Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proboszcz Buchta wyrzucił Organistę
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rotmistrz



Dołączył: 30 Lip 2013
Posty: 365

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Pałacu Prymasa była narada na temat muzyki i śpiewu w liturgii. Smutne to, bo widać, jak niszczą wszelką tradycję, i w muzyce, i w tekstach. Zniszczyli chorał gregoriański, wycofując łacinę, zniszczyli stary kościelny folklor, wprowadzili za to cukierkowe pieśni bez stylu. A znów w tekstach likwidują archaiczną polszczyznę, dając na jej miejsce język pospolity. Modernizacja Kościoła, mająca na celu jego większą powszechność, może u nas sprawić, że oddali się on od mas i tradycji, a w łaski nowych ludzi się nie wkupi.
Stefan Kisielewski

Nigdy Pana osobowo nie obrażałem, a jedynie zwracałem uwagę na Pański styl wykonywania muzyki sakralnej. Jeśli Pan odczuł to jako obrazę, to najmocniej przepraszam. Jednakże będąc członkiem Powszechnego Kościoła Katolickiego, pozwolę sobie na dalszą krytykę. Dla mnie, jako osoby zakochanej we Mszy Trydenckiej oraz chorale gregoriańskim, takowe zeświecczenie muzycznej INTEGRALNEJ części liturgii jest niedopuszczalne.

Do schizmy prowadzą właśnie działania modernistów. Przez ponad tysiąc lat, w całym kościele obowiązywał de facto jeden schemat odprawiana mszy świętej. Nie prawdą jest że „msza trydencka” została „stworzona” dopiero wskutek działań soboru trydenckiego. Sobór ten przyczynił się jedynie do większego ujednolicenia obrzędu dla całego Kościoła. Była to właśnie obrona przed wszelkiego rodzaju herezjami.

Na tym właśnie polegała powszechność kościoła, że katolik wchodząc do świątyni w 1234 roku czy 1780 brał udział w tej samej mszy, bez względu czy odprawiano ją w katedrze w Paryżu czy w małym wiejskim kościółku pod Rawiczem. Działania tzw. komisji liturgicznej w latach 60 – tych, doprowadziły do zniszczenia tegoż ładu. Dopuszczono języki narodowe, co doprowadziło do tego, że kościół przypomina dzisiaj Wieże Babel. Ja jestem bardzo krytyczny wobec „nowej mszy”, jednakże nie jestem na tyle ortodoksyjny, by negować jej ważność. Wciąż jest to msza mająca swe korzenie w konkretnych przepisach, również tych dotyczących sfery muzyki sakralnej. Tutaj nie ma miejsca na jakąś ludzką kreacje. Nawet Jan Paweł II, przez wielu tradycjonalistów uznawany za heretyka, bardzo dobitnie walczył z liturgiczną samowolą:

Kapłan jako szafarz, jako celebrans, jako przewodniczący eucharystycznego zgromadzenia wiernych, winien w szczególny sposób mieć poczucie wspólnego dobra Kościoła, które swoją posługą wyraża, ale któremu też w swojej posłudze winien być wedle rzetelnej dyscypliny wiary podporządkowany. Nie może uważać siebie za "właściciela", który dowolnie dysponuje tekstem liturgicznym i całym najświętszym obrzędem jako swoją własnością i nadaje mu kształt osobisty i dowolny. Może to się czasem wydawać bardziej efektowne, może nawet bardziej odpowiadać subiektywnej pobożności, jednakże obiektywnie jest zawsze zdradą tej jedności, która się w tym Sakramencie jedności nade wszystko winna wyrażać. I każdy z kapłanów celebrujących Najświętszą Ofiarę musi pamiętać, że nie modli się w niej on sam ze swoją wspólnotą, ale modli się cały Kościół, dając również poprzez używanie zatwierdzonego tekstu liturgicznego wyraz swojej duchowej jedności w tym Sakramencie"

Zaś w encyklice Ecclesia de Eucharystia: "Kapłan, który wiernie sprawuje Mszę Świętą według norm liturgicznych, oraz wspólnota, która się do nich dostosowuje, ukazują w sposób dyskretny, lecz wymowny swą miłość do Kościoła"

Tymczasem Pan pisze:

A wtedy w Kościele jest miejsce tak dla Rytu Trydenckiego, jak i dla roztańczonych Mszy Św. z Afryki, czy też Mszy Rockowej Katarzyny Geartner.

Nie, nie ma miejsca! Radzę zając się muzyką rozrywkową. Jestem pewien, że dysponując tak świetnym głosem i umiejętnościami, będzie Pan świetnie zarabiał jako np. ekskluzywny muzyk weselny. Jeśli nie zmieni Pan nastawienia do liturgii, to zawsze będzie miał Pan problemy z pracodawcami, o ile ci będą bogobojnymi kapłanami. Proboszcz ma obowiązek wynikający z Kodeksu Prawa Kanonicznego, dbać o liturgię.

Panie Tomaszu, panie rss.

Nie róbmy z naszych czarnych braci idiotów. Poniżej zdjęcie ze mszy trydenckiej odprawianej w Gabonie.

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2009/05/pontyfikalna-msza-sw-w-afryce.html
_________________
Msza Trydencka w Gliwicach
Osiedle Szczygłowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Famarco



Dołączył: 22 Cze 2012
Posty: 37

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 8:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm , chyba jednak dobrze się dzieje , że w Kościele zachodzą zmiany inaczej nadal mielibyśmy " wyprawy krzyżowe ".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
abc



Dołączył: 25 Sty 2013
Posty: 201

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla tych co już trochę zakręceni w tym temacie, chyba warto zerknąć
http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/80537
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Tomaszu, jakie były powody pozbawienia Pana posady organisty?
Dla mnie najbardziej niezdrowy w całej sprawie jest kompletny brak wyjaśnienia decyzji o zwolnieniu organisty przez proboszcza. Pan był osobą w parafii znaną, ważną z powodu funkcji i wiernym się po prostu należy wiedza, co się takiego stało, że musiał Pan odejść. To wynika choćby z faktu, że proboszcz tylko formalnie Pana zatrudniał a tak naprawdę Pana pracodawcą byli parafianie. Czy może Pan ujawnić, czy np. nie dogadaliście się co do wynagrodzenia, czy był jakiś inny spór?
Z czego Pan żyje teraz? Czy proboszcz zapewnił Panu odprawę, czy wykazał jakieś zainteresowanie sprawami materialnymi Pana rodziny po zwolnieniu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
radny



Dołączył: 20 Paź 2014
Posty: 97

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 9:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do @rotmistrz... już wiele razy obiecywałeś, że na tym forum nie zabierzesz głosu! Dlaczego to robisz?
I co z tego, że odchodzisz na emeryturę? tzn. że jesteś chroniony przed swoimi kiepskimi decyzjami?
Myślę, że wszystkim wiernym należy się wyjaśnienie przyczyn zwolnienia organisty! Czy tak powinien postępować człowiek kościoła i to w dodatku proboszcz, działający wbrew wiernym, wiernym tworzącym ten kościół?

A co z działką ogrodzoną koło probostwa, podarowaną za przysłowiową złotówkę? Teraz organy, później dom starości dla proboszcza?

Dlaczego w kościele jest zimno podczas mszy? Zamontowano wszak nowoczesne ogrzewanie podłogowe! Ciepło jest jedynie na korytarzu i zakrystii! (plepsy mogą siedzieć w zimnie i na dmuchać sobie troszkę ciepła?).
Ogrzewanie było tylko dobrym pretekstem do wymiany posadzki...
_________________
Lubię ludzi:-)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jovita



Dołączył: 20 Lis 2014
Posty: 31

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będą odpowiedzi?
_________________
jovita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jackal



Dołączył: 02 Paź 2014
Posty: 296

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rotmistrz to proboszcz na to wychodzi...Proboszcz też odchodzi na emeryturę Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Famarco



Dołączył: 22 Cze 2012
Posty: 37

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie nieważne kim jest Rotmistrz , ważniejsze i w sumie smutne jest to , że robi Kościołowi wilczą przysługę .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rotmistrz



Dołączył: 30 Lip 2013
Posty: 365

PostWysłany: Pon Gru 08, 2014 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

radny napisał:

przyczyn zwolnienia organisty!

działką ogrodzoną koło probostwa,

w kościele jest zimno

ogrzewanie podłogowe!

wymiany posadzki...


Kolego, poruszyłeś tyle wątków. Teraz popatrz na listę powyżej, to są Twoje słowa. Czy jest na tej liście Bóg? Zbawienie?

No właśnie, nie mamy o czym rozmawiać.

Nie jestem proboszczem, mój przyjaciel piszący na tym forum może potwierdzić.
_________________
Msza Trydencka w Gliwicach
Osiedle Szczygłowice


Ostatnio zmieniony przez Rotmistrz dnia Wto Gru 09, 2014 12:19 am, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
radny



Dołączył: 20 Paź 2014
Posty: 97

PostWysłany: Wto Gru 09, 2014 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@rotmistrz
O moje zbawienie, to akurat Ty NIE musisz się martwić i NIE Ty będziesz oceniał moje postępowanie.
I nie przed tobą stanę na Sądzie Ostatecznym...
_________________
Lubię ludzi:-)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rotmistrz



Dołączył: 30 Lip 2013
Posty: 365

PostWysłany: Wto Gru 09, 2014 12:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, oczywiście, tylko proszę mi powiedzieć skąd Pan będzie wiedział o czymś takim jak Sąd Ostateczny, jeżeli w kościele będą tańce i swawole.

Dawniej śpiewano ten piękny hymn Dies Irae:
https://www.youtube.com/watch?v=-fMHms5Cvsw

1. W gniewu dzień, w tę pomsty chwilę,
Świat w popielnym legnie pyle:
Zważ Dawida i Sybillę.
2. Jakiż będzie płacz i łkanie,
Gdy dzieł naszych Sędzia stanie,
Odpowiedzieć każąc na nie?
Duszom zmarłych racz dać, Panie
Wiekuiste spoczywanie.
3. Trąba groźnym zagrzmi tonem
Nad grobami śpiących zgonem,
Wszystkich stawi nas przed tronem.
4. Śmierć z naturą się zadziwi,
Gdy umarli staną żywi,
Win brzemieniem nieszczęśliwi, Duszom zmarłych ...
5. Księgi się otworzą karty,
Gdzie spis grobów jest zawarty,
Za co świat karania warty.
6. Kiedy Sędzia więc zasiędzie,
Wszystko tajne jawnym będzie,
Gniewu dłoń dosięże wszędzie. Duszom zmarłych ...
7. Cóż mam, nędzarz, ku obronie,
Czyją pieczą się zasłonię,
Gdy i święty zadrży w łonie?
_________________
Msza Trydencka w Gliwicach
Osiedle Szczygłowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jovita



Dołączył: 20 Lis 2014
Posty: 31

PostWysłany: Wto Gru 09, 2014 7:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rotmistrzu, w twoich wypowiedziach też nie ma Boga. Bóg jest miłością - u ciebie natomiast jest: kara, gniewna dłoń każąca, gniew, płacz i łkanie... itp., itd. oraz ciągłe straszenie Sądem Ostatecznym. Bóg kocha ludzi, tych co zadają pytania też. A więc nie strasz niewygodnych ci.
Jak dobrze, że w tych sprawach nie ty decydujesz.
_________________
jovita
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasiu



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 45
Skąd: Knurów - Gliwice

PostWysłany: Wto Gru 09, 2014 10:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wchodzę w bezsensowne polemiki, jednak wywołany do tablicy odpowiem na pytanie:

Nie chcę przedstawiać publicznie informacji o przyczynach wypowiedzenia. Not talking
Uważam bowiem, że Proboszcz powinien poinformować publicznie tak o decyzji, jak i jej przyczynach, a ja nie będę nikogo w tym wyręczał.

Według mnie suwerenność Proboszcza na urzędzie oraz hierarchiczność Kościoła nie stoją w sprzeczności z odpowiedzialnością przed powierzonymi swej pieczy wiernymi.
Sytuacje w których Proboszcz twierdzi, że "nie musi się opowiadać" są dla mnie nadużyciem i nawet, jeśli teoretycznie da się je uzasadnić Prawem Kanonicznym, to sądzę, że każdy kto zna Dzieje Apostolskie czy Listy Apostolskie i oczywiście Ewangelię zauważy, że wtedy było trochę inaczej...

Z decyzją Proboszcza i jej uzasadnieniem się nie zgadzam i uważam, że są dla mnie krzywdzące.
Mogę tylko zaprzeczyć, że nie chodziło o pieniądze.
A mogłoby, gdyż szef nie zauważał takich rzeczy jak upływ czasu i inflacja i moja pensja w ciągu 10 lat praktycznie nie uległa zmianie...

Powiem tylko, że decyzja Proboszcza była dla mnie zaskoczeniem, podobnie jak sposób jej przedstawienia.
Jak dotąd nie otrzymałem żadnej odprawy, a moje sprawy materialne nie były przedmiotem żadnej rozmowy z szefem.
Jestem na trzymiesięcznym wypowiedzeniu, nie gram w innym kościele, nadal mieszkam w Knurowie tam, gdzie mieszkałem, tylko do kościoła chodzę gdzie indziej... Wink

Szukam nowej pracy.
Interesuje mnie praca związana z nowymi technologiami - znam b. dobrze komputer i peryferia włącznie z ich modernizacją, podłączeniami, przywracaniem systemów po awarii czy wirusach, wykorzystanie komputera dla multimediów i internetu - ogólnie rzecz biorąc wykorzystanie nowych technologii zorientowane na cel.
Programy to rzecz nieistotna - wiele znam, a gdy trzeba szybko uczę się obsługi nowych.
Umiem też pisać teksty formalne, także prawnicze.
Jeśli ktoś o czymś takim słyszał, proszę o info Prayer
Oczywiście w grę wchodzi też posada organisty Brick wall

Pozdrawiam
Pasiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
radny



Dołączył: 20 Paź 2014
Posty: 97

PostWysłany: Wto Gru 09, 2014 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiem ostatni raz... nie atakuję kościoła, tylko krytykuję osobę proboszcza, który wg. mojej oceny działa w sposób antykatolicki i antyspołeczny, lekceważąc wszystkich nas, wiernych Parafii MBC
_________________
Lubię ludzi:-)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mateusz Hadam



Dołączył: 26 Maj 2014
Posty: 17
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Gru 10, 2014 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o ten wyludniający się kościół oraz brak śpiewu ze strony wiernych podczas mszy, to absolutnie się nie zgadzam. Nie jestem póki co zwolennikiem nowego organisty, jednak nie zauważyłem wobec tej zmiany spadku frekwencji, ani tym bardziej aktywności przy śpiewie. Owszem, są pieśni nieznane/zapomniane, do których nie odwoływał się p. Pasławski, dlatego też póki co wierni ich nie śpiewają (brak znajomości tekstu i/lub melodii). Jednak w pieśniach powszechnie znanych wydaje mi się, że nasi parafianie są bardziej aktywni teraz, gdyż nowy organista daje możliwość śpiewania innym, poprzez samo rozpoczynianie piesni, a nie śpiewanie jej w całości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Nasze miasto Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka