Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Emeryt z KWK Knurów sprzed kupna przez JSW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Poradnik
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
manfred



Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 458
Skąd: tak śmierdzi?

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 3:30 pm    Temat postu: Emeryt z KWK Knurów sprzed kupna przez JSW Odpowiedz z cytatem

Może trochę chaotyczny tytuł ale nie wiedziałem jak to ująć.

Już mówię w czym rzecz.

W październiku 2013 teść przeszedł na emeryturę z KWK KNURÓW. Oczywiście otrzymał rozliczenie PIT za 2013 rok ale w lutym 2014 otrzymał również 14-tkę za miesiące przepracowane w 2013 roku. Pytanie brzmi. Skąd wziąć PIT 11 (??) za 14-tkę z 2014 roku? Bo jakoś to przecież trzeba rozliczyć prawda?

Pytam ponieważ na kopalni nic podobno nie wiedzą. Więc może są tu jacyś emeryci z podobnym problemem już rozwiązanym?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
zonku



Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 935
Skąd: Knurów City

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kopalnia musi to wysłać i tyle.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pivo83



Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 73

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

według mnie liczy sie to kiedy otrzymał zapłate, piszesz ze wynagrodzenie dostał w lutym tego roku wiec ta kwota bedzie do rozliczenia PIT w przyszłym roku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
manfred



Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 458
Skąd: tak śmierdzi?

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 5:15 pm    Temat postu: Re: Emeryt z KWK Knurów sprzed kupna przez JSW Odpowiedz z cytatem

manfred napisał:
Oczywiście otrzymał rozliczenie PIT za 2013 rok ale w lutym 2014 otrzymał również 14-tkę za miesiące przepracowane w 2013 roku.


Teraz mamy luty 2015 Wink

Więc problem dotyczy rozliczenia za zeszły rok.

@Zonku skąd pewność że kopalnia musi to wysłać? Problemem jest tutaj zmiana podmiotu gospodarczego (teść przechodził jeszcze na emeryturę w KW S.A.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
skrzysztof



Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 9

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 2013 roku ja otrzymałem pocztą PIT za czternastkę otrzymaną w 2012r.Nie sądzę aby zmieniły się przepisy i pracodawca nie musiał wysyłać PIT-ów,ale ma na to czas w tym roku do 2 marca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Lut 27, 2015 1:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informację PIT11 wysyła płatnik składek, czyli ten, kto wypłacił czternastkę, czyli pracodawca (KW). W terminie do końca lutego następnego roku (czyli 2015 r. przy rozliczeniu podatku za poprzedni 2014 r.).

ALE: pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę (emerytowi) pracodawca musi wysłać NA WNIOSEK zainteresowanego w terminie do 14 dni. Jednak może też wysłać tak, jak wszystkim do końca lutego następnego roku, i zwykle to robi.

Jeżeli chodzi o sprzedaż zakładu pracy z KW do JSW, nastąpiła później, więc informacja obciąża jeszcze KW. Nie wiadomo jednak, czy w umowie KW i JSW nie ustaliły tego inaczej, kto ma załatwić obowiązki formalne i za jakie okresy. Ponieważ w umowie tej doszło do zastosowanie art. 23.1 K. Pracy, zasadą jest przejęcie wszystkich zobowiązań przez nowego właściciela.

Najrozsądniej byłoby więc, gdyby teść z ostrożności wysłał dwa krótkie wnioski na piśmie, listem poleconym, na ogólny oficjalny adres Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. "Proszę o doręczenie informacji o wysokości pobranych składek od wypłaty 14. pensji, której przelew nastąpił dnia...... w wysokości......... na konto byłego pracownika...... (imię, nazwisko, dane), zatrudnionego do dnia........ w KW."
Jedna z firm będzie musiała do 14 dni przysłać PIT11 a druga odmówić z uzasadnieniem. (Można zaznaczyć, że próbowano załatwić to w kadrach kopalni, ale odpowiedzieli, że nie mają informacji).

Wtedy Teść zdąży z rozliczeniem. Ale jeśli będzie czekał, może nie dostać nic a rozliczyć musi się w terminie i tak, pod karą grzywny skarbowej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LeGolas



Dołączył: 14 Mar 2009
Posty: 49

PostWysłany: Pią Lut 27, 2015 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mama wczoraj łatwiła PIT11 dziadkowi, i musiala gdzies do Tych dzwonić. Jak ja dorwę online to dam znać co i jak.
_________________
Lepiej żeby mnie nienawidzili takim, jaki jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę.

Kurt Cobain
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rallus



Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 135

PostWysłany: Pon Mar 02, 2015 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem w takiej samej sytuacji jak założyciel tematu.
Dziś otrzymałem PIT-11 za 2014 rok.
Wysłany był przez Zakład Zagospodarowania Mienia w Tychach.
Jak nie dotrze w bliższym terminie to niech zainteresowany interweniuje.
Adres i telefony znajdzie na stronie KW.

Od listonoszek wiem, że aktualnie jest nawała z tymi przesyłkami.
Dziennie mają do dostarczenia po 100 przesyłek z pit-11.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Poradnik Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka