Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Daliśmy zamordować Nasze miasto
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
opson



Dołączył: 02 Lip 2013
Posty: 131

PostWysłany: Sob Cze 20, 2015 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Franciszek napisał:
wracając do tematu..
Chyba nie zamordowaliśmy miasta. Czytam w intrneci, że dziś akademia się odbyła, Wójcicki śpiewał, wyróżniono knurowskich uczniów za sukcesy na olimpiadach. Chyba nie jest tak źle z tym miastem. Pozdrawiam smutnych.



O k......aaa stary poleciałeś jak za PRL i to grubo. Jakiś młodzian siedzi i zakuwa w domu, bo jest inteligenty i ma ambicje co oznacza, że to sukces miasta hahahahahahahaha. Jakiś gość zaśpiewał piosenkę to oznacza, że jest fajnie i wszystko gra hahahahahahaha. Jak to przeczytałem od razu wspomniała mi się kronika PRL tam mnie więcej tak samo to przedstawiano. W kraju jest super wszyscy pracują i są szczęśliwi nie mają co jeść, ale jest czym się sponiewierać to powód do dumy.
Pozdrawiam oderwanych od rzeczywistości Very Happy

No od razu mi się humor poprawił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Franciszek



Dołączył: 21 Lut 2015
Posty: 49

PostWysłany: Sob Cze 20, 2015 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, wiem, tak to trochę wybrzmiewa. To jednak trochę z przekąsem napisałem. Ktoś udowadnia, że miasto(cytuję) "zamordowane", to udowodniłem, że jednak żyje Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
opty



Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 458

PostWysłany: Sob Cze 20, 2015 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sukcesy miasta to sukcesy jego mieszkańców. Gimnazjum nr 3 od lat uznawane jest za jedno z lepszych w okolicy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
opson



Dołączył: 02 Lip 2013
Posty: 131

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 3:28 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Franciszek napisał:
Wiem, wiem, tak to trochę wybrzmiewa. To jednak trochę z przekąsem napisałem. Ktoś udowadnia, że miasto(cytuję) "zamordowane", to udowodniłem, że jednak żyje Smile


Kim Dzon UN w Korei na wiecach też udowadnia, że świetnie się żyje.

Liczy się codzienność, a nie imprezy i wręczanie orderów.
Codziennym problemem wielu mieszkańców będzie jak targowisko zniknie .

Pojawił się spoko temat.

O co biega z centrum przesiadkowym, bo jakoś dziwnie szybko temat został ukrócony przez napisanie czegokolwiek.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JurgenKlinsman



Dołączył: 23 Gru 2006
Posty: 362

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 11:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak pan Franciszek jest nauczycielem to pała ze czytania ze zrozumieniem heeh.

targowisko znika ponieważ nasza władza jest oderwana od rzeczywistości i nie ma pojęcia jak zbudować nowoczesne targowisko. Dziwne jest to że targ knurowki to jedna zwiększyć atrakcji miasta i się ją powolutku likwiduje (czyżby jakiś lobbing marketów).
_________________
M-jak mordo ty moja
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pietas



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 282

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 2:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po pierwsze:
Targ upadł bo paść musiał ;
Ludzie kupują mniej bo mają mniej pieniędzy .
Mają mniej kasy to automatycznie chcą więcej oszczędzić na czarną godzinę, więc kupują jeszcze mniej.

Ludzie kupują tam gdzie taniej , tj Auchan, Tesco itd .

A dlaczego tam taniej? bo Auchan to nie Pan mietek i kupuje tonami a nie na sztuki.

Po drugie:
Mamy coraz mniej czasu.
W sobotę albo pracujemy ( żeby mieć za co jeść) albo odpoczywamy po całym tygodniu gonitwy .
Można jechać na zakupy do 20 sklepów i stać godzinami w kolejkach albo... no właśnie Auchan itd..

po trzecie :
Idąc na targ są duże szanse że stracisz portfel, zgubisz coś itp.

Po czwarte:
nie mam ochoty przeciskać się między pierdyliardem kupujących.

Zdecydowanie wybieram centrum handlowe , w którym w razie czego mogę wszystko reklamować albo wymienić bez zbędnego gadania.

Targ był dla tych którzy mają czas ...

Kiedyś ludzie nie mieli nic poza pracą... a teraz?? wypady weekendowe, działka, budowa, odpoczynek ..

Acha .. w centrum handlowym można jeszcze zabawić czymś dziecko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
opty



Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 458

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Targ upada bo ludzie wolą kupować w bardziej komfortowych warunkach. Ile by nie zarabiali to i tak będzie najwięcej chętnych tam gdzie najtaniej. Jesli supermarkety oferują więcej towarów, w lepszych często cenach w stanowczo lepszych warunkach co to w tym dziwnego, że targ przegrywa te konkurencję? 25 lat temu było wiadomo, że targ w tej postaci to rzecz tymczasowa. Dziś kiedy te przewidywania się spełniają to dopatrujemy się w tym jakiejś klęski lub brudnych intencji. Nie ma tego rodzaju targów w bogatych krajach (nie mówię o targach z kwiatami, rybami czy warzywami), są w biednych. Byliśmy biedni, targi były popularne.

pietas napisał:

Mamy coraz mniej czasu.
......
Kiedyś ludzie nie mieli nic poza pracą... a teraz?? wypady weekendowe, działka, budowa, odpoczynek ..


Czy to nie sprzeczność? To że młodzi wybierają stanowczo centra handlowe pokazuje wyraźnie dlaczego targ pada.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pietas



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 282

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sprzeczność ... ale

Kiedyś Kowalski miał m3 w bloku , malucha przed blokiem i żadnych perspektyw na coś więcej.
Nowak miał oprócz tego co kowalski garaż i działkę ROD

Zmieniły się czasy, Kowalski zaczął więcej pracować , dostał szansę kupić sobie działkę pod budowe.. albo wyjechac na weekend bo ma już lepszy samochód.

Więcej pracuje , ma mniej czasu , ale ma też więcej "dóbr materialnych"

myślę że ciekawym przykładem na to będzie
Jak ludzie w poszczególnych Miejscowościach wydają kasę:

I tak

Na wsi : raz na tydzień jedzie do miasta na zakupy, w sobotę idzie do baru na piwko.

Małe miasto:
co klika dni jakas pizza, piwko w plenerze itp

duże miasto :
to juz wszyscy wiemy chyba Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 3:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pietas napisał:
Kiedyś Kowalski miał m3 w bloku , malucha przed blokiem i żadnych perspektyw na coś więcej.

Te zmiany w konsumpcji, że mamy nieporównanie więcej dóbr "luksusowych" wg. zachodniego modelu nie oznaczają, że jesteśmy "bogatsi". W porównaniu do kosztów życia niestety społeczeństwo biednieje i rozwarstwia się. W Knurowie, gdzie kopalnie windowały poziom zamożności w PRL (np. w l. 80. mieliśmy w ZWNM najwięcej samochodów per capita w Polsce), tę powolną pauperyzację widać szczególnie dobrze. Nieźle edukowana (jeszcze) młodzież nie może liczyć na żaden sensowny start zawodowy. Miasto nie goni czasu inwestycjami poza górnictwem. Poziom usług publicznych i infrastruktura też nie nadążają (drogi, parkingi, mieszkalnictwo, komunikacja, administracja, żłobki, przedszkola, opieka zdrowotna, socjal, sport, rekreacja, e-usługi) a rozwój na zewnątrz przyspiesza, więc luka między Knurowem a najlepszymi w aglomeracji tylko się zwiększa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
opty



Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 458

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 5:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli mamy wiecej dóbr luksusowych, oznacza, że jesteśmy bogatsi. To czy inni są jeszcze bogatsi jest w tej sprawie nieistotne. Z pewnoscia nic nie wskazuje na to, że targ pada, bo ludzie w Knurowie nie mają pieniędzy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pietas



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 282

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 11:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda, społeczeństwo biednieje. To widać na codzień.
To że mamy więcej dóbr luksusowych w pewnym sensie oznacza , że jesteśmy bogatsi , ale pokazuje też jak szybko daliśmy się omamić zachodnim stylem życia.

Kiedyś wystarczył jeden telewizor w domu .

Ale kiedyś też na telewizor pracowało się 4 miesiące , a teraz 2 tygodnie... czy to znaczy że jesteśmy bogatsi ??

Kiedyś mieszkanie kosztowało tyle co samochód, a teraz ?? 3razy drożej
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
opty



Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 458

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy to byliśmy tacy bogaci, bo jak pamiętam to zawsze mówiono, że biedniejemy. Gdyby to było prawda musielibyśmy teraz umierać z głodu.

"Oferta na auta nowe w I kw 1981r wygladała następująco:
- Fiat 126p 1700 USD
- Fiat 125p 2900 USD, 2700 USD za wersję popularną a 3270 USD za Lux wink.gif
- Polonez 1500 3500 USD. 3270 USD za popularną a 3990 USD za Lux
- Toyota Corolla 5190 USD
- VW Golf 1100/1300 6300/6600 USD
- VW Golf Diesel 6900/7250 USD
- Ford Taunus 6550 USD za gołego 4-drzwiowego sedana z silnikiem 1300 ccm
- Fiat 127 3800 USD
- Fiat Ritmo 55 4700 USD
- Dacia 1300 3050 USD ( o komedio wink.gif )

Urzędowa cena Fiata 126p wynosiła wtedy 92000zł ale wóz był za tę kasę niedostępny. Można było sobie wpłacić kasiorkę na przedpłatę i czekać na szczęśliwy traf w losowaniu albo na koniec PRL-u. W sprzedaży tzw ekspresowej był samochód, cud polskiej techniki, którego już wtedy nikt nawet za grosze nie chciał czyli Syrena 105. Auto normalnie kosztowało 94000zł ale za tą kasę było dostępne tylko na przedpłaty, za ekspresowy odbiór (kwartał czekania) trzeba było dopłacić 30000zł.
Ceny giełdowe (tzn wolnorynkowe) aut nowych (rocznik 81) na początku 1981 dla porównania:
- Fiat 126p 205000zł
- Syrena 105 120000zł
- Fiat 125p 370000zł
- Polonez 390000zł (1980r, więc roczny)
- Wołga 500000zł
- Golf (1979) 450000zł (dwulatek)
- Toyota Corolla 720000zł

Dane przytaczam oczywiście nie z pamięci bo tak dokładnej pamięci nie mam ale za tygodnikiem "Motor" z lutego 81r.
Wtedy jeszcze benzyna nie była na kartki, dlatego też większość aut w zestawieniu to benzynowce. Po 13 grudnia sprzedaż aut za dewizuy kompletnie zamarła chyba na rok, wznowiono ja od importu wspomnianego wyżej Daihatsu Charade (3800 USD cena początkowa była o ile pamiętam potem skoczyła do 4600 USD).
Z broszurki POL-MOT-u czyli firmy sprzedającej w ówczesnej Polsce wszystkie importowane samochody (nowe mam tu na myśłi) mogę wam zapodać jeszcze, że w 1985r sprzedano w Polsce 4400 szt samochodów importowanych z II obszaru płatniczego, czyli z zachodu a w 1986 7415 szt, czyli duży wzrost widać, co nie dziwi w sumie. W tym samym okresie z KDL-ów (czyli Skody, Wartburgi, Trabanty itp) sprowadzono odpowiednio 18736 szt i 25719szt.


http://www.historycy.org/index.php?showtopic=40473




Łatwo policzyć. Mały fiat by musiał dzis kosztować jakieś 60 -70 tysiecy, a Corolla ponad 200. I to modele znacznie skromniejsze niz dzis.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pietas



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 282

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 4:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Toyota :

720000/ 7689 = około 94 miesiące pracy

dziś .. nie wiem ile to kosztuje ale

75000/ 2800(netto, cvzyli na rękę) = około 27 miesięcy pracy

Smile Smile

Tylko że wtedy ta corolla to było coś ... sami wiecie co ...

Jakby patrzeć po NAJTAŃSZYCH samochodach to masz :

120000/7689 15miesięcy pracy
30000 (dacia, ford Ka) / 2800 = niecałe 11 miesięcy pracy

a jeśli porównamy już Dacia wtedy i dacia dziś

3050 USD a dziś 8100 USD
zarobki wtedy 19USD
zarobki dziś 756 USD

czyli :
Wtedy na Dacie czekałeś 160 Mcy a dziś ... 11 mcy ....


a więc wszystko zależy od odpowiedniej interpretacji.

a pisząc że społeczeństwo biednieje mam na myśli ostatnie kilka lat.
Nie zapominaj o tych, którzy wyjechali za granicę, bo gdyby dalej byli w Pl to bezrobocie mogłoby być sporo wyższe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Balbina



Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 1608
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Cze 24, 2015 10:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na targu jest sporo osób które po prostu żyją z handlu. W sobotę są u nas, w niedzielę na giełdzie, w czwartek w Orzeszu a we wtorek w Gliwiach na Lipowej i ci ludzie zawsze będą do nas przyjeżdżać. Mają nawet "swoją" klientelę. Dobrze że są tez handlujący oscypkami (prawdziwymi) i innymi wyrobami z gór czy wędlinami swojskimi. Sądzę że oni również będą przyjeżdżać bo wszak nie jeżdżą codziennie do Żywca czy Rabki by nazajutrz wrócić na sąsiednie targowisko w ościennym mieście. Handel istniał zawsze i będzie istniał dokąd będą kupujący (pomimo supermarketów). W mieście jest sporo osób, które nie jeżdżą do Auchan, ani nawet Tesco - mimo że to bliżej. Idą na targ lub pobliskiego sklepiku - które wbrew czarnowidzącym nie wyginęły.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ala



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 1102

PostWysłany: Sro Lip 08, 2015 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

opson napisał:
O co biega z centrum przesiadkowym, bo jakoś dziwnie szybko temat został ukrócony przez napisanie czegokolwiek.


Było na forum to sobie poszukaj.
_________________
Jeśli nie rozumiesz treści tego postu, to znaczy nie jesteś adresatem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka