Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowy hipermarket na osiedlu 4 Pory Roku?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Budowy, remonty, modernizacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hank82Dołączył: 07 Sie 2012
Posty: 103
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Gru 10, 2017 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
W do końca miesiąca również przedstawimy pismo do UM odnośnie nie wprowadzenia zmian w miescowym planie zagospodarowania.
_________________
in omnia paratus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz


Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
pawelzDołączył: 29 Paź 2017
Posty: 24
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Gru 10, 2017 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Otrzymałem odpowiedź odnośnie uwag do planu. Nasze pismo zawierało postulat oby w nowym planie nie wprowadzać zapisu który umożliwia lokalizację obiektów handlowych powyżej 2 tyś metrów na działkach 98/11 i 98/12. Takiego zapisu do tej pory nie było, więc naszym celem było utrzymanie dotychczasowych funkcji terenu, a nie jego ograniczanie.

Pod pismem podpisało się ok 79 mieszkańców osiedla Cztery Pory Roku. Warto zaznaczyć, że stanowiło to ponad 95% osób z którymi zdążyłem porozmawiać na ten temat.

Z odpowiedzi na wniosek można wywnioskować, że Prezydent (podpisane przez Panią Zwierzyńską) nie ma zamiaru uwzględniać postulatu dotyczącego działki 98/12 (ta bliżej zabudowań), ponieważ nie są już jej właścicielem i obawiają się skutków finansowych takiej zmiany.


Odpowiedź pełna jest odwołań do artykułów z ustaw, pominięto jednak ten fragment Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym który jest w tym wypadku bardzo ważny. Pozwolę go sobie przytoczyć (Art. 10 ust. 3a i 3b )


3a. Jeżeli na terenie gminy przewiduje się lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, w studium określa się obszary, na których mogą być one sytuowane.

3b. Lokalizacja obiektów, o których mowa w ust. 3a, może nastąpić wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego


Ustawa w formie ujednoliconej, po wszystkich poprawkach dostępna jest tutaj:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030800717/U/D20030717Lj.pdf

Obecne brzmienie ustawy nie pozostawia żadnego pola na własne interpretacje tego czy lokalizacja takich obiektów jest teraz możliwa bez stosownych zapisów w planie miejscowym, które zresztą są teraz wprowadzane.

Użytkownik wieczysty działki nr 98/12 nie ma w tej chwili prawa na zlokalizowanie obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tyś metrów na tym terenie. Tym samym nie może żądać od miasta odszkodowania jeśli w nowym planie również takiej możliwości nie będzie miał.

Prezydent natomiast twierdzi, że na obecnym planie jest już możliwa budowa obiektów powyżej 2 tyś m2 ponieważ w aktualnym planie nie ma zakazu na lokalizację takich obiektów, co zdaniem miasta oznacza pozwolenie. Jako przykład podano Intermarche i Bricomarche (razem).

Taką argumentację można uznać za co najmniej niepoważną, ponieważ Bricomarche i Intermarche powstało wiele lat temu (na pewno przed 2005r, do sprawdzenie czy pozwolenie na budowę nie było z przed 2003) kiedy przepisy regulujące powstawanie takich obiektów były po prostu inne, nie wspominając, że inaczej wyglądała sąsiednia zabudowa. Dla niewtajemniczonych, rosła tam kukurydza albo rzepak.

Miasto nie musi wprowadzać zmian pozwalających na lokalizacje takich obiektów w planie miejscowym. Nie nakazuje tego studium, ponieważ to plan miejscowy określa granice terenów na których dozwolona jest lokalizacja takich obiektów (art. 15 ust. 3 pkt 4). Dla przykładu warto zapoznać się z planem miejscowym uchwalonym w 2014r dla terenów po zachodniej stronie ulicy szpitalnej. Na ok 16,8ha, plan nie dopuszcza lokalizacji budowy obiektów handlowych powyżej 2tyś m. pomimo, że teren ten w studium należy do tego samego obrębu „strategicznych stref rozwojowych z możliwością lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2”


http://knurow.netgis.pl/static/uchwala/2405011_MPZP_XLI_709_14_ZALACZNIKG_41.tif

http://knurow.netgis.pl/static/uchwala/2405011_MPZP_XLI_709_14_RASTER_41_LEGENDA.jpg

http://knurow.netgis.pl/static/uchwaly/41_Uchwala_XLIX_709_14.pdf

Pod uchwałą do planu znajdują się nieuwzględnione uwagi wraz ze stanowiskiem miasta. Warto przeczytać pierwszą uwagę dotyczącą obiektów handlowych powyżej 2 tyś m2 i odpowiedź miasta.

Najbardziej z tego wszystkiego zastanawia mnie jednak jedno.

Dlaczego miasto przystąpiło do zbycia nieruchomości nr 98/12 przed zakończeniem sporządzania nowego planu miejscowego dla tego terenu
wiedząc, że nieruchomości w których jest zapis o możliwości lokalizacji obiektów handlowych powyżej 2 tyś metrów osiągają ceny wyższe niż nieruchomości bez tego zapisu.
Uchwała o podjęciu prac nad nowym planem jest z 2015 roku, a działkę 98/12 sprzedano w marcu 2017 czyli krótko przed zakończeniem prac nad projektem nowego planu miejscowego.
Tym samym ograniczono możliwość miasta i społeczeństwa na kształtowanie układu przestrzennego tego terenu, a takie prawo społeczeństwo ma zagwarantowane ustawowo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MefKMDołączył: 25 Lip 2006
Posty: 884
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Gru 11, 2017 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko prawo społeczeństwa Prezydent wraz z radnymi ma w .... - liczy się tylko kasa i to szybka, a "ciemny lud to kupi"

Dostałem pismo, wg którego UM wyłożył ponad 15mln zł. na powstanie osiedla 4PR - min. w infrastrukturę drogową - ciekawi mnie ile z tej sumy, to pieniądze od inwestorów, zarówno z samych licytacji działek, jak i z podatków za wieczyste użytkowanie (ziemia pod kilka szeregowców była też sprzedana na własność) - i czy w ta kwotę wrzucono wszystko, co powstało wokół osiedla. Po drugie, czy zaprojektowane i wykonane drogi osiedlowe udźwigną ciężar wzmożonego ruchu, zarówno klientów, jak i dostawców hipermarketu.
_________________
MefKM
_______________________________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawelzDołączył: 29 Paź 2017
Posty: 24
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Gru 20, 2017 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Otrzymałem odpowiedź Rady Miasta na prośbę o interwencję. Rada informuje, że pisma były rozpatrywane na komisji która nie zajęła stanowiska. Jednocześnie poproszono Prezydenta o ustosunkowanie się.

W odpowiedzi Prezydent po raz kolejny podał nieprawdę, że aktualnie, na obecnie obowiązującym planie inwestor ma prawo wybudować obiekt handlowy powyżej 2 tyś m2. Posłużono się nawet stwierdzeniem, że to opinia prawna.
Rzekoma opinia prawna, nie zawiera ani jednego odniesienia do ustawy, nie jest też podpisana/podbita przez osobę mającą odpowiednie uprawnienia.

Na dowód, że to nieprawda wystarczy przeczytać "Ustawę z dnia 25 września 2015 o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym"

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001713/O/D20151713.pdf


W uzasadnieniu ustawy czytamy

Cytat:
Ustawa ma na celu uporządkowanie przepisów prawnych regulujących zasady lokalizowania na terenach gmin wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (dalej także WOH). Ustawa dokonuje stosownych zmian w art. 10 i 15 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którymi, jeżeli na terenie gminy przewiduje się
lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy określa się obszary, na których mogą być one umieszczone, natomiast ich lokalizacja na wyznaczonym obszarze może nastąpić wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Zdaniem wnioskodawców, uzasadnieniem dla objęcia WOH obowiązkiem
lokalizacji wyłącznie na obszarach, na których obowiązuje plan miejscowy jest ich istotny wpływ na stan zagospodarowania przestrzennego oraz równowagę procesów ekonomicznych w gminie.Całość tutaj

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatekspertyzy/3275/plik/1085_2.pdf

Miasto cały czas twierdzi, że jesli na aktualnym planie miejscowym nie ma obszarów rozmieszczenia obiektów handlowych pow. 2tyś2 i nie ma zakazu to znaczy, że lokalizacja takich obiektów jest możliwa, bo skoro nie ma zakazu, to znaczy że można.

Takie rozumowanie oznaczałoby, że można tam teraz rozmieścić niemal wszystko na co nie ma zakazu, np wiatraki Smile Violent
Podawanie takich informacji to wprowadzanie w błąd, a celem prawdopodobnie jest takie odwrócenie stanu faktycznego, żeby radni i opinia publiczna myślała, że miasto tak naprawdę nic nie zmienia.

Plan miejscowy jest prawem więc musi wskazywać precyzyjnie co można na danym terenie lokalizować.

Usłyszałem również opinie, że skoro obecny plan jest z 2000 r sporządzony na podstawie ustawy z 94 r to tak jakby nowa ustawa go nie obowiązywała. Kolejne nielogiczne tłumaczenie. Starostwo przy wydawaniu pozwolenie na budowę sprawdza czy projekt jest zgodny z aktualnym planem miejscowym i sprawdza aktualne zapisy prawa.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, to na stronie administracja.mswia.gov.pl
dostępna jest również opinia na temat możliwości lokalizacji obiektów wielkopowierzchniowych na starym planie.

Pytanie:
2. Czy w oparciu o ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który został sporządzony przed wejściem w życie ustawy z 27 marca 2003r. i nie wyznacza obszaru rozmieszczenia obiektów handlowych o konkretnej powierzchni sprzedaży, a jedynie ustala przeznaczenie pod usługi nieuciążliwe i komercyjne, można lokalizować obiekty handlowe o dowolnej powierzchni w tym powyżej 2000m2?

Odpowiedź:
2. W aktualnym stanie prawnym nie jest obecnie możliwe lokalizowanie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2.000 m2 na podstawie ogólnych ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidującego możliwość lokalizowania np. „obszaru pod funkcje usługowe” czy „obszaru pod obiekty wieloprzestrzenne”.

Całość i podstawa prawna tutaj:
http://administracja.mswia.gov.pl/download/58/11994/29DOR.doc

Opinia jest z czasów, gdy przepisy prawa odnośnie lokalizacji WOH nie były tak precyzyjne. Obecnie nie jest to nawet sprawa dyskusyjna
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przyrodnikDołączył: 07 Maj 2006
Posty: 364
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Gru 25, 2017 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A od stycznia rusza budowa.Wykonawca wybrany
_________________
Uczmy żyć w zgodzie z naturą.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Knurowianin2000Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 1424
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Gru 25, 2017 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można więcej info? Wiadomo jaki market?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawelzDołączył: 29 Paź 2017
Posty: 24
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Sty 05, 2018 1:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wykonawca może i jest, ale pozwolenia na budowę inwestor nie dostał, przynajmniej do 31 grudnia takiego nie było.

Poniżej wykaz wydanych decyzji za IV kwartał 2017
http://www.bip.powiatgliwicki.finn.pl/res/serwisy/pliki/17349696?version=1.0

@przyrodnik
Można więcej info w sprawie wykonawcy albo tego jak to ma wyglądać?
Obecne plany pozwalają na budowę obiektu do 2000, a nowych tak szybko nie uchwalą, bo procedura musi być częściowo powtórzona (obwieszczenie, wyłożenie do wglądu itd)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawelzDołączył: 29 Paź 2017
Posty: 24
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Kwi 13, 2018 1:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak można było przypuszczać, Inwestor chce dokupic przylegającą działkę i zagospodarować cały teren pomiędzy domkami, stacją diagnostyczną i rondem.


Za stroną Pana Artura Sochy - Radnego Miasta Knurów
https://www.facebook.com/pulsknurowa/photos/pcb.440106483107277/440095766441682/?type=3

Cytat:

Ziemia kupiona w okolicy osiedla Cztery Pory Roku ale koncepcji na razie brak.

Sprawą zainteresował mnie jeden z mieszkańców tamtego rejonu podczas dyżuru radnego, który niepokoi się o wzmożony ruch samochodowy i bardziej ekspansywną działalność firmy Koncept z Poznania w rejonie osiedla.
Firma zakupiła działki 98/12 o powierzchni 0,57 ha i dużo mniejszą 110/7 o powierzchni 0,0005ha 1 marca 2017 r w rejonie Stacji Kontroli Pojazdów pomiędzy ulicą Zimową i 26 Stycznia.
Kwota zakupu była imponująca : 1 318 600 zł.
Od tego czasu minął rok i na razie nic się nie dzieje. Firma jak się okazuje specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości głównie dla sieci Netto.
http://konceptws.com.pl/inwestycje-zrealizowane,1263.html

O sprawach związanych z Knurowem odpowiedział mi prezes zarządu Władysław Szebiotko.

Odpowiadając w skrócie na Pańskie pytania informuję, że:

-spółka nasza nabyła nieruchomość w Knurowie, planując zrealizowanie inwestycji handlowej,

-podjęliśmy rozmowy z Wydziałem Architektury o możliwości zagospodarowania działki sąsiedniej i ewentualnego dokupienia tej działki,

-zostaliśmy poinformowani, że nasze plany zagospodarowania działki sąsiedniej odbiegają od założeń Urzędu dot. działki sąsiedniej,

-przedstawiliśmy Urzędowi kilka wersji zagospodarowania działek, które nabyliśmy, w naszej ocenie najlepiej odpowiadających realizacji obiektów handlowych,

-stanowisko Urzędu było w wielu ważnych dla inwestycji punktach odmienne od naszego,

-wersja zagospodarowania działek zgodna z oczekiwaniami Urzędu na razie nie znalazła zainteresowania wśród naszych potencjalnych klientów, t.j. sieci handlowych.

Prowadzimy dalej rozmowy z potencjalnymi najemcami powierzchni handlowych, dotychczas bez rezultatów.

Ewentualna zmiana stanowiska Urzędu w kilku spornych elementach dotyczących zagospodarowania kupionego przez nas terenu niewątpliwie ułatwiłaby zrealizowanie inwestycji.


Od siebie dodam, że wylicytowana cena za ten teren była dobra ale przy założeniu utrzymania obecnego przeznaczenie tych działek.

Działka nie została sprzedana a jedynie oddana w użytkowanie wieczyste. Wg warunków przetargu na konto miasta wpłynęło 25% tej kwoty a następnie wpływać będzie 3% rocznie.

W październiku miasto przedstawiło projekt nowego planu miejscowego obejmującego ten obszar. Projekt który został mocno oprotestowany przez mieszkańców zakładał umożliwienie budowy na tych działkach obiektu handlowego powyżej 2 tyś m2, czyli hipermarketu lub dużego centrum handlowego.
Na to nie pozwalają obecne plany.

Cena za działki nie była wysoka mając wiedzę, że miasto jest w trakcie zmiany planów miejscowych wprowadzających tak atrakcyjny dla tej firmy zapis oraz mając perspektywę dokupienia działki sąsiedniej której nieregularny kształt ogranicza możliwości zagospodarowania dla osobnych podmiotów.

Działki na których istnieje możliwość budowy obiektów handlowych powyżej 2 tyś m2 osiągają wyższe ceny niż działki bez tego zapisu.


Wciąż nie rozumiem, dlaczego miasto nie poczekało z przetargiem do zakończenia zmiany planów miejscowych. Uchwała o przystąpieniu do zmiany planów jest z września 2015, a przetarg odbył się półtora roku później.


Ja to widzę tak, skoro firma kupiła działkę na określonych warunkach to niech się ich teraz trzyma.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MefKMDołączył: 25 Lip 2006
Posty: 884
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Kwi 16, 2018 8:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pawelz napisał:

Wciąż nie rozumiem, dlaczego miasto nie poczekało z przetargiem do zakończenia zmiany planów miejscowych. Uchwała o przystąpieniu do zmiany planów jest z września 2015, a przetarg odbył się półtora roku później.


Może włodarze byli przebiegli (ale się łudzę, hehe) i przeczuwali, że ludzie oprotestują zmiany w planie zagospodarowania i zanim projekt ogłoszono wystawili działkę na sprzedaż. W efekcie udało się sprzedać/wydzierżawić działkę za tak wysoką cenę.
_________________
MefKM
_______________________________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawelzDołączył: 29 Paź 2017
Posty: 24
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Kwi 28, 2018 11:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba przez jakiś czas żadnego supermarketu tu nie będzie


Informacje od Prezydenta:
- firma Koncept WS Sp. z o.o. zaraz po zakupie działki 98/12 nalegała o możliwość dokupienia działki przylegającej 98/11, tzn firma chciała wykupić cały wolny teren pomiędzy domkami, stacją diagnostyczną i rondem w celu wybudowania tam obiektów handlowych
- inwestor potrzebuje tej drugiej działki ponieważ to co chciałby tam wybudować nie mieści się na działce 98/12
- inwestor chciałby wytyczyć wjazd do centrem handlowego od drogi osiedlowej, tzn łącznika ulicy 26 stycznia (chyba gdzieś na wysokości apartamentowca)
- nie ma zgody miasta na sprzedaż drugiej działki w celu umożliwienia budowy większego supermarketu lub większego centrum handlowego
- nie ma zgody miasta na wjazd do nowego supermarketu od łącznika ulicy 26 stycznia
- inwestor nie kontaktuje się teraz z miastem, także Urząd nie ma informacji czy firma porzuciła plany budowy supermarketu na działce 98/12
- pojawiła się informacja o Biedronce i Rossmannie, być może chodziło o supermarket spożywczy Biedronka i pas pasaży w tym Rossmann, czyli coś takiego jakby galeria lub po prostu centrum handlowe
- zmiana planów miejscowych których zapisy umożliwiały budowę obiektów handlowych powyżej 2tyś m2 na tych terenach jest zawieszona, część uwag będzie naniesiona także cała procedura będzie musiała być powtórzona (wyłożenie do wglądu, dyskusja publiczna itd), potrwa to długo

Na chwilę obecną inwestor ma prawo wybudować supermarket do 2tyś m2 na działce 98/12 z wjazdem od ulicy Zimowej. Podobno nie ma jak na razie zainteresowania sieci handlowych takim obiektem (wg informacji od radnego Sochy). Inwestor liczy na zmianę stanowiska miasta, czyli pewnie czeka na wybory Smile


Spróbowałem sobie namalować co by się tam zmieściło, mając dwie działki i odpowiednio przygotowane plany miejscowe, opcji jest sporo, np coś takiego

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MefKMDołączył: 25 Lip 2006
Posty: 884
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Maj 07, 2018 1:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prędzej czy później jakiś market czy galeria i tak tam powstanie, ale mam nadzieję, że włodarze nigdy nie zgodzą się na wjazd od strony osiedla - tzw. łącznika
_________________
MefKM
_______________________________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Budowy, remonty, modernizacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka