Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Schrony w okolicy Knurowa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.forum.wirtualnyknurow.pl/viewtopic.php?t=2015 Link do opisu walk we wrześniu na terenie Knurowa.
"Umocnień polowych i schronów, które tygodniami budowaliśmy, prawie w ogóle nie wykorzystaliśmy"
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grupa bojowa "Nieborowice"

Fortyfikacje wzniesione zostały przy kolejnym zakręcie dawnej granicy. Zadaniem schronów było najprawdopodobniej osłanianie przebiegającej nieopodal głównej drogi z Rybnika do Gliwic oraz niewielkiego węzła kolejowego w Nieborowicach. Z kolei armata p.panc oraz broń maszynowa R116 skierowana była w stronę niedalekiego, polskiego Knurowa, mocno wrzynającego się w tym miejscu w niemieckie terytorium. Tak więc obstawione zostały główne kierunki potencjalnego, polskiego ataku na Gliwice. Na grupę bojową składa się sonderwerk i R116, wybudowane bardzo nietypowo gdyż odległe są od siebie zaledwie o kilkanaście metrów.Schron posiada nietypową konstrukcję gdyż narożniki stropu są zaokrąglone jak w polskich fortyfikacjach. Standardem niemieckim natomiast był kąt prosty. Również typ jaki reprezentuje jest mało "popularny" na Śląsku, a mianowicie "b", czyli zamiast kopuły pancernej miał być jedynie peryskop. Schron brał udział w walkach z Armią Czerwoną i został mocno uszkodzony. Nie zachowało się wewnętrzne wyposażenie, jedynie w studni widać resztki dodatkowej kraty zabezpieczającej przed wpadnięciem.

http://www.fortyfikacja.pl/index.php?a=nieborowice

ale najwazniejsze ze chlopcy nadal dzialaja na terenie http://www.ir49.profort.org.pl/dane/galerie/Manewry_wiosenne_Rybnik/album/gallery6.html Applause Thumbsup Mr. Green
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Czw Gru 31, 2009 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ośmieszaj się dając linki do nie sprawdzonych informacji. Tym bardziej że opis nie zgadza się z faktami które każdy sam może sobie zweryfikować na miejscu. Kto był w środku bunkrów wie że wylot okien strzelniczych jest skierowany na ul. Rybnicką a nie jak to podają na Knurów. Najpierw popatrz sobie na mapę i zobacz jak przebiegała granica zanim znowu zaczniesz powtarzać takie bzdury jak Ci psełdo znawcy. Ciekawy jestem na jakiej podstawie twierdzą że odbyły się tam walki? Może też trafili w Sielanie na tego samego domowego historyka co i ja Mr. Green .
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pią Sty 01, 2010 8:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też byłem na tej stronce , z której Baron "zasięgał" informacji.
Wierudne bzdury , powinni ich zbanować.
Na tym przykładzie widać jak straszny jest internet , prawie każdy może pisać głupoty , szkoda tylko , że niektorzy dają się złapać...... Sad
Czytajcie książki i dobre opracowania napisane przez fachowców , to jest prawdziwa kopalnia informacji..
Pozdrawiam i życzę najlepszego w nowym 2010 !!! 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pią Sty 01, 2010 8:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz chcę pokreślić , że strzelnica , która skierowana jest w stronę Nieborowic (ta obok wejścia) miała za zadanie chronić to wlaśnie wejście...
A co do "typowo polskiej" konstrukcji tzn. zaokrąglone boki to zobacz sobie schrony na Wale Pomorskim lub MRU , tam też są jak zacytowałeś obiekty z typowymi polskim krągłościami , ha ha ha
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Sob Sty 02, 2010 5:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rece i szczeka mi opadly wole zamilczec niz komentowac takie bzdury Brick wall zero wiadomosci historycznych, zero geografi, ale pelna arogancja Applause i jak tu dyskutowac............. Dontknow
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Baron napisał:
Rece i szczeka mi opadly wole zamilczec niz komentowac takie bzdury Brick wall zero wiadomosci historycznych, zero geografi, ale pelna arogancja Applause i jak tu dyskutowac............. Dontknow

Bzdury to ty koleś piszesz. Violent Każdy kto na bieżąco śledzi forum wie jak u ciebie jest z wiedzą na temat historii więc chyba nie potrzeba komentować twoich powyższych wypocin. Chcesz podejmować dyskusję to podawaj fakty a nie opowieści z Baśni z tysiąca i jednej nocy.
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 6:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozycja Górnośląska.

Dopiero w 1939 r. wobec podjęcia agresji na Polskę, planując działania na innych kierunkach, zdecydowano się zabezpieczyć niemiecką część Górnego Śląska. Jednak rozumiano to w swoisty sposób – budowane umocnienia miały odstraszać przeciwnika tylko samym widokiem. Lokowano je, wybierając celowo takie miejsca, w których mogły być wyraźnie obserwowane z polskiej strony granicy, nie troszcząc się o warunki taktyczne czy rzeczywiste możliwości stawiania skutecznego oporu. Budowę tej pozycji, nazywane współcześnie Pozycją Górnośląską, można postrzegać raczej jako działanie mające na celu dezinformację przeciwnika niż rzeczywiste wzmocnienie własnej obrony. Zamierzenia te powiodły się i we wrześniu 1939 r. strona polska nawet nie podjęła próby zajęcia tego niezwykle istotnego dla gospodarki III Rzeszy odcinka.

Budowane schrony prezentowały nową koncepcję schronów (a w zasadzie powrót do źródeł), przeznaczonych głównie do prowadzenia ognia bocznego, ze znacznym nasyceniem bronią przeciwpancerną. Co ciekawe, do budowy wykorzystano głównie pancerze przejęte w Czechosłowacji, choć w świetle dokumentów wiadomo tez o przydzieleniu wyrobów niemieckich – kopuł obserwacyjnych dla artylerii i płyt pancernych dla armat przeciwpancernych, których jednak nie dostarczono i nie zainstalowano. Budowy pozycji nie ukończono, a w zrealizowanym kształcie wyglądała raczej skromnie. W Bojkowie, Nieborowicach i Pilchowicach ograniczono się jedynie do dwóch obiektów w każdej miejscowości. Łącznie wzniesiono 26 schronów bojowych, lecz praktycznie ich nie wykończono, gdyż zainstalowano jedynie trzy kopuły pancerne, a że brak było chroniących armaty przeciwpancerne, osadzono tylko znikomą część potrzebnych drzwi. Po zwycięstwie nad Polską pozycja straciła na znaczeniu, lecz w 1945 r. włączono ją do nowego systemu umocnień wschodnich. W 1945 r. Armia Czerwona nie zamierzała ich szturmować, obchodząc obszar Górnego Śląska od północy i odcinając go od reszty kraju, co potwierdziło niejako bezcelowość wznoszenia na tak eksponowanym i wsuniętym obszarze jakichkolwiek umocnień.

Dwa schrony, jeden typu 116 i jeden nietypowy, dla dwóch kopuł pancernych (nie zainstalowane) znajdują się między Bojkowem a Knurowem, po wschodniej stronie ul. Bojkowskiej przy stadninie koni. Podobne dwa schrony można obejrzeć po wschodniej stronie trasy krajowej nr 78 Gliwice-Rybnik (ul. Rybnicka), na wysokości stacji Mysia Góra Osobowa – dojście polną drogą w kierunku Knurowa. Podobny zespół dwóch schronów znajdziemy na północny wschód od Pilchowic, przy drodze wojewódzkiej nr 921, na skraju lasu.


Źródło: Jarosław Chorzępa. Fortyfikacje. Przewodnik po Polsce. Wyd. Carta Blanca, Warszawa-Gdańsk 2005.



Mam nadzieję, że ten tekst wyjaśni wiele.
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę moich zdjęć.




































_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 7:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze ja pozwolę sobie na małą prezentację geograficzną żeby Baron się wreszcie przekonał że jest w błędzie i że jego wiedza na ten temat jest bardzo żenująca.
Pozwoliłem sobie pożyczyć przekrój bunkra ze wspomnianej strony, i
na którym wyznaczyłem kąty obstrzału


Następnie z zumi ściągnąłem zdjęcie na którym jest nasz bunkier


Po jego ze skalowaniu umieściłem go na mapie wyznaczając kąty


następnie podgląd powiększenia





I ostatnia rzecz to ustawienie tych kątów na starej mapie Knurowa


Czerwona linia to jak większość się trafnie domyśla granica.
No i co Baron jakieś wnioski wyciągnięte ??
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pikolo napisał:
Nie ośmieszaj się dając linki do nie sprawdzonych informacji. Tym bardziej że opis nie zgadza się z faktami które każdy sam może sobie zweryfikować na miejscu. Kto był w środku bunkrów wie że wylot okien strzelniczych jest skierowany na ul. Rybnicką a nie jak to podają na Knurów. Najpierw popatrz sobie na mapę i zobacz jak przebiegała granica zanim znowu zaczniesz powtarzać takie bzdury jak Ci psełdo znawcy. Ciekawy jestem na jakiej podstawie twierdzą że odbyły się tam walki? Może też trafili w Sielanie na tego samego domowego historyka co i ja Mr. Green .


Najwyrazniej nie wiesz co piszesz a ubogim na umysle mam obowiazek pomoc wiec zacznijmy od tego czego mialy bronic te bunkry lub oslaniac, wedlug ciebie Niemiecki bunkier mial ostrzeliwac Niemieckie terytorium skoro lufy skierowane byly na ulice rybnicka no wiec jak mi rece nie maja opasc? ale widze ze juz sam to ladnie uwidoczniles brawo,

Pikolo napisał:
Kiedyś będąc w Sielanie na piwie mieszkaniec tamtych stron mówił mi że dziadkowie opowiadali jak to przez kilka tygodni dzielni obrońcy w bunkrze odpierali rosyjskie ataki( nawet tanki były). A gdy brakło im amunicji uciekli podziemnymi tunelami.


W kazdej bajce jest troche prawdy nie pamietam dobrze gdzie to czytalem ale chyba w Biuletynach pamieci narodowej niestety nie potrafie tych stron znalsc a wiele stron internetowych zostalo zamknietych, jednak wiem ze walki tam byly ale ruskie dosc szybko zajely Niebierowice jak i bunkry, bunkry byly polaczone ze soba podziemnym tunelem i posiadaly tunel ewakuacyjny przeznaczony do ucieczki, podobne bunkry na terenie rybnika posiadaly tunele podziemne nawet po 2km dlugosci i wiecej, nasz bunkier jednak nalezy do Regelbau 116B to Schron bojowy dla 3,7cm polowej armaty ppanc (płyta485P2 lub 473P2) o ogniu bocznym oraz dla km o ogniu bocznym (w tym samym kierunku co armata) z peryskopem, izbą pogotowia i izbą flankującą. Regelbau 116 z tego co mi wiadomo byl budowany tylko na slasku, Marek to fajnie opisal ale sa to informacje ktore dostepne sa na kazdej Polskiej stronie zwiazanej z bunkrami a opieraja sie zazwyczaj na ksiazkach Jerzego Sadowskiego, czy kopuly byly zamontowane nie wiem, fakt mialy to byc czeskie kopuly (Sonderwerk) bunkier zostal ciezko ostrzelany miedzy innymi mozdziezami wiec walki byly tam prowadzone a co do uzbrojenia to pewnie na kije nie walczyli co ciekawe nie mozna znalezc planow tego typu bunkra ani 116 ani 116b ale wszystkie inne istnieja w necie przynajmniej -> http://www.fortiff.be/regelbau/index.php?p=5
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Pikolo



Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 293

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ty naprawdę taki tępy jesteś czy tylko udajesz. Koleś ty już nawet sam nie kontrolujesz tego co piszesz. Napisałeś wyraźnie
Baron napisał:

Z kolei armata p.panc oraz broń maszynowa R116 skierowana była w stronę niedalekiego, polskiego Knurowa

Na co ja się z tym nie zgadzam i udowodniłem ci to rysując linie ostrzału
Pikolo napisał:
Tym bardziej że opis nie zgadza się z faktami które każdy sam może sobie zweryfikować na miejscu. Kto był w środku bunkrów wie że wylot okien strzelniczych jest skierowany na ul. Rybnicką a nie jak to podają na Knurów. Najpierw popatrz sobie na mapę i zobacz jak przebiegała granica Mr. Green .
Co mnie to obchodzi że Niemcy tak ustawili swoje bunkry żeby ostrzeliwać swoje terytorium. Może tacy sami pomyleni jak ty? Tak są ustawione i żadne twoje wywody tego nie zmienią.
_________________
-Wiśnia jest wiśnia.
-Witaminy przede wszystkim ma. Wypijasz takie dwie i masz komplet.
-Witamina jest podstawą człowieka…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Nie Sty 03, 2010 10:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A od kiedy to Baron z armaty ppanc. ostrzeliwujesię miasta , budynki , itp. ???
Znasz zasady walki artylerii ppanc. z czolgami ??? Do pojazdów pancernych strzela się z boku i tyłu .
I tak ustawiali swoje działa i kierowali ruchem swoich wojsk pancernych wielcy dowodcy jak Rommel czy Guderian.
Paradoxalnie śmierć w takiej zasadzce poniósł z rąk alianckich wielki as broni panc Michael Wittmann.

Więc prześledź sobie Baronie mapkę dołączoną przez Pikolo , przeczytaj trochę faktów - lekturę i cytaty z niej podał Adimin. I nie zaglądaj na durne strony przebierańców , w replikach niemieckiego Whermachtu , których dziadkowie pewno przyfalowali tu w 1945 z Armią Czerwoną.......
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 12:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
A od kiedy to Baron z armaty ppanc. ostrzeliwujesię miasta , budynki , itp. ???
Znasz zasady walki artylerii ppanc. z czolgami ??? Do pojazdów pancernych strzela się z boku i tyłu .
I tak ustawiali swoje działa i kierowali ruchem swoich wojsk pancernych wielcy dowodcy jak Rommel czy Guderian.
Paradoxalnie śmierć w takiej zasadzce poniósł z rąk alianckich wielki as broni panc Michael Wittmann.

Więc prześledź sobie Baronie mapkę dołączoną przez Pikolo , przeczytaj trochę faktów - lekturę i cytaty z niej podał Adimin. I nie zaglądaj na durne strony przebierańców , w replikach niemieckiego Whermachtu , których dziadkowie pewno przyfalowali tu w 1945 z Armią Czerwoną.......


A kto mowil o ostrzeliwaniu miasta ? do tego Bunkry na pewno nie sluzyly raczej do ostrzeliwania pola przez ktore mogli wkroczyc zolnierze przeciwnika! co do reszty masz racje co prawda mulicie troche ale nic nie szkodzi Mr. Green moje pierwsze informacje opieraja sie o opowiesci bylych tamtejszych mieszkancow oraz swiadkow naocznych ktorzy juz nie zyja ale naturalnie kto mi uwierzy glupiemu Baronowi ktory las w nieborowicach mial za plac zabaw Dontknow
_________________
Szli krzycząc: "Polska! Polska" [...]
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: "Jaka?".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 1:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też z "tamtąd" pochodzę i ten las także mi służył jako plac zabaw. Moi dziadkowie też są "naocznymi" świadkami ...I jak już pisałem wcześniej moi wujkowie biegali dużo wczesniej po tych bunkrach niż Ty i ja drogi Baronie bo już w latach 40- ych....
Żaden niemiecki żołnierz nie bronił tych bunkrów bo byle jaki ruski soldat mógł je "zdobyć " , unieszkodliwić jednym granatem....
Po prostu ruskie dla hecy w upojeniu alkoholowym trochę sobie po tych pustych B-werkach postrzelali....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 4 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka