Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Schrony w okolicy Knurowa
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Sob Maj 26, 2007 6:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
TOM napisał:
Strażnice, ta od strony Pilchowic to niemiecka a ta od strony Kuźni - polska co widać też bo budownictwie
Na Machoczku też było przejście graniczne (Machoczek po niemieckiej stronie), a ja mieszkając po jednej stronie Kosmonautów jestem jakby w Rzeszy;-) To rzeczywiście niesamowite, że jeszcze 62 lata temu byłbym w Niemczech a do rodziny przechodziłbym przez granicę.
Schrony są niesamowite, mają grozę w sobie, ale po prawdzie w ogóle chyba nie brały udziału w walce, właściwie nie wiem, czy były obsadzone pełnymi załogami w latach II wojny światowej, więc w te naboje ostre znalezione na miejsu nie bardzo mi się chce wierzyć.



swego czasu odnaleziono dosc duzy "arsenał" zakopany w poblizu schronu. Nieco dalej kolega odnalazl wykrywaczem karabin - oczywiscie juz destrukt
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Anonim



Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 1502

PostWysłany: Sob Maj 26, 2007 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o granicę wzdłuż Knurowa to przebiegała ona mniej więcej tak: ul. Łubinowa (słup kamienny), Machoczek, za Fochem w stronę nowego cmentarza, linią lasu (kamień graniczny między ul. Rakoniewskiego i Wzgórze i dalej (chyba) wzdłuż Knurówki do Kuźni.

Nie wiem czy teraz jeszcze te kamienie są, ale raczej zostały wykopane. W każdym razie pod lasem nie ma. A na Łubinowej działki porobili więc chyba go już nie ma. Chyba że właściciel posesji zamiast mebla ma kamień Think
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Sob Cze 23, 2007 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
TOM napisał:
Strażnice, ta od strony Pilchowic to niemiecka a ta od strony Kuźni - polska co widać też bo budownictwie
Na Machoczku też było przejście graniczne (Machoczek po niemieckiej stronie), a ja mieszkając po jednej stronie Kosmonautów jestem jakby w Rzeszy;-) To rzeczywiście niesamowite, że jeszcze 62 lata temu byłbym w Niemczech a do rodziny przechodziłbym przez granicę.
Schrony są niesamowite, mają grozę w sobie, ale po prawdzie w ogóle chyba nie brały udziału w walce, właściwie nie wiem, czy były obsadzone pełnymi załogami w latach II wojny światowej, więc w te naboje ostre znalezione na miejsu nie bardzo mi się chce wierzyć.

Z tą amunicją to prawda tyle ,że..............to ruska !!!!!!! tak ,tak, !!! W 1968 jak ruscy "robili porządek " w Czechosłowacji to tam stacjonowali ....Mieli także "rozbite obozowisko " w lasach koło Zaciszów Leśnych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Cze 24, 2007 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A widzisz! I to jest wiadomość. Swoją drogą (pytanie do miłośników): kto jest właścicielem (a raczej zarządcą) tych schronów? Wojsko miało je chyba właśnie do lat 50. czy 60. a potem? Gmina? Skarb państwa? Czy po prostu właściciel terenu? Kto tym formalnie zarządza i czy mają one status zabytków czy może nadal figurują w katalogu jakichś budowli do wykorzystania w działaniach OC?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Sro Cze 27, 2007 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
A widzisz! I to jest wiadomość. Swoją drogą (pytanie do miłośników): kto jest właścicielem (a raczej zarządcą) tych schronów? Wojsko miało je chyba właśnie do lat 50. czy 60. a potem? Gmina? Skarb państwa? Czy po prostu właściciel terenu? Kto tym formalnie zarządza i czy mają one status zabytków czy może nadal figurują w katalogu jakichś budowli do wykorzystania w działaniach OC?

" One " chyba tak Figurują jak schrony ( dość duże , wjeżdżały tam całe pociągi !!! ) koło Dzierżna - dziś są systematycznie rozbierane przez złomiarzy, z jednego zostało już samo " dno " Brick wall !!!!
Nie wiem jak te w Bojkowie , ale te w Nieborowicach leżą na terenie nadleśnictwa gliwickiego i chyba oni mają dużo do powiedzenia . Swoją drogą "dziwi mnie to " , że jeszcze naszymi bunkrami nie zainteresowali się zbieracze surowców wtórnych D'oh! !!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Sro Cze 27, 2007 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze temat straznic , który był wcześniej poruszany to oprócz tej która stoi na skrzyzowaniu Kosmonautów z 1-go Maja to jeszcze do dziś stoi była polska strażnica na Pszczyńskiej (prawie pod samymi Przyszowicami po prawej stronie drogi ) Można zauważyć , że charakteryzuje je ta sama architektura ( są niemal identyczne ) szkoda , że nie ma śladu po niemieckich Dontknow Została tylko ta na Rybnickiej w Nieborowicach !
Zresztą to przedwojenne przejście graniczne " występuje " Applause w filmie "Operacja Himmler " !!!! Polecam !! Można sobie zobaczyć "przedwojenne Gliwice " he he he he
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Sro Cze 27, 2007 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
secundo napisał:
A widzisz! I to jest wiadomość. Swoją drogą (pytanie do miłośników): kto jest właścicielem (a raczej zarządcą) tych schronów? Wojsko miało je chyba właśnie do lat 50. czy 60. a potem? Gmina? Skarb państwa? Czy po prostu właściciel terenu? Kto tym formalnie zarządza i czy mają one status zabytków czy może nadal figurują w katalogu jakichś budowli do wykorzystania w działaniach OC?

" One " chyba tak Figurują jak schrony ( dość duże , wjeżdżały tam całe pociągi !!! ) koło Dzierżna - dziś są systematycznie rozbierane przez złomiarzy, z jednego zostało już samo " dno " Brick wall !!!!
Nie wiem jak te w Bojkowie , ale te w Nieborowicach leżą na terenie nadleśnictwa gliwickiego i chyba oni mają dużo do powiedzenia . Swoją drogą "dziwi mnie to " , że jeszcze naszymi bunkrami nie zainteresowali się zbieracze surowców wtórnych D'oh! !!!!!



pierwsze slysze o schronach kolejowych koło Dzierżna....
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Cze 27, 2007 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Strażnice" od dawna mnie intrygują. Właściwie czy strażnice? Były to symetryczne domy o cywilnym charakterze, po połowie na każdą stronę granicy. Zawsze myślałem, że były one "dzielone" po połowie przez polską i niemiecką administrację i że rodziny urzędników granicznych mieszkały tam w tych samych budynkach. Ale nie wiem jak to było. Czy każde państwo miało swoje osobne budynki (wtedy po środku pas "ziemi niczyjej")? I dlaczego były takie symetryczne? Czy było tam jakieś cło (zoll), bo pamiętam, że starsi tak to nazywali. Gdzie stacjonowało wojsko ochrony pogranicza? Czy w tych samych budynkach? Proszę, niech ktoś napisze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Sro Cze 27, 2007 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciagle mnie nurtują te "schrony kolejowe" kolo Dzierżna. Czyzbys myslal o tym?:



jesli tak..to Cie musze zmartwic. To nei są schrony kolejowe. To nie jest nic na wzór Stępiny tudzież Jelenia-Konewki. To po prostu zwykle prozaiczne przepusty pod nieukonczony most kolejowy. Tuz obok , przy drodze, widac betonowe filary pod ten most...
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Czw Cze 28, 2007 11:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacekgliwice napisał:
ciagle mnie nurtują te "schrony kolejowe" kolo Dzierżna. Czyzbys myslal o tym?:



jesli tak..to Cie musze zmartwic. To nei są schrony kolejowe. To nie jest nic na wzór Stępiny tudzież Jelenia-Konewki. To po prostu zwykle prozaiczne przepusty pod nieukonczony most kolejowy. Tuz obok , przy drodze, widac betonowe filary pod ten most...

........hmmm..niestety nigdy tych "schronów" nie widziałem o ich rozbieraniu przez złomiarzy dowiedziałem się od kumpla , który tam mieszka niedaleko...i po jego opisie wywnioskowałem , że musiały tam wjeżdzać pociągi bo mówił ,że na dnie tych "schronów" są tory kolejowe....
może mówimy o różnych miejscach ?? Think
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pią Cze 29, 2007 12:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
"Strażnice" od dawna mnie intrygują. Właściwie czy strażnice? Były to symetryczne domy o cywilnym charakterze, po połowie na każdą stronę granicy. Zawsze myślałem, że były one "dzielone" po połowie przez polską i niemiecką administrację i że rodziny urzędników granicznych mieszkały tam w tych samych budynkach. Ale nie wiem jak to było. Czy każde państwo miało swoje osobne budynki (wtedy po środku pas "ziemi niczyjej")? I dlaczego były takie symetryczne? Czy było tam jakieś cło (zoll), bo pamiętam, że starsi tak to nazywali. Gdzie stacjonowało wojsko ochrony pogranicza? Czy w tych samych budynkach? Proszę, niech ktoś napisze.

Nie .... one nie są przepołowione granicą . Przykładem może służyć byłe przejście graniczne na skrzyżowaniu w Nieborowicach - do dziś dotrwały obie strażnice , polska i niemiecka. A poniemieckie budynki graniczne (te koło Machoczka ) rozebrano w latach 80-tych.
Zabawna jest też historia WOP-u w naszym regionie. Żołnierz , który patrolował granicę w okolicach ul. Rakoniewskiego (wtedy to była ul. Polna , granica biegła skrajem lasu ) przesiadywał bardzo często na podwórku mojej prababki Dancing Miał tam nawet zrobiony za domem rodzaj wiaty...
A co do funkcjonowania tych przejść granicznych proponowałem Ci już obejrzenie filmu "Operacja Himmler " fajnie to jest tam pokazane
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Pią Cze 29, 2007 6:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
[
........hmmm..niestety nigdy tych "schronów" nie widziałem o ich rozbieraniu przez złomiarzy dowiedziałem się od kumpla , który tam mieszka niedaleko...i po jego opisie wywnioskowałem , że musiały tam wjeżdzać pociągi bo mówił ,że na dnie tych "schronów" są tory kolejowe....
może mówimy o różnych miejscach ?? Think


być może... jesli możesz, spróbuj sie dowiedziec co mial na mysli, bo mnie to diabelsko zaciekawiło...
tez spróbuję poszukac jakis info na ten temat

dzieki!
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Pią Cze 29, 2007 12:23 pm    Temat postu: schrony c.d. Odpowiedz z cytatem

to zdjęcie co umieściłeś - bardzo fajne !! Ciekawe miejsce , nigdy tam nie byłem ....szkoda jeśli okaże się, że obiekty o których mówimy są w tym samym miejscu.... Sad
Dawno tam byłeś ? Pamietaj , że musi tam być ślad działalności złomiarzy
he he
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jacekgliwice



Dołączył: 23 Maj 2007
Posty: 233
Skąd: knurów / zabrze

PostWysłany: Pią Cze 29, 2007 12:41 pm    Temat postu: Re: schrony c.d. Odpowiedz z cytatem

Igorex napisał:
to zdjęcie co umieściłeś - bardzo fajne !! Ciekawe miejsce , nigdy tam nie byłem ....szkoda jeśli okaże się, że obiekty o których mówimy są w tym samym miejscu.... Sad
Dawno tam byłeś ? Pamietaj , że musi tam być ślad działalności złomiarzy
he he


dzieki

czesto jezdze tam na rowerze, wydawalo mi sie ze znam dosc dobrze poniemieckie budowle w tym rejonie.. ale coz, nie mozna znac wzystkiego...

ten obiekt jest przy drodze wylotowej z Pyskowic na Kędzierzyn, niedaleko własnie Dzierżna.. to zdejcie zrobilem jesienią 2006 roku. Czy są tam tory? - tego nie wiem, stoi tam woda przez dzluzszy okres

jedna rzecz mi tylko do tego nie pasuje - tam raczej torów nie powinno byc, skoro mial to byc przepust drogowy pod wiaduktem kolejowym.. ale fakt, nie ogladalem tego na dole...
_________________
pasja życia - kompleks RIESE

http://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
gemis



Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 274
Skąd: Knurów ul.Łokietka

PostWysłany: Sro Lip 04, 2007 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TOM nie wiem czy ktoś Ci odpowiedział: Te mapy to "wojskowe mapy sztabowe 50 000" z roku 87-88 umieszczone są one na 3cd. Są swietne ( oczywiście troszke nieaktualne) lecz w teren idealne, szczególnie że na tych cd są dodatkowo pliki kalibrujące do gps:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 2 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka