych na rynek pod nazwą "Silesit". Jego odbiorcami były pracownie przemysłu elektrotechnicznego, instalacyjnego sprzętu technicznego, przedmiotów użytku codziennego i galanterii. W 1936r. rozpoczęto produkcję żywic szlachetnych lanych "Silesitanów" i żywic technicznych "Silesitoli" natomiast w grudniu 1936r. rozpoczęto produkcję wyrobów papierowo-żywicznych i tekstylno-żywicznych nazwanych "Silesitekstami" Płyty te stosowano głównie w elektrotechnice, meblarstwie, zdobiennictwie i budownictwie.

Zachęcam do podzielenia się tutaj wiedzą na temat tych zakładów. Zwłaszcza jeśli chodzi o bliższą historię. Temat jest bardzo interesujący, a w internecie nie ma zbyt wielu informacji.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka