Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Schrony w okolicy Knurowa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Nie Sty 17, 2010 12:38 pm    Temat postu: Re: Witajcie Odpowiedz z cytatem

maciekknurow napisał:

Interesuję się historią tych bunkrów od kilku dobrych lat, wielokrotnie je też "odwiedzałem" jestem pewien iż były wykorzystane w 1945 roku, walki były tam prowadzone, mało tego stacjonowało tam prawdopodobnie conajmniej kilku oficerów... SS, .. Próbowałem dotrzeć również do dokumentacji, ale jest utajniona... Podziemia i tunele są tam na pewno, ale jak bardzo rozbudowane tego nie wiem

Pozdrawiam

Oj jak tajemniczo się robi. Mr. Green Kilku oficerów SS, podziemia i tunele i ta utajniona dokumentacja(pewnie przez tych ss-manów). Shocked .
Kolego maciekknurow myślałem że Barona nikt nie pobije w fantazjach, ale widocznie się myliłem.
Mój kolega z pracy który aktualnie mieszka w Żernicy ożenił się z wnuczką osoby pomagającej przy budowie bunkrów i umocnień. Więc z opowiadania wiem jak odbywała się budowa. Jak było? Osoby posiadające konie miały się wstawić do pracy przy umocnieniach. Była to praca za którą dostawali wynagrodzenie. Każdej wsi narzucono coś w rodzaju godzin pracy do odrobienia przy budowie umocnień. Osoby te wpisywano do księgi na podstawie której można było dostać towary z magazynów lub ekwiwalent pieniężny. Z powodu braku pracy i ogólnego bezrobocia w tamtym okresie, praca ta cieszyła się wielkim powodzeniem. Było więcej chętnych niż miejsc. Większość pracy fizycznej wykonywało wojsko którego część była zakwaterowana w leżących nieopodal wsiach a część dowożona z Gliwic. Po rozpoczęciu wojny prace wstrzymano, a materiał który został powoli był rozgrabiony przez miejscową ludność. Szczególnie dużym popytem cieszyło się drewno które było wykorzystane do budowy transzei. W późniejszym okresie część okopów nakazano zasypywać. Do czego znowu użyto furmanek okolicznych mieszkańców. Tak się działo nie tylko w Nieborowicach ale i w innych miejscowościach. W rejonie Bojkowa przy zasypywaniu okopów brali udział mieszkańcy Knurowa i Gierałtowic.
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Nie Sty 17, 2010 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozliwe na amunicji pisalo cccp Mr. Green ja mialem w domu pociski od niemieckiego mauzera, i od rosyjskiego mosina . niemieckie produkcja niemiecka, 7,92x57mm, mauser, Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH Selterhof, łuska stalowa, 36 partia, 1943 rok ale ruskie strzelaly ze wszystkiego podobnie bylo w katyniu ............ale kiedys wyjdzie jeszcze prawda na jaw smiac sie nie bede bo z glupoty smiac sie nie mozna, wiec zostawmy pana pikolo w przekonaniu ze dzieci przynosza bociany ehhhh Brick wall
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Nie Sty 17, 2010 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
mozliwe na amunicji pisalo cccp Mr. Green ja mialem w domu pociski od niemieckiego mauzera, i od rosyjskiego mosina . niemieckie produkcja niemiecka, 7,92x57mm, mauser, Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH Selterhof, łuska stalowa, 36 partia, 1943 rok Brick wall

Tak pewnie miałeś ale skopowiane od Gueril_ ze strony
http://www.forum.militarni.pl/viewtopic.php?t=3850&sid=1d1aa9259330862cab132e29d79206f1
Żenujący jesteś koleś.
Kod:
naboje są na pewno do mausera: to co udało mi się o nich dowiedzieć:
1. produkcja polska, 7,92x57 mm, mauser, Fabryka Amunicji Nr 1 w Skarżysku, blach 67/33%, rok 1936, "Norblin"
2. produkcja niemiecka, 7,92x57mm, mauser, Hugo Schneider AG Częstochowa, łuska stalowa wzmocniona, 14 partia, 1944 rok
3. produkcja niemiecka, 7,92x57mm, mauser, Metallwarenfabrik Treuenbrietzen GmbH Selterhof, łuska stalowa, 36 partia, 1943 rok

Baron napisał:
ale kiedys wyjdzie jeszcze prawda na jaw smiac sie nie bede bo z glupoty smiac sie nie mozna, wiec zostawmy pana pikolo w przekonaniu ze dzieci przynosza bociany ehhhh Brick wall

Ta tak masz rację nie można się śmiać zwłaszcza ze swojej. A ja cię zostawię w przekonaniu że ziemia jest płaska Mr. Green
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…


Ostatnio zmieniony przez Pikolo dnia Nie Sty 17, 2010 4:18 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Nie Sty 17, 2010 1:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no wlasnie rozmawialem ostatnio z ludzmi ktorzy byli wysiedleni z tego regionu potwierdzili moje zeznania opowiadali mi prawde ale komu tu wiezyc teraz niemcom czy przesiedloncom z zagranicy.
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Nie Sty 17, 2010 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
no wlasnie rozmawialem ostatnio z ludzmi ktorzy byli wysiedleni z tego regionu potwierdzili moje zeznania opowiadali mi prawde ale komu tu wiezyc teraz niemcom czy przesiedloncom z zagranicy.


Kłamiesz Baron jak z nut Smile Po co rozmawiać z przesiedleńcami jak świadkowie żyją do dziś i to całkiem niedaleko.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Nie Sty 17, 2010 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
no wlasnie rozmawialem ostatnio z ludzmi ktorzy byli wysiedleni z tego regionu potwierdzili moje zeznania opowiadali mi prawde ale komu tu wiezyc teraz niemcom czy przesiedloncom z zagranicy.

Z powyższego postu wynika że były wysiedlenia tego regionu. Ciekawe co na to by powiedzieli mieszkańcy Nieborowic dowiadując się że są przesiedleńcami z zagranicy. No baron widzę że ci sie pogorszyło Mr. Green Zrób sobie przerwę od pisania bo znowu odpływasz w krainę fantazji.
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Nie Sty 17, 2010 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wy rozmawialiscie z ludzmi ktorzy znaja Nieborowice a ja z ludzmi ktorzy znaja Neubersdorf czasami ciezko sie przyznac ze mieszka sie na cudzym w koncu jeszcze duzo sie moze zmienic Mr. Green
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pon Sty 18, 2010 1:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron nie bądź śmieszny....Neubersdorf nazywał się wczesniej Nieborowitz , mój dziadek urodził się w Pilchowitz , a póżniej w książeczce wojskowej miał wpisane Bilchengrund . Tak również Proboschowitz zmieniono w 2-giej połowie lat 30-tych na Probstfelde..

Mój wuj Manfred urodził się w Nieborowitz , a nie w Neubersdorf Mr. Green i nie jest żadnym przesiedleńcem.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pon Sty 18, 2010 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

P.S. Zmiany nazwy Pilchowitz na Bilchengrund "dokonał" niemiecki starosta Kutchera ( nie , nie Frantz Smile ) w 1936 , pewnie z Nieborowitz było podobnie.......
Pozdr.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Pon Sty 18, 2010 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
Baron nie bądź śmieszny....Neubersdorf nazywał się wczesniej Nieborowitz , mój dziadek urodził się w Pilchowitz , a póżniej w książeczce wojskowej miał wpisane Bilchengrund . Tak również Proboschowitz zmieniono w 2-giej połowie lat 30-tych na Probstfelde..

Mój wuj Manfred urodził się w Nieborowitz , a nie w Neubersdorf Mr. Green i nie jest żadnym przesiedleńcem.....


Masz racje jednak czasy o ktorych piszemy to czasy kiedy niemcy zmienili w 36 nazwe na Neubersdorf w tamtych czasach zylo tam moze 250-300 ludzi wiekszosc juz nie zyje a wielu ucieklo lub zostalo wysiedlonych, dlatego szukajac w archiwach trzeba tak czy owak opierac sa o tamtejsza nazwe miejscowosci, szkoda tylko ze wynikla z dyskusji zaraz klutnia, jednak jezeli kiedys uda mi sie jakis niepodwarzalny dokument tutaj przedstawic moze zmieni to co nie ktore mity narazie koresponduje np. z Panem Violka ktorego ojciec mial w Nieborowicach pierwszy na slasku rzeznie z elektryczna zamrazarka jego ojciec zginol w 45 w Nieborowicach a on z bratem uciekl do Hannover, wyslalem pare zapytan do Archivum wojennego w Berlinie gdzies musi sie znajdowac jakas dokumentacja coz poczekamy zobaczymy......
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 12:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to super , że udało Ci się ich zlokalizować.... Thumbsup
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lucjanszolajski



Dołączył: 10 Wrz 2006
Posty: 1070
Skąd: Corleone.

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:


jednak jezeli kiedys uda mi sie jakis niepodwarzalny dokument tutaj przedstawic......wyslalem pare zapytan do Archivum wojennego w Berlinie ......


Dawno się tak nie ubawiłem. Dzięki za poprawę humoru z samego rana Mr. Green

Ja do dyskusji merytorycznej się nie włączam, bo to do końca nie moja działka zainteresowań.

Jestem jednak ciekaw kto jest właścicielem ? opiekunem ? ww. bunkrów. Ostatni raz byłem tam z 2 lata temu, nie było za ciekawie. Pełno butelek itp. widać że ogniska można tam robić. Ale do rzeczy, myślicie że można to "odnowić" i traktować jako swoistą lokalną atrakcję ? np. na spacery. Jakie koszty musiałby ponieść właściciel by doprowadzić to do stanu dobrego ? No i czy warto ?

P.S- naboje trzymasz w wannie ? Laughing
_________________
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". - W.E. Buffett
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
damian87pl



Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 652
Skąd: Redyna - Uchwały

PostWysłany: Wto Sty 19, 2010 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyt o ma jakąkolwiek wartość turystyczną to wątpię bo nic ciekawego się tam nie wydarzyło.
Odnowić - nikt nie będzie chciał ponieść kosztów
Spacer - trzeba by jakąś drogę zrobić
No i w nocy tam niebezpieczne ludzie się czasem kręcą więc oświetlenie, patrole czasem, no i robienie jednej tylko atrakcji turystycznej mija się z celem. Choć miło by było jakby ktoś o to zadbał.
_________________
"Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić."
J. Piłsudski do socjalistycznego rządu II RP
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
konri



Dołączył: 12 Kwi 2008
Posty: 94

PostWysłany: Czw Cze 17, 2010 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam czy ktoś z Knurowa badz okolic posiada wykrywacz i rusza czasami na poszukiwania...szukam osob ktore tez maja takie hobby i spedzaja milo czas.pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Czw Cze 17, 2010 8:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

konri napisał:
Witam czy ktoś z Knurowa badz okolic posiada wykrywacz i rusza czasami na poszukiwania...szukam osob ktore tez maja takie hobby i spedzaja milo czas.pozdrawiam


Wlasnie bylem w Knurowie w MAju przywiozlem ze soba super wykrywacz metali ale pogoda mi niepozwolila na jego uzywanie ciagle padalo a chcialem jeszcze raz sie przejsc na bunkry bo mam tam miejsce gdzie za mlodego chlopaka zakopalismy wiele naboi !
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 6 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka