Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziwne wydarzenia - II wojna w Knurowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 6:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pogooglujcie troche, jest wiele histori zwiazanych z bunkrami , w necie mozna znalezc tez wiele zdjec starych i nowych , zostala nawet ksiazka wydana z dokladnymi opisami i mapami i schematmi bunkrow na slasku miedzy innymi tego w nieborowicach i bojkowie............
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
yeti



Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 96

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
Pogooglujcie troche, jest wiele histori zwiazanych z bunkrami , w necie mozna znalezc tez wiele zdjec starych i nowych , zostala nawet ksiazka wydana z dokladnymi opisami i mapami i schematmi bunkrow na slasku miedzy innymi tego w nieborowicach i bojkowie............

Autor, Autor .... (no i tytuł)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 10:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu jest fajne forum na temat bunkrów w Pilchowicach....Może to jakiś trop Think
http://eksplorator.mojeforum.net/temat-vt13.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.fortyfikacja.pl/?a=obserwacyjne
tu jest o Bojkowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tu o Nieborowicach
http://www.fortyfikacja.pl/index.php?a=nieborowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Nie Maj 24, 2009 7:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę tu nieścisłości ....ponieważ ,
1. Schrony te są NIEDOKOŃCZONE - wybuch wojny .
2. Aktu "wandalizmu" , pozostawienia amunicji ,itp dokonali w 1968 radzieccy żołnierze...
Nie było żadnego trzeciego B-werku , to bujda wymyślona przez badaczy z osiedla , którzy pojawili się na Śląsku w latach 60 - 70 ubiegłego stulecia..ech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MaggoT



Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 56

PostWysłany: Pią Lip 23, 2010 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
Jest jeszcze jedno miejsce w powiecie gliwickim, w okolicach za Żernicą, gdzie po wojnie (w 1946 roku albo nawet później) ubecy rozstrzelali ok. 200 młodych chłopaków. Kompletnie o tym nie wiedziałem, nawet w rodzinie nigdy o tym nie mówiono (może nawet nie wiedziano). Otóż ci chłopcy byli żołnierzami podziemnego Wojska Polskiego z terenów beskidzkich. UB z ruskimi zastawiło pułapkę, wkręcili swojego agenta, który zorganizował masowy wyjazd do Anglii, gdzie chłopcy mieli dołączyć do wojsk gen. Andersa. W zamian za złożenie broni i zgłoszenie się u władz obiecywano im amnestię i wyjazd. Dojechali do lasu za Knurowem, gdzie wszystkich rozstrzelano. Byli naiwni, mieli po 18, 20 lat. Nie wiem, czy jest tam ich grób.


Dobre 30 km te lasy 'za Knurowem', dokładniej we wsi Dąbrówka. W związku z obchodami tragedii w Katyniu uczestniczyłam w uroczystościach w miejscu opisanego przez Ciebie wydarzenia. Żołnierzy AK uwięziono w czymś w rodzaju szopy na wzgórzu, po czym oprawcy wysadzili ją w powietrze. Uciekających ludzi dobijano strzelając do nich. Według zeznań świadków (którzy opowiedzieli to po kilkudziesięciu latach) przez długi czas w okolicznym lesie można było znaleźć ludzkie szczątki. W tej chwili stoi tam pomnik.
To link o obchodach:
http://starostwo.gliwice.pl/pl/pages/posts/chwila-zadumy-w-dabrowce1345.php?p=140
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MaggoT



Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 56

PostWysłany: Sob Lip 24, 2010 5:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
Kurcze kiedyś na polach bojkowskich była "umieszczona " w ziemi tablica , ale na niej była gwiazda Dawida , wiec tego "wydarzenia" nie dotyczy.

Kurcze to też dziwna i "tajemnicza" sprawa


Wydaje mi się, że tablica w okolicach Bojkowa mogła dotyczyć rzezi jego mieszkańców, w tym dość licznej w tamtych czasach ludności Żydowskiej - stąd zapewne gwiazda Dawida. Nie jestem niestety w stanie powiedzieć w którym roku dokonano tej zbrodni, mam na ten temat tylko podstawowe informacje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Sob Lip 24, 2010 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MaggoT napisał:
Igorex napisał:
Kurcze kiedyś na polach bojkowskich była "umieszczona " w ziemi tablica , ale na niej była gwiazda Dawida , wiec tego "wydarzenia" nie dotyczy.

Kurcze to też dziwna i "tajemnicza" sprawa


Wydaje mi się, że tablica w okolicach Bojkowa mogła dotyczyć rzezi jego mieszkańców, w tym dość licznej w tamtych czasach ludności Żydowskiej - stąd zapewne gwiazda Dawida. Nie jestem niestety w stanie powiedzieć w którym roku dokonano tej zbrodni, mam na ten temat tylko podstawowe informacje.


Tobie chodzi chyba o zbrodnie popelnione przez rosjan !!

...........wydarzenia z 27 stycznia 1945 roku z Bojkowa:
„Jeszcze rano poszliśmy do kościoła. Byłem ministrantem. Wiem, że moja siostra Emilia, bracia Peter i Johann rano byli na mszy. Tego dnia nie zapomnę do końca życia, wtedy zginęła dwójka mego rodzeństwa. Rano, zanim wróciliśmy z mszy Rosjanie już byli u nas w domu. Wchodzili do domów i brali to, co chcieli – najczęściej wódkę lub kobiety. Widziałem, jak u nas w domu maltretowali i bili ojca. I jak jeden po drugim w stodole zastrzelono mego brata, a moją siostrę ujęto przy próbie pójścia do babci i potem w stodole została zgwałcona i później – zastrzelona… Przez dwa dni ukrywaliśmy się z ciotką, mamą i resztą ocalałej rodziny na strychu w stodole. Podpalono wszystkie domy. Spośród 120 lub więcej zamordowanych ludzi z Bojkowa znałem kilka osobiście. Wieś miała około 500 domów i 5 tys. ludzi.[..] W jednym domu było 16 osób – dzieci i starcy. Wszystkich zapędzono do jednego pomieszczenia, zostali oblani benzyną i podpaleni.”
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Lip 26, 2010 4:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MaggoT napisał:
Wydaje mi się, że tablica w okolicach Bojkowa mogła dotyczyć rzezi jego mieszkańców, w tym dość licznej w tamtych czasach ludności Żydowskiej - stąd zapewne gwiazda Dawida.

W Szywałdzie nie mogło być ludności żydowskiej. Była niemiecka. Jeżeli na tablicy była gwiazda, to pewnie sowiecka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
astrumx



Dołączył: 24 Sty 2010
Posty: 107

PostWysłany: Pią Wrz 03, 2010 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moge potwierdzic wszystko to co napisaliscie o ruskich. dowiedzialam sie o tym dopiero rok temu wczesniej mam i babcia ukrywały co sie wtedy dzialo. Gwałcili kradli i mordolowali. Moja babcia ocala ale malo brakowalo...w kazdym razie panowal istny chaos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

astrumx napisał:
co napisaliscie o ruskich.


o Rosjanach

ruskie to są pierogi...
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
max



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 391
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacekgliwice napisał:
astrumx napisał:
co napisaliscie o ruskich.


o Rosjanach

ruskie to są pierogi...



Mylisz się, wtedy to byli żołnierze radzieccy, po naszemu ruskie. Teraz jest Rosja, więc Rosjanie. Wtedy to byli ludzie z całego ZSRR, nie tylko Rosjanie, ale Ukraińcy, Białrusini, i wiele, wiele innych narodowości, w tym bardzo wielu z azjatyckiej części Sowietów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Pon Wrz 13, 2010 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

max napisał:


Mylisz się, wtedy to byli żołnierze radzieccy, po naszemu ruskie. Teraz jest Rosja, więc Rosjanie. Wtedy to byli ludzie z całego ZSRR, nie tylko Rosjanie, ale Ukraińcy, Białrusini, i wiele, wiele innych narodowości, w tym bardzo wielu z azjatyckiej części Sowietów.


zolnierze radzieccy czyli....jak nie Rosjanie to....hmmm... Radzieczczanie?
Nie osmieszaj się i poczytaj conieco zamiast zapluwać się z nienawiści
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
benny



Dołączył: 02 Lip 2007
Posty: 73
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Wrz 21, 2010 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Secundo czy ty jesteś historykiem?

Czasu wojny na wielu ludziach odbiły swoje piętno, szczególnie na ludności śląskiej. Rosjanie uważali ludność śląską za niemiecką, Niemcy z koleii za polską. Trudno było się odnaleźć w tych okropnych czasach. Wystarczy pogadać ze starszyzną z Krywałdu, Nieborowic i Knurowskich Kolonii by zapłakać.

Wojna to czas gwałtu i grabieży, rozbojów i mordu na ludności cywilnej. Mamy to "szczęście" leżeć pomiędzy mocarstwami.

Niemcy to ludzie zdyscyplinowani i podporządkowani władzy. Z koleii rosjanie to bardzo specyficzny naród, bardzo uległy i posłuszny swojej władzy, ale kiedy stanowi władzę samą w sobie to katastrofa murowana, zamieniają się w bestie, choć indywidualnie są przyjemni, ale nieodgadnięci i nieobliczalni.
_________________
A Ty znów bez czapeczki .... !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka