Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Będą fedrować pod Krywałdem!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kruk



Dołączył: 22 Wrz 2018
Posty: 5

PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 9:36 am    Temat postu: Będą fedrować pod Krywałdem! Odpowiedz z cytatem

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, Krywałd był wyróżniająca się dzielnicą naszego miasta. Przed wojną funkcjonował tutaj społeczny teatr, było kasino, kino. Po wojnie, przez lata, miejscowy stadion regularnie gościł gwiazdy polskiej lekkiej atletyki. Zawsze żyło się tutaj spokojnie w domach na skraju lasu. Taki spokój daje złudną nadzieję, że tak już będzie zawsze. Niestety, w ostatnich miesiącach w naszej dzielnicy zapanował niepokój o przyszłość. Regularne, w odstępach kilkudniowych, silne tąpnęcia, wyraźne uskoki i pęknięcia nawierzchni ronda na Zaciszu, przypominają o tym że Krywałd leży na bogatych, grubych pokładach węgla koksującego, a JSW nie zamierza tych złóż pozostawić w spokoju.
Dwa lata temu, przy okazji spotkań mieszkańców ulic Wilsona i Rakoniewskiego z przedstawicielami JSW z powodu uruchomienia wydobycia pod tymi ulicami, pojawiły się pogłoski o Krywałdzkim skarbie, bo jak inaczej można nazwać złoża wysokiej jakości węgla znajdującego się w pokładach o miąższości wynoszącej kilkanaście i więcej metrów. Dla nas, mieszkańców Krywałdu, taka informacja dawała złudną nadzieję, że przecież wybranie tego węgla pod nami oznacza koniec dzielnicy, więc pewnie nikt nie wyda zgody na eksploatację tych pokładów. Pod łąkami, lasami – owszem, ale nie pod dzielnicą mieszkalną! Prowadzona w drugiej połowie ubiegłego wieku eksploatacja złóż węgla pod Krywałdem, już i tak niebezpiecznie obniżyła poziom gruntu względem wód podskórnych, co odczuliśmy wyraźnie choćby w czasie powodzi w roku 1997 i 2010. Dalsze obniżenia terenu spowoduje niechybnie powstanie zalewisk i gruntów podmokłych. Tymczasem jednak, regularne tąpnięcia wskazują że może niekoniecznie możemy czuć się bezpiecznie.
Aby wyjaśnić sprawę, poszedłem do Urzędu Miasta Knurowa z pytaniem o działalność wydobywczą kopalni w chwili obecnej i w niedalekiej przyszłości. Tam dowiedziałem się o prowadzonym właśnie wydobyciu w pokładzie o miąższości od 2 do 3m na poziomie 850m. Ściana o szerokości około 200m, obejmująca swoim zasięgiem ul. Niepodległości i Wilsona rozpoczynała wybieranie w okolicach autokomisu na Niepodległości, by zakończyć bieg niedaleko ronda na Zaciszu. To właśnie finisz biegu ściany pod rondem, w sąsiedztwie podziemnego uskoku, spowodował tak widoczne jego uszkodzenia. Planowana niecka obniżeniowa tego wydobycia, trochę większa od biegu ściany, dawała maksymalne obniżenie terenu do 1,5m. Kiedy zapytałem w Urzędzie, czy JSW planuje dalszą eksploatację w rejonie Krywałdu, otrzymałem wiadomość, że nic na ten temat nie wiadomo. Kopalnia w Knurowie wydobywa węgiel na podstawie koncesji, której ważność kończy się w marcu 2020, natomiast jakie wydobycie będzie prowadzone na podstawie nowej koncesji w następnych latach, tego urzędnik nie wiedział.
Wydało mi się to bardzo dziwne, aby tak istotne informacje dla życia miasta, jak działalność kopalni pod jego terenem w perspektywie następnych kilku lat pozostawała poza świadomością władz samorządowych. U progu mojej kariery zawodowej, pracowałem w KWK Knurów kilka lat i przez ten czas poznałem zasady funkcjonowania zakładu górniczego. Wiem, że przygotowanie ściany do wydobycia zajmuje lata, natomiast na przygotowanie nowego, głębszego poziomu wydobycia, potrzeba lat co najmniej 5. Kopalnia musi wydobywać w ruchu ciągłym, bo inaczej traci ekonomiczny sens swojego istnienia, dlatego wiedziałem, że UM w Knurowie raczej nie chce wiedzieć, lub nie chce ujawnić tego, co na kopalni wiedzą od dawna.
Żadne przedsiębiorstwo w Polsce nie może rozpoczynać nowej działalność, ani tworzyć nowych struktur produkcyjnych, bez opracowania Raportu o odziaływaniu na środowisko nowego przedsięwzięcia i przeprowadzeniu jego społecznej konsultacji. Tym samym założenia tych planów zostają udostępnione dla wszystkich, którzy mogą być objęci wpływem nowej działalności. Podobnie było z planami wydobycia Kopalni Knurów dla nowej koncesji po roku 2020. W ubiegłym roku, w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, takie opracowanie zostało poddane społecznej konsultacji. Dlaczego nikt z Urzędu Miejskiego w Knurowie nie zapoznał się z tym opracowaniem, tego naprawdę nie rozumiem. Nie rozumiem, bo z dokumentów Raportu niezbicie wynika rozpoczęcie w ciągu kilku lat wydobycia węgla pod Krywałdem i związane z tym zagrożenia dla struktury mieszkalnej w tej dzielnicy. W Raporcie można zapoznać się z oszacowaniem obniżeń terenu w naszej dzielnicy w czterech rzutach od roku 2020 do 2040. Obszar największego obniżenia terenu w pierwszym etapie ekspolatacji (2020 – 2026) to pas szerokości około 400m rozciągający się od Bierawki (za ul. Bojową) do ul. Henryka Jordana. Mapy dla następnych okresów pokazują rozszerzenie pasa o teren w okolicach stadionu lekkoatletycznego i dalej postępujące obniżenia terenu osiągające w roku 2040 do 6m poniżej stanu obecnego. Obniżenie o 6m to sporo, jednak, jeżeli tylko poziom wód gruntowych w okolicy jest nisko, nie grozi to specjalną katastrofą, zwłaszcza, że obniżanie terenu rozciągnie się w czasie przez 20 lat. Jednak największe zagrożenie dla budynków na powierzchni nie znajduje się w miejscu największego obniżenia, ale w obszarze pośrednim – czyli od sześciu metrów, do zera. W tym obszarze znajduje się większość budynków Krywałdu. Praktycznie cała dzielnica znajdzie się obrębie III kategorii szkód górniczych, czyli należy spodziewać się sporych uszkodzeń konstrukcji budynków, wymagających przeprowadzenia prac naprawczych. Zabudowa dzielnicy, to w znakomitej większości domy jednorodzinne wybudowane 50 i więcej lat temu i dziś ich konstrukcja nie jest specjalnie przygotowana na spodziewane szkody górnicze. Te budynki, które nie były wzmacniane i budowane jak to w latach 60 i 50 z kiepskich materiałów konstrukcyjnych, mogą być nawet zagrożone rozbiórką. Tak więc problem eksploatacji węgla pod Krywałdem nie jest błachy, bo kilkuset mieszkańców naszego miasta może być w związku z nim narażonych na poważne straty materialne, z utratą domostwa włącznie. Dlatego naprawdę dziwię się dlaczego ani Prezydent naszego miasta, ani organy samorządowe, nie trzymają ręki na pulsie w tej sprawie.
Jest jeszcze jedna sprawa, która w związku z ujawnionymi planami wydobycia węgla pod Krywałdem, nie daje mi spokoju. Wspomniałem wcześniej o plotkach podających kilkunastometrową grubość pokładów węgla pod nami. Sądziłem, że w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko będzie o tym mowa, ale nie znalazłem takich informacji, a przecież to kwestia podstawowa kiedy rozważa się uruchomienie wydobycia węgla.
Szacunkowa sumaryczna grubość pokładów węgla z grupy siodłowej gdzieś w naszych okolicach wynosi 28m. Raport wymienia pokłady, które z tej grupy będą eksploatowane i są to pokłady 504gw, 504dw, 507, ale nie podaje nawet ich szacunkowej grubości w miejscu wydobycia. Kiedy podstawowa informacja nie jest podawana w dokumentach, gdzie szczegółowo opisuje się poboczne kwestie, zaczynam podejrzewać w tym celowego zaniechania. Moment konsultacji społecznych Raportu o oddziaływaniu na środowisko, daje jedyną szansę niedopuszczenia do uruchomienia działalności, która przekracza obowiązujace normy i prawo. Co prawda jest jeszcze po drodze zatwierdzenie planu ruchu zakładu górniczego przez Wyższy Urząd Górniczy, ale Kopalnia i WUG to w sumie jedna rodzina, więc nie liczyłbym tutaj na specjalne względy dla Krywałdu. Pozwolę sobie zacytować jeden z Artykulów Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze:
Art. 7. 1. Podejmowanie i wykonywanie działalności określonej ustawą jest dozwolone tylko wówczas, jeżeli nie naruszy ona przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w odrębnych przepisach.
To w momencie konsultacji społecznych, władze lokalne mają prawo zakwestionować podstawy prawne planowanego przedsięwzięcia. Po zatwierdzeniu Raportu, władze lokalne będą otrzymywać z kopalni tylko pisma "do wiadomości". JSW przedstawia w Raporcie plany wydobycia jako w 100% zgodne w wymaganiami prawa. Chciałbym w to wierzyć, ale jakoś nie potrafię.
Praktyka prowadzenia ekspoatacji węgla w złożach na Górnym Śląsku, pokazuje, że zwykle, obniżenie terenu po wybraniu węgla wynosi około 70% grubości pokładu. Jeżeli plotki o grubości pokładu/pokładów który/które będzie/będą ekspoatowane zawierają ziarno prawdy, to ocena skutków wydobycia na powierzchnię terenu przedstawiona w Raporcie jest skrajnie optymistyczna, mocno odbiegająca od szacunków uśrednionych. Pojawia się pytanie czy w świetle postanowień zacytowanego powyżej Art. 7.1., prognoza obniżenia terenu o 8-10 m zamiast 6 m i zaliczenie Krywałdu do IV kategorii szkód górniczych kwalifikowałaby tą inwestycję do akceptacji?
Czy Urząd Miejski w Knurowie potrafi rozwiać moje wątpliwości?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
karolina1639



Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 332
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To już było wiadome od 10 lat - jak nie więcej - przez co sprzedawali działki na szybko po śmiesznych cenach ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tvardy
Moderator


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 2364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Wto Paź 16, 2018 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karolina1639 napisał:
To już było wiadome od 10 lat - jak nie więcej - przez co sprzedawali działki na szybko po śmiesznych cenach ?


Tylko najgorsze w tym jest to, że na terenie Krywałdu powstaje bardzo dużo nowych domów...
_________________
Pozdrawiam
-= tvardy =-

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kruk



Dołączył: 22 Wrz 2018
Posty: 5

PostWysłany: Sro Paź 17, 2018 7:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tvardy napisał:


Tylko najgorsze w tym jest to, że na terenie Krywałdu powstaje bardzo dużo nowych domów...


Ja zbudowałem swój dom 7 lat temu i nie powiem, zdziwiłem się, kiedy z kopalni otrzymałem określenie III kategorii szkód górniczych. Tak więc rację ma Karolina, że węgiel pod Krywałdem od dawna był na celowniku kopalni. Cały czas jednak aktualne pytanie: Dlaczego UM Knurów nie mówi wprost: proszę się tam nie budować, bo nie wiadomo jak ten teren będzie wyglądał za 20 lat.
Istne kuriozum znalazłem w zasobach UM Knurów. W ostatniej zmianie Planu Zagospodarowania Terenu dla Krywałdu, dla konkretnej działki na końcu Bojowej zapisano:
"§ 3. 1. Obszar objęty planem położony jest w granicach terenu górniczego „Knurów”, Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Knurów – Szczygłowice”, ustanowionym dla eksploatacji złoża węgla kamiennego oraz w granicach terenu górniczego Szczygłowice" Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Knurów – Szczygłowice, ustanowionym dla eksploatacji złoża węgla kamiennego.
2. Obszar planu znajduje się w granicach docelowego sztucznego odwodnienia terenu, poniżej grawitacyjnego poziomu odpływu wód powierzchniowych związanego z eksploatacją górniczą. Dokument z datą 19 sierpień 2013
Napisane wyraźnie - teren poniżej poziomu wód powierzchniowych.
Na mapie wysokości gruntu (http://www.wysokosc.mapa.info.pl/), ten teren znajduje się na wysokości 228 mpm. Lustro Bierawki w sąsiedztwie jest na poziomie 221,67. Jak widać już nawet UM Knurów i to 5 lat temu zakładał większe obniżenie terenu niż to pokazano w Raporcie. Już teraz w zasadzie, wszyscy mieszkańcy Bojowej powinni myśleć o zakupie łodzi i pontonów na wypadek awarii pomp odwadniających, albo dużych opadów.

Czyli wszystko jest od dawna dokładnie ustalone. Tylko nas utrzymuje się w stanie nieświadomości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tvardy
Moderator


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 2364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Paź 17, 2018 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie... dlaczego UM wydaje pozwolenia na budowę na terenie praktycznie całego Krywałdu, skoro wiadomym jest że będzie fedrowane... I będą szkody górnicze... Brick wall Brick wall Brick wall Brick wall
_________________
Pozdrawiam
-= tvardy =-

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kruk



Dołączył: 22 Wrz 2018
Posty: 5

PostWysłany: Sro Paź 17, 2018 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twardy,

Zadaję to pytanie, ale to w zasadzie jest pytanie retoryczne. UM Knurów NIE MOŻE odmówić budowy na tych terenach, bo musiałby zmienić warunki zabudowy dla Krywałdu z powodu planowanych szkód górniczych. A zgodnie z przytoczonym wyżej art. Prawa Geologicznego i Górniczego, taki przypadek nie moze mieć miejsca - jeżeli wydobycie miałoby zmienić warunki zabudowy, wówczas nie można prowadzić wydobycia. To dlatego obydwie strony cichej umowy (JSW - UM Knurów) coś tam zmienią w warunkach zabudowy, albo niedoszacują wielkość obniżenia terenu, aby jeszcze możliwe było w granicach prawa rozpoczęcie wydobycia. A co się będzie działo potem, to już inne zmartwienie. Można będzie powiedzieć że to splot niekorzystnych okoliczności spowodował większe niż oceniano wcześniej zniszczenia budynków i powstanie zalewisk tam, gdzie ich nie miało być. A ty człowieku, dochodź swego i procesuj się z JSW.
à propos procesowania, myślę, że w momencie rozpoczęcia wydobycia pod Krywałdem, trzeba będzie zawiązać stowarzyszenie mieszkańców dzielnicy i wobec JSW występować z pozwem zbiorowym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Balbina



Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 1608
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Paź 17, 2018 1:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bez powodu pod autostradami pozostały nieruszone pokłady węgla. Nie wolno i już. Filar ochronny.
Tylko że jeżeli nie będą mieli ścian to zamkną kopalnię. I co wtedy? Think Think Think
A z drugiej strony to powiedzcie jak to jest że stoją jeszcze ponadstuletnie domy (całe dzielnice) mimo że też pod spodem fedrowano??? a nowsze budynki są jakieś takie słabowite. Dontknow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tvardy
Moderator


Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 2364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Paź 17, 2018 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaczęło się w momencie zamknięcia szybu wentylacyjno-zaopatrzeniowego w Krywałdzie... filar ochronny nie jest już potrzebny, można jechać.
_________________
Pozdrawiam
-= tvardy =-

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rotmistrz



Dołączył: 30 Lip 2013
Posty: 365

PostWysłany: Sro Paź 17, 2018 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejna, idotyczna krótkowzroczna decyzja, jakże charakterystyczna dla Polski. Ten węgiel będzie węglem zakupionym na cholernie drogi kredyt, który spłacać będą następne pokolenia. Bo kiedyś ktoś będzie musiał zapłacić za rekultywacje tych terenów.

Już dziś tereny starych Szczygłowic wyglądają okropnie, teraz czas na Krywałd.
_________________
Msza Trydencka w Gliwicach
Osiedle Szczygłowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
przyrodnik



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Paź 19, 2018 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niech jadą może ktoś przyniesie mi moja marka dołowo zegarek i klucze tak z tego rejonu my spie,,,,li cała zazbrojono ściana została Raz w latach 30 poszły dymy potem 58 zaś ja to spotkałem w 95 niech nie ruszają pokładów z grupy 500 bo to piekło na ale i najlepszy węgiel Antracyt [Fet cola]
_________________
Uczmy żyć w zgodzie z naturą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
krzysiu



Dołączył: 16 Sie 2006
Posty: 1599

PostWysłany: Sob Paź 20, 2018 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szyb Krywałd jest czynny!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kruk



Dołączył: 22 Wrz 2018
Posty: 5

PostWysłany: Nie Paź 21, 2018 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Póki co nie prowadzi się wydobycia pod szybem Krywałd. Będzie na to czas na podstawie nowej koncesji ważnej po marcu 2020. Myślę że w przyszłym roku rozpocznie się likwidacja szybu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka