Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Egzekucja dyktatora - dyskusja o karze śmierci
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dawid



Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 79
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Sty 02, 2007 5:02 pm    Temat postu: Egzekucja dyktatora - dyskusja o karze śmierci Odpowiedz z cytatem

W ostatnim dniu starego roku świat obiegło nagranie zabijanego Saddama Husajna – spokojnego w obliczu śmierci, poniżanego przez katów, dumnego i modlącego się.

Nagrania nie widziałem i nawet nie chcę zobaczyć, choć jest podobno dostępne w Internecie. Nie chcę, bo uważam, że nikt, nawet największy zbrodniarz nie zasługuje na to aby czynić z jego śmierci widowisko, bo śmierć jest czymś absolutnie osobistym, a podglądanie jej dla zaspokojenia ciekawości, dla przyjemności wiedzy jest odzieraniem człowieka umierającego z intymności, do której ma prawo zwłaszcza w ostatnich chwilach swojego życia.

I choć jestem przeciwnikiem karania przestępców śmiercią, nie mam większych wątpliwości, że na karę tę dyktator zasłużył; zbrodnie których się dopuścił są zbadane przez organizacje międzynarodowe i dobrze znane od wielu lat, brakowało tylko politycznych możliwości żeby Saddam Husajn mógł za nie odpowiedzieć. Trudno się również dziwić z wymierzenia kary śmierci w kraju należącym do kultury, w której jej stosowanie jest powszechne i usankcjonowane zwyczajami oraz religią.

Natomiast pokazanie spektaklu, w którym z jednej strony można zobaczyć kata wykrzykującego imię lidera zwalczanych przez Husajna szyitów, z drugiej, upokarzanego, ale zachowującego godność dawnego przywódcę wielkiego narodu, może przynieść więcej zła niż zachowanie dyktatora przy życiu.
Saddam Husajn był odpowiedzialny za wiele zbrodni również na swoim narodzie i nie zasługuje na pomniki, czy pochówek z honorami należnymi mężowi stanu, co więcej zasłużył przynajmniej na dożywotnie pozbawienie wolności, istnieje jednak obawa, że śmierć Husajna zostanie odebrana jedynie jako akt zemsty (a równocześnie zwycięstwo) jego opozycji; przez zwolenników dyktatora z kolei odczytana jako śmierć męczeńska.

Co sądzicie o śmierci dyktatora? W ogóle jak zapatrujecie się na stosowanie kary śmierci, np. w sytuacji zbrodni ludobójstwa czy wyjątkowo brutalnych zabójstw?


Ostatnio zmieniony przez Dawid dnia Sro Sty 03, 2007 9:33 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Plumowski



Dołączył: 13 Lis 2006
Posty: 1465
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Sty 02, 2007 5:24 pm    Temat postu: Re: Śmierć dyktatora Odpowiedz z cytatem

Dawid napisał:


Co sądzicie o śmierci dyktatora? W ogóle jak zapatrujecie się na stosowanie kary śmierci, np. w sytuacji zbrodni ludobójstwa czy wyjątkowo brutalnych zabójstw?


Krótko: ma być stosowana.
_________________
Pozdrawiam,
Heniek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anonim



Dołączył: 11 Lip 2006
Posty: 1502

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 1:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co sądzicie o karze dla kata dziewczynki z Wałbrzycha? Jak znam życie dostanie dożywocie i będzie mu dobrze za nasze pieniądze.
A żeby mu za bardzo nie zaszkodzić pewnie dostanie izolatkę, żeby inni więźniowie go nie zaje..., bo przeceż szkoda chłopa. Raz mu się "zabiło" więc o co to halo?

A moim zdaniem powinni mu zrobić tak samo - najpierw spuścić wpier... a potem zatłuc sztachetami.

Sorry za moje radykalne poglądy, ale taki mam "sentyment" do kryminalistów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Plumowski



Dołączył: 13 Lis 2006
Posty: 1465
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 1:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonim napisał:
A co sądzicie o karze dla kata dziewczynki z Wałbrzycha? Jak znam życie dostanie dożywocie i będzie mu dobrze za nasze pieniądze.
A żeby mu za bardzo nie zaszkodzić pewnie dostanie izolatkę, żeby inni więźniowie go nie zaje..., bo przeceż szkoda chłopa. Raz mu się "zabiło" więc o co to halo?



Nie zdziwi mnie, jak znajdą mu jakąś okoliczność łagodzącą; coś w rodzaju trudnego dzieciństwa, drogi do szkoły "pod górkę" lub tym podobne...
_________________
Pozdrawiam,
Heniek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dawid



Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 79
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, kiedy się słyszy o takiej zbrodni jak zabójstwo 7-letniej Grażynki, pierwsza myśl jaka przychodzi to tylko kara śmierci. Taka kara jest napewno sprawiedliwa i nie ma wątpliwosci że sprawca na nią zasłużył. Natomiast pojawia się pytanie czy jako społeczeństwo powinniśmy ją stosować, a moze inaczej: czy "sprawiedliwa" zawsze oznacza "słuszna"? Czy społeczeństwo ma prawo decydowania o życiu i śmierci swoich członków?

Na pewno ma prawo ich izolować, uśmiercać - jednak nie.
I to jest głos większości autorytetów moralnych. Poza tym przeceniana jest rola kary śmierci i jej wpływu na zmniejszenie przestępczosci.
Pomijam fakt pomyłek sądowych, choć ten argument nie jest chyba najwazniejszy, bo omyłkowe wrzucenie kogoś do pierdla na całe życie oznacza prawie to samo.

Anonim napisał:
Cytat:
Jak znam życie dostanie dożywocie i będzie mu dobrze za nasze pieniądze.


1. To jest koszt który społeczeństwo cywilizowane ponieść musi, zeby odizolować takiego człowieka od innych.
2. Dobrze mu nie będzie, bo więzienie to nie kolonie w Mielnie
3. Nie zgadzam się na argument, że należy zabić przestępcę, bo za drogo wyjdzie jego utrzymanie.


Niezaleznie od wszystkiego - dawno nie byłem tak wstrząśnięty jak po tej tragedii z Wałbrzycha! Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Baron



Dołączył: 11 Maj 2006
Posty: 4170
Skąd: Knurow

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czlowiek z natury jest zemstliwy i zdolny do samo zaglady, naturalnie zbrodnie takich dyktatorow jak saddam czy stalin lub milosevic sa okrotne jednak niezapominajmy zabijajac kogos dla kary stajemy sie sami mordercami i w tym momencie niejestesmy lepsi jak sam morderca, oko za oko bylo w starym testamencie ale to tylko dlatego ze ludzkosc w tamtych czasach to raczej dziczyzna byla, Jesus jednak mowil o przebaczania a nawet kochaniu swoich wrogow.
Ktos kiedys powiedzial ze nikt nierodzi sie zbrodniazem czy dyktatorem to rodzina i spoleczenstwo ich ksztaltuje !
W dzisiejszym inteligentnym swiecie niepowinno byc miejsca na kare smierci , to barbarzynstwo i potepiam to jak naglebiej, a i mysle ze wielu politykow na swiecie popelnilo wieksze zbrodnie jak saddam ale sa starannie kamuflowane ile jest mordow politycznych w samej rosji naprzyklad, juz niemuwie o USA gdzie na rozkaz morduje sie cale wioski z malymi dziecmi no tak zagalopowalem sie ale jest to obszerny temat i niemozna go ujac jednym slowem

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawid napisał:

Pomijam fakt pomyłek sądowych, choć ten argument nie jest chyba najwazniejszy, bo omyłkowe wrzucenie kogoś do pierdla na całe życie oznacza prawie to samo.

A dla mnie to jest najważniejszy argument. Skazany moze wyjść z więzienia po 10, 15, 20 latach, jeśli się okaże, że jednak był niewinny i został ukarany niesłusznie. W przypadku kary śmierci nie ma możliwości naprawienia pomyłki. A jak widzę pracę polskich sądów, które człowieka z mocnym alibi trzymają kilka lat w areszcie, a potem jeszcze dają mu wyrok, to nie wierzę ze nie dochodziłoby do pomyłek sądowych.
I uprzedzając wszystkich zwolenników KŚ: tak, uważam że niektórzy przestępcy zasłużyli na śmierć. Ale z powyższych powodów nie powinno się jej wprowadzać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tvardy
Moderator


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 2364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam za przywróceniem kary śmierci podpisuję się dwoma rękami...

Jeżeli ktoś odebrał życie w wyjątkowo okrutny i świadomy sposób, do tego w warunkach recydywy to on też nie ma prawa chodzić po tym świecie... a do tego nie mam zamiaru go utrzymywać... jak pasożyta !!!
_________________
Pozdrawiam
-= tvardy =-

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawid napisał:
Czy społeczeństwo ma prawo decydowania o życiu i śmierci swoich członków?

A czy ten facet miał prawo decydować o życiu tej dziewczynki ? Powiedzcie mi co to jest za kara dożywocie... Osobną cele na pewno dostanie, jedzenie za free, nie ma zmartwień, czym sie tu przejmować...

LeBoucher napisał:
A dla mnie to jest najważniejszy argument. Skazany moze wyjść z więzienia po 10, 15, 20 latach, jeśli się okaże, że jednak był niewinny i został ukarany niesłusznie. W przypadku kary śmierci nie ma możliwości naprawienia pomyłki

Masz racje, że kara śmierci nie ma możliwości naprawienia pomyłki, ale bynajmniej ja nie mam na mysli karania wszystkich śmiercią, tylko tych, którym zbrodnia została udowodniona w 100%
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
LeBoucher



Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 992
Skąd: macie takie fajne swetry?

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lukas2401 napisał:

Masz racje, że kara śmierci nie ma możliwości naprawienia pomyłki, ale bynajmniej ja nie mam na mysli karania wszystkich śmiercią, tylko tych, którym zbrodnia została udowodniona w 100%

A kto będzie oceniał czy to jeszcze 99% czy już 100%? Sąd? Swoją opinię na temat sądów przedstawiłem wyżej. A może media? Media wskażą winnego w 5 minut i od razu wydadzą wyrok, a większość społeczeństwa im gorąco przytaknie. Który sąd wytrzyma taką presję?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
acidman666



Dołączył: 04 Maj 2006
Posty: 188
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem kara śmierci dla takich ludzi jest zbyt łagodna powinni zapierdzielać w kamieniołomie o chlebie i wodzie, najlepiej w jakichś ekstremalnych warunkach (syberja, pustynia). Takie jest moje zdanie.



Pozdrawiam acidman
_________________
http://www.acid-drinkers.com/
Always Look On The Bright Side Of Life
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
lucjanszolajski



Dołączył: 10 Wrz 2006
Posty: 1070
Skąd: Corleone.

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lukas2401 napisał:

Masz racje, że kara śmierci nie ma możliwości naprawienia pomyłki, ale bynajmniej ja nie mam na mysli karania wszystkich śmiercią, tylko tych, którym zbrodnia została udowodniona w 100%

Wszystkie przestępstwa muszą być udowodnione by kogoś skazać, wątpliwości zawsze działają na korzyść oskarżonego.
***
Sama kara śmierci ma inny cel niż kara w więzieniu. Ma ona za cel zaspokojenie poczucia sprawiedliwości dla rodziny i społeczeństwa. I tutaj pojawia się pytanie czy dla poszkodowanej rodziny sprawiedliwością będzie kara dożywotniego pozbawienia wolności dla zabójcy ? Widzieliśmy że wczoraj na wizji lokalnej społeczność Wałbrzycha najchętniej wymierzyłaby sprawiedliwość sama.
***
Co do egzekucji Saddama - na pewno zasłużona, ale po niej samej jakoś niesmak pozostał, lżenie człowieka który za chwilę zginie a także niepozwolenie na dokończenie wyznania wiary Allahowi - mogli to troszkę zmienić. Poza tym sama kara łamie postanowienia Konwencji Genewskiej, która wyraźnie mówi że wyższych oficerów zabija się poprzez rozstrzelanie.
_________________
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". - W.E. Buffett
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lucjanszolajski napisał:
Wszystkie przestępstwa muszą być udowodnione by kogoś skazać, wątpliwości zawsze działają na korzyść oskarżonego

Nie zawsze tak jest, czasem im sie wydaje, albo biorą pierwszą lepszą osobę. Niestety dokładnego przypadku nie przytocze, bo nie pamiętam, ale zdarzało sięSmile Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
patka



Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 127
Skąd: Knw/Glw

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej!

Nie ma litości dla takich zachowań, życia nikt jej nie przywróci, a takie zwierzęce zachowania karać najwyższą ceną! Boże przecież takie bezbronne dzieci aż w głowie się nie mieści! Z jednym się jednak zgodzę kara śmierci nie jest dobrym rozwiązaniem. Co z tego że umrze, to będzie tylko ból dla najbliższych niewinnych ludzi którzy na pewno tego się tego nie spodziewali po co ich nękać, winny ma zrozumieć co zrobił i płacić za to najgorszymi karami, jakie mogą być, i tak mają się teraz dobrze w innych czasach i krajach masakrują za takie coś.... Wystarczy spojrzć na świat czy na Polskę, zabiją za 20 zł, a w innych krajach skopią, oplują zbesztają za to że jesteś katolikiem kary powinny być znacznie bardziej brutalne czy cięższe jeżeli chodzi o takiego typu zachowania.


Ostatnio zmieniony przez patka dnia Sro Sty 03, 2007 11:34 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1968
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lucjanszolajski napisał:
Co do egzekucji Saddama - na pewno zasłużona, ale po niej samej jakoś niesmak pozostał, lżenie człowieka który za chwilę zginie a także niepozwolenie na dokończenie wyznania wiary Allahowi - mogli to troszkę zmienić. Poza tym sama kara łamie postanowienia Konwencji Genewskiej, która wyraźnie mówi że wyższych oficerów zabija się poprzez rozstrzelanie.


Dla mnie najbardziej zastanawiająca jest zgoda na pochowanie dyktatora w rodzinnej miejscowości. Problem Saddama się przez to definitywnie nie skończył - będą pielgrzymki do grobu męczennika. Najlepsze rozwiązanie to spopielenie i rozrzucenie na 4 strony świata.

Wielu komentatorów - politologów i historyków twierdziło, że "szkoda" zabijać Saddama, bo to najlepsze źródło wiedzy o Iraku z czasów gdy był "panem i władcą" - mógłby się jeszcze przydać w wyjaśnieniu wielu ciemnych spraw. Można by też uruchomić kolejne procesy dot. reszty jego ciemnych działań.

A propos tego ostatniego problemu: czy ktoś jeszcze pamięta, że hitlerowski zbrodniarz Erich Koch został skazany na karę śmierci (uznany winnym śmierci około 400 000 Polaków), ale wyroku nigdy nie wykonano, bo Ruscy liczyli, że wyjawi gdzie ukrtyta została Bursztynowa Komnata. Nie wyjawił, ale do końca życia grał rolę, że coś wie i tak wodził za nos. Umarł w wieku 90 lat w polskim więzieniu w Barczewie. Sprawiedliwość i polityka. Nieraz te słowa jakoś do siebie nie pasują. Sad
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Wolna dyskusja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka