Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Machoczek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lopatron



Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 3

PostWysłany: Nie Lis 07, 2010 8:29 pm    Temat postu: Machoczek Odpowiedz z cytatem

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć co nieco na temat historii powstania Machoczka. Bardzo mnie on ciekawi (pewnie innych też) a nie ma na jego temat żadnych informacji.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Nie Lis 07, 2010 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy nowego forumowicza Wave .Dobry temat.Napewno wiąze sie to z powstaniem cegielni-tym tropem by trzeba było iść.No forumowicze działamy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zdzichu_Klucznik



Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 70

PostWysłany: Pon Lis 08, 2010 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwnym zbiegiem okoliczności zarejestrował się na forum ostatnio pan Krzysztof Kotulski. Do dzieła panie Krzysztofie! Za głoszenie haseł wyborczych zniszczono by tu pana, ale za opowiedzenie historii cegielni będą brawa Smile
Ode mnie już plusik za podstawionego miłośnika historii Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Pon Lis 08, 2010 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdzichu_Klucznik napisał:
(..)Do dzieła panie Krzysztofie! Za głoszenie haseł wyborczych zniszczono by tu pana, ale za opowiedzenie historii cegielni będą brawa Smile (..)

Poglądów tego pana nie znam, więc niszczył nie będę, a że samemu trudno się chwalić, bo sądzę, że ta osoba jest jakoś związana z cegielnią, więc oże a coś wrzucę. Dancing Braw nie oczekuję 2 man down Może trochę nie aktualne, ale coś Wam o tym miejscu opowiedzą

Kolacja w piecu.

KNURÓW. W tym roku dobiegła kresu 100-letnia historia ostatniej z knurowskich cegielni. Przesądziły o tym względy ekonomiczne oraz wyczerpanie się miejscowego złoża gliny.


Należąca do polsko-niemieckiej rodziny Machoczków cegielnia wybudowana została w 1904 roku. Zakład leżał w granicach Niemiec, a tuż za drogą znajdowała się Polska. Do dzisiaj na terenie zakładu przetrwały ślady składów celnych. Po wyzwoleniu Knurowa przez armię sowiecką wyposażenie cegielni zostało rozgrabione. Ocalał komin, który na wojskowych mapach widniał jako punkt orientacyjny. Kiedy w 1949 roku do Knurowa powrócił z zesłania w Kazachstanie właściciel, dopiero po paru latach udało mu się w części odtworzyć oraz uruchomić zniszczony przez Rosjan zakład. Pracujący tam robotnicy ugniatali w metalowych formach glinę na cegły nogami. Cegłę wypalano w temperaturze 1000 st. C, a rozpalany na św. Józefa w marcu piec wygaszany był dopiero na św. Michała – w październiku. Temperaturę w komorach regulowano, zwiększając lub ograniczając ciąg powietrza. Proces wypalania cegieł trwał blisko 12 godzin, potem przez kolejną dobę komora była studzona, jednak temperatura nigdy nie spadała poniżej 50 stopni.Obecnymi właścicielami zakładu są Krzysztof Kotulski i Marek Malanowicz. O wejściu w posiadanie cegielni przez rodzinę pierwszego z nich zadecydował przypadek. Dziadek Kotulskiego pracował jako leśniczy. Przodek pana Krzysztofa sprzedawał dwóm powojennym właścicielom Majerowi i Machoczkowi drewno do zakładu na przysłowiową krechę. Kiedy dług urósł, a spłata zadłużenia przerosła możliwości dłużników, w latach 80. Kotulscy obiekt i teren wraz z ponad 60-letnimi sprawnymi urządzeniami odkupili. Jako że do transakcji doszło w momencie boomu budowlanego, firma całkiem dobrze prosperowała przez kolejne lata. Przez następne pół wieku cegielnia w Knurowie wyprodukowała ponad 150 milionów cegieł, z których wznoszono domy jednorodzinne w pobliskiej okolicy. Z knurowskiej cegły powstawały więc budynki m.in. w Sikorniku, Żernikach, Pilchowicach, Żernicy, Knurowie czy Czerwionce.Stuletnia historia cegielni Koma znalazła swój kres w marcu tego roku wraz z wyjęciem z pieca ostatniej partii cegieł. By ocalić tę wiekową historię, współwłaściciele planują otwarcie w cegielni przemysłowego skansenu i połączenie go z działalnością gastronomiczną we wnętrzu wiekowego pieca. Kręgowy piec Hoffmana to ponad 60 metrów ceglanego korytarza o wysokości 2,5 metra. Prowadzi do niego kilkanaście wjazdów, którymi do komór, gdzie wypalana była cegła, wjeżdżały wózki załadowane półtoratonowym ładunkiem. Od paru miesięcy obydwaj panowie bardzo chętnie oprowadzają po obiekcie wszystkich zainteresowanych historią starej cegielni, snują fantastyczne opowieści oraz demonstrują czynne w dalszym ciągu leciwe maszyny.– Na pomysł naprowadziły nas urokliwe piwnice, z których powstaje w Krakowie cała masa lokali. Mamy nadzieję, że w Knurowie pomysł ten wypali, a wnętrze naszego pieca stanie się podobną atrakcją, jak krakowskie piwniczki – wyjaśnia Krzysztof Kotulski.

Autor: Małgorzata Sarapkiewicz
źródło: Tygodnik Nowiny Rybnickie (03-11-2004)
===============================

I trochę z innej beczki, jak dla mnie również interesując D'oh!

20 października 1921 roku zadecydowano ostatecznie o podziale Górnego Śląska. Powiat rybnicki, a z nim Knurów, Krywałd, Szczygłowice oraz przyległe gminy, znalazły się w granicach państwa polskiego. Knurów, jako najbardziej wysunięta na północ miejscowość powiatu rybnickiego, graniczył bezpośrednio z Niemcami. Granica ta biegła przez las nieborowicki wzdłuż szybu "Foch". Za stawami obok szybu "Foch", granica skręcała na wschód, pozostawiając po stronie niemieckiej cegielnię Machoczka oraz byłe tereny Knurowa, które w przeszłości odstąpione zostały Szywałdowi
===============================


I tak z rozpędu jeszcze jeden artykuł, wprawdzie część materiału się powtarza, ale nie chcę go ciąć. Shame on you
Ludzie z żelaza
W marcu w cegielni „Koma”, wyjęto z pieca ostatnią cegłę. Zakończyła się stuletnia historia ostatniego z trzech tego typu zakładów w Knurowie.



W marcu w cegielni „Koma”, wyjęto z pieca ostatnią cegłę. Zakończyła się stuletnia historia ostatniego z trzech tego typu zakładów w Knurowie. Zadecydowały względy ekonomiczne i wyczerpanie się miejscowego złoża gliny. Krzysztof Kotulski i Marek Malanowicz, współwłaściciele obiektu postanowili zachować ten przemysłowy relikt dla potomności.

Burzliwe dzieje

Cegielnia, będąca własnością polsko-niemieckiej rodziny Machoczków, leżała w granicach Niemiec, lecz tuż za drogą była Polska. O tu są pozostałości po składach celnych – tłumaczy Kotulski.
– Oba narody żyły zgodnie. Prawdziwe zło wyrządziła tutejszym mieszkańcom dopiero armia czerwona.
Starzy ludzie do dziś wzdragają się na wspomnienie gwałtów, mordów i grabieży, jakie zafundowali im „wyzwoliciele”. Większość wyposażenia wzniesionej w 1904 roku cegielni zrabowano. Komin Rosjanie oszczędzili jedynie dlatego, że znajdował się na mapach wojskowych, jako punkt orientacyjny.
W 1949 roku z zesłania do Kazachstanu wrócił przedwojenny właściciel. Po kilku latach udało mu się częściowo odtworzyć i uruchomić zniszczony obiekt. Praca w cegielni nie należała do lekkich. Glinę na cegłę ugniatano w metalowych formach... nogami.

– Jak nie będziesz się uczyć to pójdziesz deptać glinę w cegielni – straszyli rodzice krnąbrne dzieci.
Rodzina obecnego właściciela weszła w posiadanie obiektu niejako przez przypadek. Dziad Krzysztofa Kotulskiego był leśniczym, od którego „na krechę” kupowali drewno potrzebne do wypału cegieł Machoczek i Majer, powojenni współwłaściciele. Nie najlepsza koniunktura sprawiła, że dług przerósł możliwości spłaty. W latach 80. Kotulscy odkupili teren ze sprawnymi, liczącymi ponad 60 lat urządzeniami. Zrobili to w dobrym momencie, w okresie budowlanego boomu.

– W Knurowie, Żernicy, Pilchowicach i gliwickich dzielnicach Trynek, Żerniki, Sikornik i os. Kopernika, większość domów jednorodzinnych wzniesiono z produkowanej tu cegły i pustaków – mówi Kotulski. – W ciągu 50 lat cegielnia wyprodukowała ich ponad 150 mln!

Ocalić od zapomnienia

Właściciele chętnie oprowadzają po obiekcie, demonstrując w pełni sprawne, mimo upływu lat urządzenia. Planują otworzyć tu skansen przemysłowy. Jako że obiekty muzealne nie przynoszą zysków, a na dotacje nie liczą, wpadli na niezwykły pomysł.
– Zauroczyły nas krakowskie piwnice, w których jak grzyby po deszczu otwierane są coraz to nowe lokale – tłumaczy Krzysztof Kotulski. – Liczymy, że wnętrze naszego pieca, stanie się podobną atrakcją.

A wnętrze jest całkiem spore. Piec kręgowy, systemu Hoffmana kryje w sobie ponad sześćdziesiąt metrów, dwuipółmetrowej wysokości ceglanego korytarza, do którego prowadzi kilkanaście wjazdów. Wózki z półtoratonowym ładunkiem wjeżdżały nimi do komór, gdzie w temperaturze 1000 stopni wypalano cegłę. Rozpalony w marcu, na św. Józefa piec wygaszano dopiero na św. Michała, a temperaturę w komorach regulowano zwiększając, bądź ograniczając za pomocą tzw. dzwonów ciąg powietrza.

– Ciąg w kominie, który był 12 metrów wyższy niż obecnie, był tak potężny, że bez trudu mógłby porwać dziecko, które przez przypadek znalazłoby się w jego zasięgu – wyjaśnia Kotulski.
Cegłę wypalano około 12 godzin. Przez następną dobę trwało studzenie komory. Nigdy jednak temperatura nie spadała poniżej 50 stopni. Nic dziwnego, że nawet w okresie najlepszej koniunktury do pracy tej trudno było znaleźć chętnych. Nie bez powodu pracujących tam ludzi miejscowi ochrzcili mianem „ludzi z żelaza”.

Według zapewnień Kotulskiego i Malanowicza w urokliwym wnętrzu starego pieca być może już za rok będzie można ochłodzić rozgrzaną podobnymi opowieściami głowę zimnym piwkiem, bądź bezprocentowym napojem.


źródło:Polska Dziennik Zachodni Elżbieta Adryańska
2004-09-21 12:19:00 , Aktualizacja 2004-12-18 12:37:36


===============================
I na koniec nurtujące mnie pytanie Think znalazłem fotkę cegielnianego komina, jednak czy to komin cegielni z powyższych artykułów Think



dodam, że zdjęcie było podpisane: komin cegielni w Knurowie, jest zaznaczony na starych wojskowych mapach jako punkt orientacyjny, komin był kiedyś wyższy.
_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zdzichu_Klucznik



Dołączył: 28 Paź 2010
Posty: 70

PostWysłany: Pon Lis 08, 2010 11:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcesz czy nie Smile Brawa!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdzichu_Klucznik napisał:
Chcesz czy nie (..)


Nie nie chcę Shame on you ale chcę wiedzieć co to za komin, w Knurowie było podobno trzy cegielnie i nie wiem czy ten tu pasuje Think wydaje mi się, że cegielnia z artykułów miała komin okrągły Brick wall
_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pan_wątrobian



Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 63
Skąd: z zaskoczenia

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod tym linkiem odpowiedź, dlaczego nie wyszło z knajpką w cegielni i jeszcze kilka innych ciekawostek:
http://przegladlokalny.eu/fileadmin/archiwum/2009/19_2009.pdf
strona piąta
_________________
do rany przyłóż - zagoi lub wyżre
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pan_wątrobian napisał:
(..) i jeszcze kilka innych ciekawostek:


Nie lubię z ściągać całych gazet, żeby przeczytać jeden artykuł, ale wyjścia nie miałem, ciekawość zwyciężyła, pewno inni zrobią podobnie Think z całego artykułu wybrałem zdjęcie i ten fragment jako ciekawy. Applause



(..)Pan Krzysztof wspomina, że przed wojną piec był większy, dochodził aż do dzisiejszej ul. 1 Maja, w czasie wojny został wysadzony w powietrze, a obecny rozmiar zawdzięcza ojcu, który odbudował go w latach 50. – Dlatego komin jest nieproporcjonalny do rozmiaru obecnego pieca, bo jest pozostałością jeszcze tego przedwojennego. Po tym, jak piorun uderzył w komin, musieliśmy go skrócić, a teraz pozostaje go już tylko rozebrać (..) autor: Paweł Gradek
_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jimi



Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 612
Skąd: Knurów - Mieszka I

PostWysłany: Wto Lis 09, 2010 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ESTEAM napisał:

I na koniec nurtujące mnie pytanie Think znalazłem fotkę cegielnianego komina, jednak czy to komin cegielni z powyższych artykułów Think



dodam, że zdjęcie było podpisane: komin cegielni w Knurowie, jest zaznaczony na starych wojskowych mapach jako punkt orientacyjny, komin był kiedyś wyższy.


to w na pewno ten sam komin Smile Thumbsup
_________________
You say Bruno Mars, I say Guns'n Roses
You say Hannah Montana, I say nirvana
You say Owl City, I say Bon Jovi
You say Taylor Swift, I say AC/DC
You say Justin Bieber, I say Fuck You
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lopatron



Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 3

PostWysłany: Czw Lis 11, 2010 12:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze, Dziękuje.

Ale mnie interesuje to jak powstał staw Machoczek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Czw Lis 11, 2010 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lopatron napisał:
Dobrze, Dziękuje.

Ale mnie interesuje to jak powstał staw Machoczek.

No to rusz swoją wyobraźnię,D'oh! pewno tak samo jak wszystkie stawy przy cegielniane, wyobraź sobie jak przez wszystkie lata trwania cegielni pozyskiwano glinę do produkcji cegieł, a że przeważnie robiono to w pobliżu, no to przeważnie mamy takie stawy. D'oh! Żeby nie czekać na następne pytanie skąd się wzięła woda w Machoczku, odpowiem, część to wody gruntowe, to te bliżej dna, a część z nieba, to te bliżej powierzchni. Not talking
_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka