Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

MZGLiA - samorządowy zakład budżetowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bananek



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 234

PostWysłany: Sro Lis 14, 2018 7:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za merytoryczne wpisy Thumbsup

Dodam od siebie, że ten sam mechanizm jest np w spółdzielniach mieszkaniowych. Ludzie płacą zaliczki w kwocie jaką im podała spółdzielnia. Jest to tak naprawdę tylko propozycja - kwota zaliczki została obliczona jako pewna średnia. Oznacza to, że po sezonie niektórzy muszą dopłacić (wtedy lament) lub mają zwrot (jak się ciszą, że tak fajnie, że zaoszczędzili). Każdy lokator (a w opisanym przypadku przez Obserwatora - wspólnota) może zawnioskować do zarządcy/spółdzielni o mniejsze/większe zaliczkowanie - dopasowane do MOJEJ sytuacji (a nie do owej średniej). Tylko najczęściej każdy to olewa. Ja rozumiem tych co potem dopłacają, bo w sumie to im na rękę, gdyż kredytują ich za darmo ci co mają zwroty. Pytając niektórych: dlaczego wpłacają za dużo i ktoś obraca ich pieniędzmi, dostaję odpowiedź: bo mam na koniec sezonu zwrot i mogę na coś wydać, a tak by te pieniądze gdzieś "uciekły". No tak, wychodzi na to, że spółdzielnia/zarządca robi wtedy za konto oszczędnościowe (tylko, że bez procentów).

W ogóle to sprawa jest banalna i oczywista, ale dla tych co myślą o swoich finansach osobistych, a z tym generalnie mamy jako społeczeństwo problem. Winna tzw. powszechna edukacja, ciągle w mentalności rodem z XIX w. Uczymy matematyki na poziomie całek, a nie poznajemy w praktyce zastosowania chociażby procenta składanego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Iro



Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 146
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Lis 15, 2018 9:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akurat sprawa rozliczenia kosztów CO nie jest taka prosta do ogarnięcia.
Trudno jest oszacować w miare precyzyjnie zuzycie ciepła na mieszkanie. Zmiennych jest zbyt wiele. Wystarczy, że konkretna Zima zacznie się w listopadzie a skończy późnym marcem i koszty sa znacznie wyższe. Czasem w rodzinie pojawia się dziecko i to tez zmienia warunki. Ktoś się wyprowadzi i jeden pokój jest pusty i nie ma potrzeby go ogrzewać. Zmiennych jest naprawde wiele.
Sprawa z zaliczkami jest mimo wszystko najbezpieczniejsza. Alternatywą mogłoby byc rozliczanie comiesięczne na podstawie zużycia, ale to generowałoby dodatkowe koszty administracyjne w dodatku w miesiącach zimowych rachunki mogłyby byc straszne dla niektórych.
Warto pamiętać, ze korzystając z ogrzewania miejskiego płaci się tez za comfort z tym związany. Nie trzeba myslec o tym kiedy kupic opał I ile go kupić I od kogo, zeby był dobrej jakości. Nie trzeba się martwic o serisowanie instalacji CO. Po prostu jest ciepło.
To wszystko tez musi byc wliczone w cenę.

Jako ciekawostke dodam, ze kilkanascie lat temu w TBSach na Ułanów koszty CO były rozliczane co miesiąc. Mieszkałem wtedy sam, żyłem w miarę oszczędnie i mimo to zdarzało się, ze kwota z faktury bolała. Większy problem mieli najemcy większych mieszkań, zdarzało się, ze wręcz bali się otwierać kopertę z fakturą za CO
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Obywatel008



Dołączył: 27 Gru 2016
Posty: 137

PostWysłany: Sob Lis 17, 2018 1:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Bananek
Częściowo się mylisz się co do stwierdzenia:
Cytat:
Każdy lokator (a w opisanym przypadku przez Obserwatora - wspólnota) może zawnioskować do zarządcy/spółdzielni o mniejsze/większe zaliczkowanie - dopasowane do MOJEJ sytuacji (a nie do owej średniej).


Jeżeli w LWSM jest tak, że możesz sobie przyjść do administracji LWSM i dostosować zaliczkę do twoich wygenerowanych kosztów za C.O tak żeby było "na styk lub trochę więcej" to napiszę jedno - właścicieli w tej spółdzielni traktuje się ... zwyczajnie jak właścicieli. Poczytaj jak Pani w skardze z 2009 na Dyrektora MZGLiA próbowała przeprowadzić taki prosty manewr jak dostosowanie zaliczki do jej kosztów i jak to się dla niej skończyło Sad

Co do reszty nie wiem jak jest w spółdzielniach. We wspólnotach jest tak, że zaliczki na C.O są przeznaczone na C.O i nie można obracać tymi pieniędzmi. Zarządca/Administrator również nie może robić za bank. Operacje bankowe przeprowadza się w banku. We wspólnotach decydują właściciele. Jak zarządcy/administratorowie chcą się bawić w bank to proszę bardzo do KNFu i tam mogą strać się o licencje na prowadzenie banku. Jak już im się uda założyć taki Bank to mogą sobie "bankierować" ile dusza zapragnie, za swoje pieniądze oczywiście. Co do reszty to się z tobą zgadzam. Dużo osób ma przekonanie że jak ktoś stara się dbać o finanse osobiste to jest "dusigorszem". W sumie to temat rzeka nie na ten wątek, niewiedza z dziedziny finansów u różnych osób zajujących się finansawmi zawodowo i które powinny mieć sprawy finansowe w jednym paluszku, zdumiewa.

Tak wogóle to Obywatel jestem, taki zero zero osiem a nie Obserwator Wink

@Iro
System wpłacania zaliczek na C.O i rozliczania raz do roku czy też dwa razy w roku bez dwóch zdań jest lepszy niż comiesięczne rozliczanie. To co piszesz o zmienności i zawiłościach rolzliczeń zaliczek za C.O jest oczywiste dla zarządców/administratorów. Te zmienności można opanować w prosty sposób. Bananek opisuje jak to zrobić. I z tego co zrozumiałem od Bananka to w LWSM jest tak że biorą koszty z poprzedniego roku, dodają do tego kilka procent więcej (może być niższa temperatura zimą i inne zmienne tak jak Ty piszesz) wychodzi jakaś średnia stawka za 1m2 i później można przyjść i uzgodnić z administracją LWSM indywiudalne dobranie stawki tak żeby pasowało zaliczki vs koszta. Jeżeli napisałem tutaj jakąś bzdurę to poprawcie mnie. Nie chcę siać tutaj jakiś nieprawdziwych informacji odnośnie tego jak jest w LWSM odnośnie C.O.

Oboje nie wzieliscie pod uwagę sytuacji że można ustawić bardzo zawyżoną stawkę za 1m2 jako zaliczkę. Aby zobrazować o co mi chodzi, poniżej do rozważenia fikcyjne faktury fikcyjnej WM przy ul. Przykładowej 1 w mieście Przykładowo.

Okres rozliczeniowy od lipca 2017 do czerwca 2018. Faktury -> https://imgur.com/a/GqJbgdm

Budynek tej wspólnoty to 1000 m2 powierzchni do ogrznia C.O . Która stawka według Was za 1m2 ma największy sens a która waszym zdaniem jest kompletnie bez sensu? Opcje to 4, 3, 2.6 i 2.3 zł za 1m2





Krótkie wyjaśnienie dla stawki 4 zł za 1 m2.
W lipcu 2017 mieszkańcy (właściciele, wśród których jest Gmina Przykładowo, która przelewa na konto wspólnoty publiczne środki pieniężne) WM przy ul. Przykładowej 1 w zaliczkach dostarczyli na konto WM 4000 zł (4zł x 1000 m2). 4zł za 1m2 zgodnie z uchwałą WM. Koszt ciepła (patrz faktura z linka) to 867,03 zł na koncie zostało 3132,97 (właściciele swoje nadwyżki w częściach za ten miesiac dostaną dopiero w rozliczeniu za rok we wrześniu 2018)

W sierpniu mieszkańcy WM przy ul. Przykładowej 1 w zaliczkach dostarczyli na konto WM 4000 zł (4zł x 1000 m2). Koszt ciepła (patrz faktura z linku) to 867,03 zł na koncie za ten miesiąc zostało 3132,97. W sumie na koncie "odłogiem" już leży 3132,97 x 2 = 6265.94 zł (właściciele swoje w częściach za ten miesiac dostaną dopiero w rozliczeniu za rok we wrześniu 2018). W sumie wspólnota zebrała w zaliczkach 48 000 zł wydała na C.O. 22 753 zł a na koncie leży "odłgiem leżało" 25 246 zł. Co ciekawe w połowie roku po uzbieraniu 24 000 zł wspólnota ma już uzbierane zaliczki na cały rok. Później już nie ma sensu zbierać zaliczek.

Później to samo dla innych stawek. Koszt C.O zostaje taki sam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Obywatel008



Dołączył: 27 Gru 2016
Posty: 137

PostWysłany: Sro Gru 05, 2018 9:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co myślicie o tych stawkach tytułem zaliczek na C.O.? Poniżej wpis o tym co się dzieje jak nie weryfikuje się danych jakie przekazywane są właścicielom we wspólnotach przez urzędników którzy parają się zarządzaniem wspólnot mieszkaniowych. Poniżej Zakład Usług Komunalnych. Uchyb wody - Zarządzanie wspólnotami w wykonianiu urzędników gminy Ziębice.

Reportaż z Polsatu z 3 grudnia 2018 - http://www.interwencja.polsatnews.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1693740 - reportaż o tak zwanym uchybie wody.

Na stornie Interwencji Polsatu plik video osadzony jest w starej technologii Flash i wiele nowych przeglądarek nie obsługuje tego formatu więc film jest niedostępny. Tylko i wyłącznie w celu zwiększenia dostępności materiału video plik przekonwertowano z formatu FLV na MP4 i umieszczono na zewnątrz https://tiny.pl/th2lh lub https://mega.nz/#!UJUQVAxA!lBgtXmtKEXxyuu4fStedc6-ZIXPzLh_E987VcuRY-HU

Cytat:
Reporter:
- Były jakieś usterki, czy nie było?

Pan Prezes:
- Były. Są i będą.


Ludzie nie pytali, nie weryfikowali, nie sprawdzali zawsze (lub prawie zawsze) profesjonalnych urzędników i teraz będą płacić. W ten spsób nauczyli swoich decydentów i ci decydenci teraz jadą takimi bon motami jak powyżej. Niestety Ci ludzie jeszcze o tym nie wiedzą, prokurator prawdopodonie nic im nie pomoże ponieważ wszystko prawdopodobnie odbywa się zgodnie z prawem. Zgodnie z prawem to te wspólnoty miały zadbać o to żeby nie było usterek powodujacych uchyby. Tylko jak miały zadbać o usunięcie tych usterek, jak ci ludzie nie wiedzieli o tych usterkach? Kto zyskał na niewiedzy właścicieli? Kto stracił wiadomo z reportażu.

Jak coś takiego jest wogóle możliwe? Jak to jest możliwe że ludzie w tym reportażu mówią że dostawali nadpłaty za wodę a teraz muszą dopłacić jakieś horendalne sumy. Jest to możliwe i cały mechanizm jest bardzo ale to bardzo prosty.

Słowa klucze które są potrzebne do zrozumienia całej sytutacji to: Niewiedza. Nieświadomość. Niedoinformowanie. Niewiedza i nieświadomość właścicieli we wspólnotach które wynika z niedoinformowania jakie uskuteczniał zarządca tych wspólnot czyli ZUK.

W komentarzach sprawozdanie "finansowe" ZUK - http://ziebice.info/2018/07/20/nowy-prezes-zuk-u-zastalem-zaklad-w-niezwykle-trudnej-sytuacji-finansowej/

"Dokonania" ZUK z lat 2013 - 2017 - http://www.ziebice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=10130

ZUK przed 2013 rokiem był zakładem budżetowym. Zakład został przekształcony w spółkę z.o.o - po przekształcenieu miała być świetlana przysłość. Sądząc po reakcjach ludzi z reportażu blada ta świetlana przyszłość.

Jeden z komentarzy do byłego już Pana Prezesa z ZUK (odnośnie sprawozdania "finansowego"):
Cytat:

Panie Szpunt to pana pismo to chyba skierowane do samych de.bili wierzących w te gruszki na wierzbie. Tak pan potrafi wszystko upiekszyc i z wszystkiego zrobic plus ze normalnie po przeczytaniu tego można wpaść w zachwyt. Liczby mówią same za siebie. Jeszcze w czerwcu pan myślał że dalej tak wszystkich pan będzie wodzil za nos i raczył pięknymi słowami..a tu zaczyna wszystko wychodzić prędzej niz się pan spodziewał. Prawie dwa miliony długu zrobiłeś i to ma być wyprowadzenie spółki z krawędzi upadłości??? Nosz k….co za kpiny z nas, mieszkańców ziebic….to wszystko za nasze pieniądze! Mamy nadzieję, że pozostanie pan dalej do dyspozycji…prokuratury.

Pan prezes Szpunt nie jest już Panem Prezesem. Nowy Pan Prezes zaczął z przytupem. Uchyby znalazł i szuka sposobu jak kasę z ludzi ściągnąć.

A co z uchybami we wspólnotach w naszym w mieście. Uchybami z lat 2010 - 2015 roku? Znalazły się już infromacje na ten temat? Niech przemówią liczby. Liczby związane z uchybami z lat 2010 - 2015.

Przecież w MZGLiA mamy jawność Dontknow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Obywatel008



Dołączył: 27 Gru 2016
Posty: 137

PostWysłany: Pon Gru 10, 2018 12:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

2 Stycznia 2018 na skrzynkę Urzędu Miasta Knurów wysłałem wniosek o dostęp do informacji publicznej.

Temat mojego emaila to: Wniosek o udostępnienie informacji publicznej - uchyb wody (w odpowiedzi dostałem odpowiedź dotyczącą udostępnienia informacji publicznej w zakresie rozliczania kosztów wody i odprowadzenia ścieków - temat uchybu tak nagle jakoś zniknął). Email:

Cytat:
Na podstawie art.2 ust.1 Ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r (Dz. U. 112 poz. 1198 z póz. zmianami) wnoszę o udostępnienie następujących informacji odnośnie kosztów związanych ze stratami na wodzie:

Zgodnie z uchwałą ( http://dzienniki.slask.eu/#/legalact/2016/1166/ ) Rady Miasta Knurów, w dokumencie ( http://dzienniki.slask.eu/WDU_S/2016/1166/akt.pdf ) w tabeli nr 3 (strona 7, 8, 9) znajduje się spis wspólnot mieszkaniowych, w których gmina Knurów posiada udziały. W ramach opłat dotyczących wspólnot mieszkaniowych, Gmina Knurów na konta bankowe wspólnot mieszkaniowych wpłaca publiczne środki pieniężne. Część środków pieniężnych, tworzyła pulę pieniędzy określaną przez urzędników pracujących w MZGLiA jako, cytuję: "wolne środki pieniężne". Gmina Knurów jako jeden z właścicieli również partycypowała w tworzeniu tej puli pieniędzy zwanej "wolnymi środkami pieniężnymi".

We wspólnotach mieszkaniowych występują różnice (dalej zwane uchybem) w odczytach pomiędzy licznikiem głównym wody a licznikami indywidualnymi reszty właścicieli (w tym w lokalach komunalnych Gminy Knurów jako właściciela). Gmina Knurów partycypuje w kosztach związanych z tym uchybem. Przykładowo w Knurowie w jednej ze wspólnot administrowanej przez MZGLiA straty na wodzie stanowiły kilkadziesiąt procent całego zużycia wody co generowało straty po kilka tysięcy złoty rocznie. I tak przez kilka lat (dokładnie to nie wiadomo od kiedy).

Forma udostępniania informacji: Tabela zawierająca informacje o uchybie posiadająca następujące kolumny:

1. Liczba porządkowa.
2. Adres obiektu tworzący wspólnotę mieszkaniową.
3. Uchyb wody jaki wystąpił w danym roku w ujęciu procentowym [%].
4. Uchyb wody jaki wystąpił w danym roku wyrażony w metrach sześciennych.
5. Koszt jaki powinien być pokryty przez Gminę Knurów wyrażony w złotówkach dla danej wspólnoty - sposób rozliczania uchybów został określony w regulaminach rozliczania wody.
6. Koszt jaki został pokryty przez Gminę Knurów dla danej wspólnoty (pieniądze pochodziły ze środków publicznych).

Wnoszę o powyższe dane za lata 2011, 2012, 2013, 2014, 2015

Sposób udostępnienia danych: Preferowany sposób BIP Urzędu Miasta Knurów i/lub też w formie elektronicznej (plik PDF, skan, itp) na adres moj.adres@poczta.com

Z poważaniem
Imie i Nazwisko

Odpowiedź jaką uzyskałem 15.01.2018 (pierwsza strona dotyczyła zadłuzenia gminy Knurów, druga strona to odpowiedź na moje pytanie odnośnie uchybu wody) od Dyrektora MZGLiA poraz kolejny uwidoczniła tylko poziom profesjonalizmu jaki panuje w MZGLiA. To co poniżej przeczytacie jako odpowiedź (odnośnie pytania nr 2) na mój wniosek odnośnie informacji publicznej to w mojej opinii hasła-z-masła, o których już pisałem. Te hasła-z-masła już dawno temu zjełczały. Jestem tylko ciekaw czy Dyrektor MZGLiA wogóle poczuł zapach tego co zdążyło już dawno temu zjełczeć.





Chciałem uzyskać twarde dane liczbowe na temat tego jak wygląda uchyb w wspólnotach mieszkaniowych administrowanych przez MZGLiA - ile Gmina Knurów z publicznych środków pieniężnych dopłaca do uchybu we wspólnotach mieszkaniowych w których ma udział. Chciałem pokazać ludziom (również sąsiadom z zarządu właścielskiego) w mojej wspólnocie skalę problemu związany z tym uchybem. I ... jakoś tak wyszło że tabela się zapodziała i w powyższej odpowiedzi brak jakichkolwiek danych liczbowych z lat 2011 - 2015. Zero informacji na temat uchybu o który pytałem. Nasuwały (i wciąż nasuwają) się pytania:

1. Czy tylko moja wspólnota była taka szczególna z kilkudziesięciowoprocentowymi uchybami czy też takich wspólnot było więcej?
2. Ile Gmina Knurów z naszych publicznych środków pieniężnych wydawała na takie uchyby rocznie?

Na tak udzieloną odpowiedź (sami oceńcie poziom profesjonalizmu prezentowanego przez Dyrektora MZGLiA) odpisałem Prezydentowi naszego miasta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Gru 10, 2018 8:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Sprawy, które Pan porusza są bardzo poważne, dlatego w najbliższych dniach wraz z innymi radnymi (między innymi Pawłem Szkatułą) przyjrzymy się wnikliwie wątkom o których Pan pisze. Proszę o informację na priv czy powiadamiał Pan jakieś organy państwowe w tych tematach? Jeśli tak to jakie? Zachęcam również do złożenia stosowanego pisma w Urzędzie Miasta adresowanego do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, której jestem członkiem, jeżeli oczywiście uważa Pan to za konieczne. Myślę że Komisja jest w stanie rzetelnie zbadać sprawę.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Obywatel008



Dołączył: 27 Gru 2016
Posty: 137

PostWysłany: Pon Gru 10, 2018 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę więc przyjrzeć się kwestii podstawowej. Pisałem już o tym: Konstytucja RP

Cytat:
Art. 2.
Zasada demokratycznego państwa prawnego. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Cytat:
Art. 7
Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.


Na jakiej podstawie prawnej zakład budżetowy, którego pełna nazwa brzmi "Gmina Knurów - Miejski Zespół Gospodarki Lokalowej i Administracji" https://knurow.bip.info.pl/dokument.php?iddok=612&idmp=424&r=o każdego miesiąca pobiera od wspólnot mieszkaniowych wynagrodzenie za usługi związane z administrowaniem?

W statucie MZGLiA z 1997 https://docdro.id/NTXnDuW isniał fragment odnoszący się do wspólnot mieszkaniowych:

Cytat:
§6 Do zadań Zespołu w szczególności należy:
...
10. Prowadzenie spraw wspólnot mieszkaniowych zgodnie z ustawą o własności lokali [UoWL], w szczególności:
- rozliczanie przychodów i kosztów na poszczególnych wspólnotach,
- sporządzanie kalkulacji kosztów dla ustalania wysokości zaliczek na wydatki związane z utrzymaniem budynków stanowiących współwłasność.


W kolejnej wersji po 2011 roku zapis odnośnie wspólnot został wykreślony. Dlaczego został wykreślony? Przecież MZGLiA do dziś zarządza/administruje wspónotami, rocznie z tego tytułu ma wpływy w granicach ~1 600 000 zł. Proszę zapytać osobę odpowiedzialną za przygotowanie projektu uchwały odnośnie statutu MZGLiA z 2011 roku dlaczego wykreślono ten zapis odnośnie wspólnot. W projekcie uchawły którą później głosowali Radni miasta nie ma na ten temat ani słowa. Niech autor projektu uchwały z 2011 roku wypowie się dlaczego wykreślono zapisy odnośnie wspólnot a MZGLiA wciąż zarządza/administruje wspólnotami mieszkaniowymi w Knurowie.

Ościenne miasta już dawno dawno temu uporały się z zakładami budżetowymi które zarządzały/administrowały wspólnotami mieszkaniowymi.

PS. Czy obrady komisji również obowiązkowo są rejestrowane (video + dzwięk)?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Gru 12, 2018 1:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

Niestety posiedzenia komisji stałych Rady Miasta Knurów nie są nagrywane i transmitowane. Jednak każdy mieszkaniec Knurowa ma prawo przyjść na ich posiedzenie i w nich uczestniczyć. Serdecznie zapraszam na posiedzenia wszystkich 6 Komisji stałych RM Knurów. Ja osobiście zasiadam w dwóch:

1. Komisji Sportu, Turystyki, Rekreacji i Promocji Zdrowia

2. Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

Jeśli uważa Pan że zasadne jest złożenie skargi to proszę ja złożyć w Biurze Rady Miasta Knurów i zaadresować do Komisji Skarg Wniosków i Petycji, chętnie przyjżymy się Pana pismu i je rozpatrzymy.

Z wyrazami szacunku

Maciej Kandzior
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Obywatel008



Dołączył: 27 Gru 2016
Posty: 137

PostWysłany: Sro Gru 12, 2018 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zadzwoniłem dzisiaj do MZGLiA i mimochodem dowiedziałem się że będą zmiany (przynajmniej tak zrozumiałem z rozmowy) na stronie www.mzglia.pl - ma być dodana zakładka z drukami dla wspólnot - pisma, wnioski itd.

Miałem zwrot za ciepło. W mojej wspólnocie jest dużo zwrotów za ciepło (ciekawe dlaczego??). Złożyłem elektronicznie wniosek który jest w MZGLiA dostępny w wersji papierowej i wygląda mniej więcej tak:



Z tymi wnioskami dla wspólnot do pobrania ze strony MZGLiA (jeżeli dobrze zrozumiałem z rozmowy z pracownikiem) to bardzo dobry pomysł. Prywatne firmy taką opcje w ofercie mają już od wielu lat - przykład firmy która posiada podstronę z wnioskami http://zarzadzanienieruchomosciami.pl/techdrob/?page_id=69

Pisałem już wcześniej, firma Tech-Drob to bardzo dobry przykład do naśladowania. Takich prywatnych firm które stosują takie i inne udogodnienia swoim klientom jest dużo więcej. Na wolnym rynku szuka się każdej okazji żeby zadbać o klienta, który płaci za usługi.

A dlaczego wolę żeby zwracano mi nadpłatę? Opiszę za jakiś czas.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Gru 13, 2018 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo, czy ja dobrze widzę? Czy dyrektor MZGLiA pan Mieczysław Kobylec dorabia sobie,,po godzinach"? Wchodzą na witrynę powyższej firmy widzę że pracuje w niej Mieczysław Kobylec.
Chyba będę musiał złożyć interpretację w sprawie zwiększenia stawek zarobków dla dyrektorów jednostek podlegających miastu.

Z wyrazami szacunku:
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
max



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 391
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Gru 13, 2018 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maciekknurow napisał:
Wchodzą na witrynę powyższej firmy widzę że pracuje w niej Mieczysław Kobylec.


Ja widzę Marek Kobylec.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciekknurow



Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 517
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Gru 13, 2018 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę kliknąć w zakładkę oferta. http://zarzadzanienieruchomosciami.pl/techdrob/?page_id=11
_________________
Maciej Kandzior
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
max



Dołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 391
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Gru 13, 2018 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maciekknurow napisał:
Proszę kliknąć w zakładkę oferta. http://zarzadzanienieruchomosciami.pl/techdrob/?page_id=11


Faktycznie. Firma rodzinna Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Obywatel008



Dołączył: 27 Gru 2016
Posty: 137

PostWysłany: Czw Sty 24, 2019 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W październiku 2017 roku w pewnej wspólnocie doszło do zmian. Wcześniej, zaczynając od 2014 jakiś oszołom uprał się. Pomimo trudności z dostępem do dokumentacji wspólnoty udało mu się w końcu dotrzeć do faktur wspólnoty za CO. Ten oszołom-amator analizując faktury i inne zdarzenia po długich staraniach doprowadził do poniższego:



Wszystkie liczby poniżej są zbliżone do prawdziwych wartości z faktur jednak są to tylko przybliżenia. Rzeczywiste są jedynie procenty zaoszczędzonej kasy.

Krótkie wyjaśnienie tabeli. Matematyka na poziomie szkoły podstawowej. Przykładowo wiersz [W] pierwszy [1] :

[W1] 2015, 6, 0, 1700. Oznacza iż w czerwcu 2015 wspólnota zużyła 0 GJ ciepła i zapłaciła 1700 zł. Wiersz drugi; [W2] 2018, 6, 0, 800, 53%, 900. Oznacza iż w czerwcu 2018 wspónota ta zużyła 0 GJ ciepła i zapłaciła za to 800 zł. Porównując z wierszem wcześniejszym [W1] wyszło iż po zmianach do których doprowadził oszołom-amator wspólnota porównując rok do roku za miesiąc czerwiec zaoszczędziła 53% co stanowi 900 zł. Identycznie dla lipca i sierpnia dla danych lat od [W3] do [W6]. Analogicznie dla miesiąca października. Robi się już zimno [W7] i [W8], zarówno w 2015 jak i 2018 roku zużyto około 15,5 GJ. W 2015 roku w październiku wspólnota w której mieszka oszłom-amator zapłaciła 2500 zł [W7] natomiast w 2017 za paraktycznie tą samą wartość około 15,5 GJ zapłaciła 1560 zł [W8]. Porównując rok 2015 do roku 2017 940 zł mniej.

Podobnie w grudniu zużyto porównywalnie 51 GJ. Rok 2016 - faktura za CO to około 4050 zł [W9] w roku 2018 roku 2950 zł [W10]. Zaoszczędzono 1100 zł. Podobnie w styczniu [W11] i [W12]. I tak w sumie każdego miesiąca od około 900 do 1100 zł oszczędności. Wystarczyło tylko pójść zebrać faktury i sprawdzić dlaczego koszty ogrzewania są takie wysokie pomimo tego iż budynek ocieplony. Rocznie wspólnota zaoszczędziła kilkanaście tysięcy złotych. Niestety to "tylko" do łatwych nie należało.

I jeszcze jeden "smaczek": W październiku 2017 kiedy nastąpiło pierwsze rozliczenie po zmianach, kiedy już było zimno wspólnota zapłaciła 1560 zł za 15,5 GJ ciepła [W8]. W sierpniu 2017 ta wspólnota zapłaciła za ciepło 1700 zł - latem zużyto 0 GJ ciepła [W5]. W 2017 koszt zużytego ciepła w październiku [W8] był mniejszy od kosztu ciepła opłaconego za sierpień 2017 roku [W5]. Zabawne, prawda? W tej wspólnocie jest więcej takich "zabawnych" smaczków Sad

Opisana powyżej wspólnota to nasza wspólnota, ten oszłom-amator co się uparł i pomimo wielu trudności konsekwentnie dążył do zamian które stały się rzeczywistością w październiku 2017 roku, to ja, autor tego tekstu. Za wszystkie "zabawne" smaczki płacimy my, właściciele Sad Część właścicieli nie ma o tym pojęcia.

Gdzie wcześniej przed październikiem 2017 był sztab 40 specjalistów z Dyrektorem na czele, opłacanych z pieniędzy zarówno publicznych jak i prywatnych? W opłatę tych faktur za ciepło (CO) zaangażowane były również publiczne środki pieniężne. Ile jest takich wspólnot w Knurowie jak nasza?

Nie sposób zapomnieć iż publiczne środki pieniężne były/są również zaangażowane w uchyby (związane z wodą) jakie występują we wspólnotach. Jaki jest koszt uchybów w skali roku we wszystkich wspólnotach w których Gmina Knurów ma udziały?

Czy wiedza na temat kosztu (wyrażonego w złotówkach a nie w pięknych okrągłych zdaniach) tych uchybów wody dla wszystkich wspólnot w ujęciu rocznym to jakaś wiedza tajemna?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Obywatel008



Dołączył: 27 Gru 2016
Posty: 137

PostWysłany: Wto Sty 29, 2019 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Decydenci różnych miast w Polsce potrafią zadbać o swoich mieszkańców o włascicieli we wspólnotach i działają w ich interesie.

W 2012 roku władze miasta Chorzów widząc niegospodarność poprzedników (delikatnie pisząc) wzięły sprawy w swoje ręce i pomogły mieszkańcom 7-miu wspólnot mieszkaniowych. Najważniejsze w tym przypadku było dobro i interes mieszkańców (i Gminy pewnie też - mniejsze opłaty za zmniejszoną moc cieplną w części opłat należącej do Gminy).

W gazetce samorządowej miasta Chorzów znalazł się artykuł pod tytułem:
Cytat:
"Siedem wspólnot mieszkaniowych od początku roku ma nowe moce cieplne. Negocjacje z Tauronem Ciepło trwały 2 lata. A było o co walczyć – jedna ze wspólnot miała zawyżoną moc na ciepłą wodę użytkową o 1666%!"

Tak, z artykułu wynika iż w Chorzowie w 2009 roku tamtejsze "gminne specjalisty" tak działały że we wspólnocie zawyżono zamawianą moc cieplną o ponad 16 razy! Taka gazetka samorządowa to zazwyczaj narzędzie PR danej gminy gdzie się wychwala różne sprawy (wszystko za pieniądze obywateli). I wcale się nie dziwię włodarzom że pochwalili się swoimi działaniami w sprawie tych wspólnot. W tym przypadku miasto Chorzów zdecydowanie miało się czym pochwalić. Prezydent Miasta i Dyrektor PGMu z Chorzowa wykonali kawał dobrej roboty. Pomimo wcześniej podpisanych bardzo skrajnie niekorzystnych dla wspólnot mieszkaniowych umów "spieli się" i "odkręcili" całość z korzyścią dla właścicieli prywatnych jak również Gminy Chorzów.


Tutaj źródło strona 6 w PDFie http://www.twojchorzow.pl/wp-content/uploads/2014/07/maj.pdf (kopia https://docdro.id/bHsMbib)
Tutaj inny materiał na ten sam temat http://www.chorzowianin.pl/za-cieplo-przeplacali-o-ponad-1600-procent,n-5053.html (kopia https://archive.fo/N8ZvL)

Z tego co zrozumiałem z artykułu to decydenci miasta w negocjacjach z ciepłownią, gdzie stawką był dobro mieszkańców, zastosowało broń ciężką, szantaż - "nie obniżycie mocy nie ma interesu w postaci uciepłowienia dalszej części miasta". Wszystko celem wyprostowania tej chorej sytuacji - stworzonej wcześniej przez "specyjalystów" tych od 1666%.

Cytat:
Poprzednie władze spółki w 2009 roku doprowadziły do podpisania w siedmiu wspólnotach mieszkaniowych niekorzystnych umów na dostawę ciepła. Co prawda zgodnie z ustawą prawo energetyczne każdego roku odbiorcy ciepła mają możliwość obniżenia mocy, jednak podpisana umowa na przyłączenie do sieci ciepłowniczej zakazywała obniżenia przez 10 lat pod groźbą wysokich kar finansowych - tłumaczy Mariusz Kściuczyk, dyrektor ZK „PGM”.

oprócz tego:
Cytat:
"ADM Chorzów Sp. z o.o. oraz ZK „PGM” w Chorzowie rozpoczęły niezwykle dokładnie weryfikować i obniżać zamówioną moc w zarządzanych budynkach. Bezpośrednio w negocjacje włączył się również prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Dało to efekt w postaci porozumienia i obniżenia mocy w poszkodowanych budynkach. Zaliczki dla właścicieli i lokatorów zostały obniżone - dodaje Kściuczyk. Wynik porozumienia to otwarcie drogi do uciepłownienia kolejnych miejskic budynków. Obecnie ZK „PGM” w Chorzowie przygotowuje inwestycjena lata 2015 – 2020 tylko w tym zakresie na 100 mln zł


W Chorzowie w opisanym przypadku włodarze miasta Prezydent Miasta oraz Dyrektor widząc spartoloną robotę poprzedników (zawyżoną o 1666% moc cieplna) zakasali ręce i wzięli się do roboty. Łatwo nie było. Dało się zrobić? Tak. DAŁO SIĘ!

A jak jest u nas w Knurowie?

Jak Dyrektor i reszta MZGLiA wspomagali swoją wiedzą ekspercką wspólnotę mieszkaniową w której kilka lat wcześniej, przy determinacji jednego z właścicieli (pamiętacie, jeden z oszołomów-amatorów, ostatecznie doprowadził do zmian) zmniejszono w końcu w tamtym roku moc cieplną? Jak myślicie o ile procent zmniejszono zaliczkę na CO (nie opłatę, ZALICZKĘ) zaraz po tym jak zmniejszono zawyżoną (przez kilka lat) moc cieplną w tej wspólnocie mieszkaniowej?

Zaliczki tytułem opłat na CO, nie zmniejszono. Od października 2017 roku nasze zaliczki (w skali całej wspólnoty) zawyżone są o jakieś 80% - 100% (szacuje na podstawie przeszłości). W te zawyżone zaliczki za CO zaangażowane są zarówno prywatne jak również publiczne środki pieniężne. Te nadwyżki "mrożone są" (przynajmniej w teorii) na kilka, kilkanaście miesięcy.

Ile w Knurowie jest takich wspólnot jak nasza?

Zachęcam do sprawdzenia/weryfikacji mocy cieplnej i zakresu zaliczek związanych z C.O. w waszej wspólnocie. Panie w MZGLiA zajmujące się fakturami (CO, CWU, ZW, CW) już bez problemu udostępniają do wglądu dokumenty również w tych wspólnotach gdzie zarząd właścicielski nie jest świadomy praw jakie przysługują wszystkich właścicielom we wspólnotach. Przychodzisz mówisz konkretnie jaka faktura i za jaki okres i Pani daje do wglądu lub kseruje. Mało tego można napisać też emaila i MZGLiA wysyła (za pierwszym razem trzeba oczywiście się pokazać i uwiarygodnić) w emailu skan, czeka się maksymalnie 5 dni roboczy i jest.

Pamiętajcie, że Dyrektor MZGLiA nie ma nic do powiedzenia w kwestii tego czy zobaczycie dokumentacje której jesteście współwłaścicielami. Dyrektor wraz załogą MZGLiA wykonuje czynności administracyjne. Nic ponadto, jest administratorem wspólnoty.

I jeżeli mógłbym coś zasugerować. Jeżeli zdarzy się że u Was we wspólnocie wystąpiła podobna sytuacja (zawyżona moc cieplna i/lub zawyżona zaliczka na C.O czy też ogromne uchyby takie po ponad 40%. Za nic w świecie nie obciążajcie winą za całość waszych sąsiadów z zarządu właścicielskiego. Na 100%, w ciemno, jestem pewien iż Wasi sąsiedzi z zarządu właścicielskiego nie mają z tym nic wspólnego i nic nie wiedzieli o tych zawyżonych mocach zamawianych i/lub zaliczkach za CO. Skąd, w ciemno, takie stwierdzenie?

A jakiż to interes miałby Wasz sąsiad w zawyżonej mocy cieplnej, a później w zawyżonych zaliczkach i dużych uchybach wody? Czy Wasz sąsiad z zarządu właścicielskiego coś by na tym zyskał?

Nie jestem naiwny, oczywiście są skrajne sytuacje ale ja nie o tym. Nie dajcie się skłócać, bądźcie świadomi tego co się dzieje.

"Dziel i rządź" wówczas nie działa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 4 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka