Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sejm: 40 mln na Świątynię Opatrzności Bożej.
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asterix napisał:
Witam.

Widzę tu poza paroma wyjątkami powszechną irytację z faktu przyznania 40 mln. na Świątynię Opatrzności Bożej. Ja nie widzę w tym nic złego, to tak jakby każdy z nas przeznaczył na ten cel nie całą złotówkę. Wiem, wiem dla wielu można by te pieniądze wydać na 1000 innych wg nich bardziej potrzebnych, tzn. użytecznych rzeczy. Co mnie tam obchodzi, że jakiś tam król i jacyś tam ludzie coś tam ślubowali i przyrzekali, po kiego grzyba o tym pamiętać – powiadają.


Jeśli obchodzi Cię królewska przysięga i chcesz podziękować Opatrzności za rozbiory, krwawo tłumione powstania, dwie wojny światowe i 50 lat komuny to droga wolna. Nikt Ci przecież nie zabrania wpłacić tej złotówki czy dwóch na budowę Świątyni.
Przypominasz Konstytucję 3 maja, ale teraz mamy nową konstytucję, która stwierdza między innymi rozdział kościoła od państwa. Finansowanie inwestycji kościelnych przez państwo wg mnie narusza konstytucję. Tak samo jak modlitwy posłów o deszcz i próba ogłoszenia Jezusa królem Polski.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 1:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@asterix: brawo. Niestety 17 lat prania mózgu a la Michnik zrobiło swoje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To niech wybudują to Ci ludzie, którzy żyli w tamtych czasach, a że już umarli to nie moja wina...
Przypominam : WG KONSTYTUCJI POLSKA NIE JEST KRAJEM WYZNANIOWYM, więc jakim prawem z budżetu idą pieniądze na katolicką światynię, jak posłowie chcą to niech zrobia ściepe i sobie sami to wybudują. Skandal i tyle, ale czego się spodziewać po takim kraju...


Ostatnio zmieniony przez lukas2401 dnia Sob Sty 27, 2007 1:07 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:
@asterix: brawo. Niestety 17 lat prania mózgu a la Michnik zrobiło swoje.


Błagam, niech chociaż jeden wątek pozostanie wolny od Michnika Mr. Green
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
patrycju5z



Dołączył: 18 Maj 2006
Posty: 989
Skąd: 50°14'17"N 18°39'7"E

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pewnie gdyby Zydzi chcieli 40ml na nową synagoge to tez by dostali. dajmy jeszcze drugie tyle na meczety. A czemu nie ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Sty 27, 2007 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z konstytucją RP sprawa wygląda ciekawie:

"W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski, wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach, nawiązując do najlepszych tradycji Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, (...) pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej"
Art. 25. konstytucji RP przewiduje współdziałanie państwa i KK.
3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

Natomiast ustawa o stosunku państwa do KK rzeczywiście przewiduje, że kościoły budowane są za pieniądze Kościoła natomiat państwo może udzielić dotacji "na odbudowę i utrzymanie dóbr kultury" (art. 43)
Problem w tym, czy można potraktować wnoszenie SOB jako odbudowy lub utrzymania, bo dobrem kultury narodowej jest SOB niewątpliwie.
Artykuł 51 ustawy o stosunku państwa do KK podkreśla, że
"Instytucje państwowe i kościelne współdziałają w ochronie, konserwacji, udostępnianiu i upowszechnianiu zabytków architektury kościelnej i sztuki sakralnej oraz ich dokumentacji, muzeów, archiwów i bibliotek będących właśnością kościelną, a także dzieł kultury i sztuki o motywach religijnych, stanowiących ważną część dziedzictwa kultury polskiej.
Jeżeli przyjmiemy, że SOB będzie nie tylko miejscem kultu religijnego, lecz również pomnikiem historii i kultury oraz - praktycznie - znajdzie się tam część upowszechniająca wiedzę o historii i kulturze (jak muzeum, archiwum itp.) dotacja państwowa ma prawne podstawy. Przy literalnej interpretacji ustawy o stosunku państwa do KK rzeczywiścia takich podstaw nie ma.
Zwróćmy jeszcze uwagę, że w 1921 roku sejm RP powziął ustawę o budowie SOB. (Dz.U. 1921 nr 30 poz. 170 Ustawa z dnia 17 marca 1921 r. o wykonaniu ślubu uczynionego przez Sejm Czteroletni, wzniesienia w Warszawie świątyni pod wezwaniem "Opatrzności Bożej"), która jednak obecnie nie obowiązuje. Natomiast obowiązują uchwały Sejmu i Senatu z 1998 roku, w których wyraża się wolę pilnego wypełnienia wcześniejszych zobowiązań i budowy świątyni. Nie sposób nie zauważyć, że traktowane jest to jako sprawa honorowa i narodowa a nie wyłącznie kościelno-kultowa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
krzysiu



Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1599

PostWysłany: Nie Sty 28, 2007 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak zwykle kaczki nie maja na co kasy wydawac
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tvardy
Moderator


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 2364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Sty 28, 2007 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

secundo napisał:


Art. 25. konstytucji RP przewiduje współdziałanie państwa i KK.
3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

Natomiast ustawa o stosunku państwa do KK rzeczywiście przewiduje, że kościoły budowane są za pieniądze Kościoła natomiat państwo może udzielić dotacji "na odbudowę i utrzymanie dóbr kultury" (art. 43)


jasno jest powiedziana KOŚCIOŁAMI... a nie Kościołem Katolickim jako takim...

więc teraz następne 40 baniek trzeba by wydać na synagogę , meczet i jeszcze coś innego...
_________________
Pozdrawiam
-= tvardy =-

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Sty 28, 2007 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego też państwo przekazuje dotacje m.in. na Muzułmański Związek Religijny, Związek Muzułmanów Polskich, na zabytki prawosławia, na kirkuty i bożnice żydowskie oraz na zabytki protestanckie. KK nie jest pod tym względem wyjątkiem, oczywiście skala państwowej pomocy jest mizerna i wynika m.in. z liczebności wyznawców.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lucjanszolajski



Dołączył: 10 Wrz 2006
Posty: 1070
Skąd: Corleone.

PostWysłany: Wto Sty 30, 2007 4:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kyto napisał:
lucjanszolajski napisał:
czemu mam ich unieszczęśliwić ?
ano dlatego, ze to skandal!! lekarze zarabiaja grosze, policjanci grosze, nauczyciele grosze a my dajemy 40 mln zl na jakas nikomu nie potrzebna swiatynie!!?? malo ich mamy??!! dziura budzetowa jest wielka jak berlin a my lekka reka dajemy 40 mln. skandal i rozboj w bialy dzien. ludzie gloduja, zarabiaja 600 zl na miesiac majac 3 dzieci a ty mi mowisz, ze chcesz uszczesliwic ludzi, zeby mieli gdzie sie modlic?? no prosze cie. sa wazniejsze i pilniejsze sprawy

Zgadzam się że są ważniejsze sprawy np. służba zdrowia i wolę by tam te pieniądze "poszły". Jednak przy obecnym marnotrawstwie państwa te pieniądze nie do końca są wyrzucane w błoto. Ja bardziej patrzę pod pryzmatem historyczno-kulturowym niż religijnym. A że przy okazji uszczęśliwie ileś tam Polaków to już tylko plus.
gemis napisał:
oddali by to chociażby na WOŚP, lepiej by tą kasę rozdysponowali.

Ech

Właśnie, Ech. WOŚP to inna bajka, nie mieszajmy dwóch systemów walutowych. Wink Niech oni zbierają i działają, tak jak Caritas, PCK czy PAH. To ich zadanie.
asterix napisał:
Witam.
...mnie tam obchodzi, że jakiś tam król i jacyś tam ludzie coś tam ślubowali i przyrzekali, po kiego grzyba o tym pamiętać – powiadają.

Cytowania deklaracja uchwalona została pod wpływem patriotycznego uniesienia związanego z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Świątynia Opatrzności Bożej ma być nie tylko miejscem modlitwy, ale także symbolem trwania narodu i dążenia do niepodległości.
A tak w ogóle dla wielu to 3 maja, kojarzy się tylko i wyłącznie z długim weekendem – takie czasy.
Na koniec przypuszczam, że gdy budowano Bazylikę św. Piotra w Watykanie, czy Katedrę Notre Dame w Paryżu też były dla wielu ważniejsze wydatki.

Pozdrawiam.

Takie czasy że historię swojego Narodu ma każdy w "poważaniu". My chcemy by nas szanowali w europie ale najpierw musimy szanować siebie, swoją historię i kulturę. Jestem ciekaw czy gdyby zamiast ŚOB miał został wybudowany np. kopiec Kościuszki też byłaby taka nagonka na ten projekt ? Czy to trochę nie jest tak że wszyscy atakują bo to kościół - temat " na czasie" ?
LeBoucher napisał:

Finansowanie inwestycji kościelnych przez państwo wg mnie narusza konstytucję. Tak samo jak modlitwy posłów o deszcz i próba ogłoszenia Jezusa królem Polski.

Finansowanie ok, narusza ale czy to nie jest też po trochu nasze "dziedzictwo kulturowe". Co do ogłoszenia Jezusa królem - zrobili większą szkodę KK w Polsce, niż wszyscy antyklerykałowie i sekty razem wzięci. A modlitwy ? Dla mnie to prywatna sprawa posłów. Czy według Ciebie poseł już nie może modlić się w jakiejś intencji ? Dla mnie obojętne czy się modli czy śpi - jego wybór, ważne żeby "pracował" w Sejmie RP.
lukas2401 napisał:
To niech wybudują to Ci ludzie, którzy żyli w tamtych czasach, a że już umarli to nie moja wina...

A jeśli będą chcieli postawić pomnik upamiętniający tragedię w Halembie to też tak powiesz ? pomnik żołnierzy AK ? i wiele innych. Czy nie uważasz że powinniśmy pamiętać swoją historię i ją kultywować. O tak kultywować.
LeBoucher napisał:
secundo napisał:
@asterix: brawo. Niestety 17 lat prania mózgu a la Michnik zrobiło swoje.


Błagam, niech chociaż jeden wątek pozostanie wolny od Michnika Mr. Green

Ja też błagam.
secundo napisał:

Zwróćmy jeszcze uwagę, że w 1921 roku sejm RP powziął ustawę o budowie SOB. (Dz.U. 1921 nr 30 poz. 170 Ustawa z dnia 17 marca 1921 r. o wykonaniu ślubu uczynionego przez Sejm Czteroletni, wzniesienia w Warszawie świątyni pod wezwaniem "Opatrzności Bożej"), która jednak obecnie nie obowiązuje. Natomiast obowiązują uchwały Sejmu i Senatu z 1998 roku, w których wyraża się wolę pilnego wypełnienia wcześniejszych zobowiązań i budowy świątyni. Nie sposób nie zauważyć, że traktowane jest to jako sprawa honorowa i narodowa a nie wyłącznie kościelno-kultowa.

Wszyscy myślą że to wyłącznie o świątynie chodzi. Ludzie muszą wiedzieć że oprócz wątku religijnego jest także wątek kulturowo-narodowy, o tym większość zapomina.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Wto Sty 30, 2007 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lucjanszolajski napisał:

Finansowanie ok, narusza ale czy to nie jest też po trochu nasze "dziedzictwo kulturowe". Co do ogłoszenia Jezusa królem - zrobili większą szkodę KK w Polsce, niż wszyscy antyklerykałowie i sekty razem wzięci. A modlitwy ? Dla mnie to prywatna sprawa posłów. Czy według Ciebie poseł już nie może modlić się w jakiejś intencji ? Dla mnie obojętne czy się modli czy śpi - jego wybór, ważne żeby "pracował" w Sejmie RP.

Dziedzictwo narodowe powinno być czymś pozytywnym. Ani dewocja ani religijność na pokaz nie są wg mnie pozytywne. Wpływ jaki ma hierarchia kościelna na władzę świecką też nie.
Modlitwy sa osobistą sprawą każdego człowieka i dopóki pozostają sprawą prywatną nic do nich nie mam. Jeśli jednak w XXI wieku dochodzi do takiej sytuacji: http://www.youtube.com/watch?v=8IfnLoVzV5E to naprawdę mnie przeraża. Posłowie mogliby jeszcze wspólnie odtańczyć taniec deszczu, może efekt byłby lepszy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka