Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dziwne wydarzenia - II wojna w Knurowie
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Wto Lip 03, 2007 4:35 pm    Temat postu: Dziwne wydarzenia - II wojna w Knurowie Odpowiedz z cytatem

czy ktoś coś wie na temat:
1. rozbitego samolotu na polach w okolicy Machoczka
2. awaryjnego lądowania niemieckiego myśliwca na polach koło szybu Foch
3. lądowania skoczków spadochronowych na polach przy ulicy Rakoniewskiego ( wtedy Polna )
4. ostrzelania przez ruskich (jak nas wyzwalali Evil or Very Mad ) domu na Zaciszach
a może jest jeszcze więcej "dziwnych " wydarzeń , które miały miejsce w naszym mieście i ktoś coś wie na ten temat ?????
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Wilq



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 381
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Lip 30, 2007 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi kiedyś babcia opowiadała, że jak nas ruscy 'wyzwalali' to jeden gospodarz zamurował na strychu żonę i córkę z zapasem żywności, ponieważ nie chciał, aby padły ofiarami bezdusznych, zwierzęcych gwałcicieli.. Podobno na przodzie frontu, który wyzwalał szli zawsze najgorsi recydywiści, którzy nie mieli nic do stracenia. Podobno wszystko dobrze się skończyło, a facet ochronił swoją rodzinę. To może tak trochę odbiega od tematu, ale ciekawa historia wg mnie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Sro Sie 01, 2007 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jasne , że ciekawa!!!!
Gdy czytałem prace pana Hojki - te na temat Knurowa to mnie szlag trafia , wkroczenie Armii Czerwonej opisuje jak wybawienie !!!! A te dranie tylko pili , nachodzili ludzi po nocach , kradli , plądrowali , mordowali i gwałcili ......
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Sie 02, 2007 2:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeby "tylko" gwałcili i kradli... Knurowianie i tak mieli więcej szczęścia, niż sąsiedzi po niemieckiej stronie granicy. W Bytomiu Miechowicach masowo rozstrzeliwali mężczyzn. W Gliwicach polowali na mieszkańców i zabijali jak leci (kilka masowych gróbów ekshumowano w latach 90. ale o niektórych wiedzą już tylko wtajemniczeni. Na tych grobach stoją dzisiaj place zabaw, skwery). W Przyszowicach - gwałty, morderstwa, zbiorowa egzekucja kilkudziesięciu mężczyzn. W Knurowie nie było podobno tak bardzo źle pod tym względem. Szczęście, że mieszkańcy korzystali z etykietki polskiej miejscowości pod okupacją hitlerowską. Ale niedługo, jeszcze zimą 1945 zaczęły się masowe łapanki i wywózka Ślązaków do kopalń w ZSRR i to już była masakra, w Knurowie w Dwójce był obóz przejściowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Czw Sie 02, 2007 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój drogi Secundo w Przyszowicach to rozstrzelali mojego wujka - Poloczka
- ojca mojego chrzestnego , mało tego zebrali całą okolicę ( żonom ofiar kazano przynieść prześcieradło ) , rozstrzelanych położono w rzędzie na ziemi i oswoboditielnyj soldat w czołgu przejechał im po głowach
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Czw Sie 02, 2007 11:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O obozie to wiadomo, mówiono o nim oficjalnie dopiero w latach 90-tych , ale ja o nim wwiem od dziecka bo moja babcia za to , że ma "polskie" nazwisko -Schuhmacher , też była na liście .......dużo by opowiadać....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Andrzej17lol



Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 26
Skąd: KNW - K.Wielkiego

PostWysłany: Czw Paź 18, 2007 4:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszkam w KNW od urodzenia(16lat), ale nie nigdy nie słyszałem o podobnych zdarzeniach, dziadkowie mi nie opowiadali za dóżo. Zawsze mi tłumaczyli że nie było dobrze ale źle też nie!!
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jasiu



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 4
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja o obozie przejsciowym dowiedzialem sie doiero kilka dni temu , Dontknow Ze gdzies w nieborowicach byl ale gdzie to dokladnie niewiem i teraz preoboje sie dowiedziec czy pozostaly tam jakies budynki czy cosik takiego , czy tylko stoi jakis pomnik
_________________
Jedna wiara jeden klub !! Always in my heart \ G / Górnik Zabrze
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wilq



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 381
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obecnie znajduje się tam pomnik i tablica informacyjna.. Warto zobaczyć. Jest też pozostałość po obozie w jakiejś miejscowości, jak sie jedzie na Górę Św. Anny, niestety nie pamiętam nazwy.. Znajduje się gdzieś za kotlarnia chyba.. Think
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Lis 11, 2007 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze jedno miejsce w powiecie gliwickim, w okolicach za Żernicą, gdzie po wojnie (w 1946 roku albo nawet później) ubecy rozstrzelali ok. 200 młodych chłopaków. Kompletnie o tym nie wiedziałem, nawet w rodzinie nigdy o tym nie mówiono (może nawet nie wiedziano). Otóż ci chłopcy byli żołnierzami podziemnego Wojska Polskiego z terenów beskidzkich. UB z ruskimi zastawiło pułapkę, wkręcili swojego agenta, który zorganizował masowy wyjazd do Anglii, gdzie chłopcy mieli dołączyć do wojsk gen. Andersa. W zamian za złożenie broni i zgłoszenie się u władz obiecywano im amnestię i wyjazd. Dojechali do lasu za Knurowem, gdzie wszystkich rozstrzelano. Byli naiwni, mieli po 18, 20 lat. Nie wiem, czy jest tam ich grób.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pon Lis 12, 2007 12:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze kiedyś na polach bojkowskich była "umieszczona " w ziemi tablica , ale na niej była gwiazda Dawida , wiec tego "wydarzenia" nie dotyczy.

Kurcze to też dziwna i "tajemnicza" sprawa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jasiu



Dołączył: 11 Lis 2007
Posty: 4
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Lis 12, 2007 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bede musial się tam wybrac i zobaczyc poniewz zaczelo mnie to interesowac Smile
_________________
Jedna wiara jeden klub !! Always in my heart \ G / Górnik Zabrze
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Maj 20, 2009 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wie ktoś może coś więcej na temat tablicy na polach niedaleko osiedla WP2 o której piszecie powyżej? Słyszeliście o tym że Niemcy stawiali zaciekły opór Rosjanom broniąc się w tych nieborowickich bunkrach? Wiecie że był rzekomo 3 bunkier? Słyszeliście o rozbudowanych rzekomo podziemiach w tych bunkrach? Czy to prawda że byli tam również oficerowie SS? Skąd wiadomo że amunicja ta była radziecka a nie niemiecka? Wiecie coś o losach ciał żołnierzy którzy zginęli przed tymi bunkrami?

Pozdrawiam i proszę o możliwie jak najbardziej wyczerpujące info w powyższych kwestiach, z góry dzięki;)
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Arczi



Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 167
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Maj 20, 2009 11:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maciekknurow napisał:
Wie ktoś może coś więcej na temat tablicy na polach niedaleko osiedla WP2 o której piszecie powyżej? Słyszeliście o tym że Niemcy stawiali zaciekły opór Rosjanom broniąc się w tych nieborowickich bunkrach? Wiecie że był rzekomo 3 bunkier? Słyszeliście o rozbudowanych rzekomo podziemiach w tych bunkrach? Czy to prawda że byli tam również oficerowie SS? Skąd wiadomo że amunicja ta była radziecka a nie niemiecka? Wiecie coś o losach ciał żołnierzy którzy zginęli przed tymi bunkrami?

Pozdrawiam i proszę o możliwie jak najbardziej wyczerpujące info w powyższych kwestiach, z góry dzięki;)


Osobiście też słyszałem o 3 bunkrze. Mogę potwierdzić, że amunicja była radziecka (przynajmniej jej część) dlatego, że kiedyś jak tak namiętnie zbierano pozostałości po II wojnie światowej w tych bunkrach kolega pochwalił się (widziałem na własne oczy) głowicą (nawet nie wiem jakiej broni) z odlanym napisem CCCP. Resztę niestety nie mogę potwierdzić
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Maj 21, 2009 3:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Arczi"]
maciekknurow napisał:
Wie ktoś może coś więcej na temat tablicy na polach niedaleko osiedla WP2 o której piszecie powyżej? Słyszeliście o tym że Niemcy stawiali zaciekły opór Rosjanom broniąc się w tych nieborowickich bunkrach? Wiecie że był rzekomo 3 bunkier? Słyszeliście o rozbudowanych rzekomo podziemiach w tych bunkrach? Czy to prawda że byli tam również oficerowie SS? Skąd wiadomo że amunicja ta była radziecka a nie niemiecka? Wiecie coś o losach ciał żołnierzy którzy zginęli przed tymi bunkrami?

Pozdrawiam i proszę o możliwie jak najbardziej wyczerpujące info w powyższych kwestiach, z góry dzięki;)


Obawiam się, że to tylko legendy. Czytałem kiedyś, że dwa knurowskie bunkry (polskie przedwojenne) nigdy nie zostały użyte w czasie walk. Po wojnie do lat 50-60 były zarządzane przez WP, być może to wtedy zgromadzono tam ruską amunicję i sprzęt, może były jakieś ćwiczenia i zostały resztki, które tam podobno znajdowano. Trzeci bunkier - możliwe że chodzi o bunkier w Bojkowie (ten był już niemiecki) albo o bunkier obrony przeciwlotniczej na bazie niemieckich umocnień (gdzieś w stronę Żernicy i dalej).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka