Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Strefa Ekonomiczna w Knurowie
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Budowy, remonty, modernizacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxDołączył: 25 Kwi 2006
Posty: 370
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sob Gru 10, 2011 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla informacji zacytujmy najważniejsze fakty z komunikatu UM:

„Knurów - zawsze po drodze. Atrakcyjne tereny inwestycyjne pomiędzy autostradami A1 i A4” to tytuł projektu, w ramach którego miasto za pieniądze unijne prowadzić będzie kampanię promocyjną terenów inwestycyjnych.

W ramach działań planuje się przygotowanie profesjonalnych spotów reklamowych, które zachęcać będą do inwestowania w Knurowie. Miasto reklamować się będzie w internecie, w ogólnopolskiej prasie branżowej, na bilbordach i modnych ostatnio citylight'ach w największych miastach w Polsce, a także na lotniskach. Dodatkowo, Knurów wystawi swoje stoiska na międzynarodowych targach inwestycyjnych.

Pieniądze na ten cel wyłoży Unia Europejska, która sfinansuje 85% kosztów projektu, szacowanych na blisko 400 tys. złotych.

Kampania ruszy w przyszłym roku i potrwa 2 lata.

Pozyskane pieniądze pozwolą na podkreślenie mocnych stron miasta, do których należy przede wszystkim dogodne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie największego w Polsce węzła autostradowego A1 i A4.

Miasto ma nadzieję, że zmiana lokalizacji Strefy oraz zakrojona na szeroką skalę kampania promocyjna terenów do zagospodarowania przełożą się na zwiększone zainteresowanie Knurowem ze strony potencjalnych inwestorów.Teraz tylko kwestia jak te 400 tys. zł zostanie wykorzystane, bo to i dużo i mało (jak na tyle form promocji). Lczył sie będzie głównie pomysł i oryginalność. Radzionkowa będzie trudno pokonać. To im wyszło super. Ale my mamy rzeczywiste atuty (położenie), tylko nawet takie atuty trzeba umieć sprzedać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz


Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
dober76Dołączył: 29 Kwi 2009
Posty: 4

PostWysłany: Sro Gru 28, 2011 4:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ależ o co wam chodzi przecież włodarze naszego miasta bardzo się starają pozyskiwać inwestorów. Ja to widzę najdobitniej bo pod moimi oknami powstaje olbrzymia inwestycja Dino Market gdzie pracę znajdzie duża część obywateli naszego miasta za niebagatelną płacę 1100zł z nadgodzinami. Moje gratulacje dla rządzących tym miastem, Ci to potrafią ściągać inwestorów. Ciekawi mnie tylko czy Pierwszy naszego miasta wraz z księdzem proboszczem będą podczas otwarcia tej olbrzymiej inwestycji przecinali wstęgę bo to takie modne, a propagandowa knurowska gazeta to wszystko zrelacjonuje na swych pierwszych stronach?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1931
Skąd: Knurów

PostWysłany: Sro Gru 28, 2011 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Radny P. Dulias

Najłatwiej sięgać do kieszeni przysłowiowego Kowalskiego, a trudniej postarać się o dochody z innych źródeł. Jest Pan Prezydentem od 2002 roku, od 2006 roku mamy na swoim terenie strefę ekonomiczną, na której nic się nie dzieje. Zamiast nowych inwestycji, zamiast nowych miejsc pracy rośnie tam grudza, albo bierność Prezydenta pozwoliła przekazać te tereny zakonowi z Krakowa. Jest to sprzeciw przeciwko podwyżkom, które Prezydent proponuje, jest to apel do Pana o zwiększenie aktywności w dziedzinie pozyskiwania nowych inwestycji, które są najlepszym sposobem pozyskiwania dodatkowych dochodów dla Knurowa. Mieszkańcy miasta oczekują od Pana efektów czyli nowych inwestycji, a na pewno nie podwyżki podatków. Proponuję radnym, zagłosujmy przeciw, zmobilizujmy Prezydenta do działań i nie zgadzajmy się na podwyżki.

Prezydent Miasta
Trudno nawiązać merytoryczną dyskusję bo radny P. Dulias nie ma zupełnie elementarnej wiedzy na temat umocowania komisji majątkowej w obszarze prawnym. To Pana partia, Pana Rząd w pierwszej kolejności zakwestionował uprawniania i jak wiemy dużo w tym zakresie się zmieniło. Formułowanie takiego zarzutu publicznie, że to moja bierność skutkuje zamrożeniem terenu w związku z decyzją Komisji Majątkowej. Świadczy o tym, że najpierw powinien Pan się starannie przygotować do tej dyskusji, a potem formułować zarzuty i nawiązać merytoryczną dyskusję. Proponuję żeby spokojnie zerknąć na poziom zaproponowanych przeze mnie stawek w kontekście okolicznych gmin. Jak to się ukształtuje w Gliwicach okaże się po podjęciu uchwały, ale niewłaściwe jest aby wskazywać miasto, które jak wszyscy wiemy jest jednym z najbogatszych miast w Polsce. Troska o dochody na bardzo przyzwoitym poziomie i bardzo ostrożną politykę podatkową, którą my prowadzimy jest dla mnie i jak sądzę dla większości oczywistością. Nie zakładam, że kiedy teraz czytamy o 40% wzroście energii radny jako aktywny członek partii, która rządzi w kraju nie będzie krzyczał na Vattenfal i innych dostawców energii. Łatwiej jest wyrazić dezaprobatę wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi kompletnie fałszując obraz.

Radny P. Dulias
Panie Prezydencie, ja nie zarzucam Panu bierności w tym, że Pan miał zablokować coś Komisji, bo ja wiem jak Komisja Majątkowa działała. Ja zarzucam Panu bierność, że od 2006 roku nie mamy tam inwestora. Pana działania powinny do tego doprowadzić.

Prezydent Miasta
To jest znowu kompletna niewiedza. Jeżeli chodzi o kwestie rozwoju miasta to miasto stwarza warunki do rozwoju, do inwestycji, do budownictwa mieszkaniowego, do wielu tych elementów. My byliśmy jednym z pierwszych miast, gdzie obszar naszego miasta jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, kiedy my już mieliśmy przygotowane wszystkie czynniki dot. rozwoju, byliśmy w grupie niespełna 30% miast w Polsce. Mieliśmy daleko zaawansowane rozmowy i uzgodnienia na terenach Agencji Nieruchomości Rolnej. Decyzja Komisji Majątkowej oparła się o wokandę sądową i w tej chwili toczy się postępowanie sądowe. Radny P. Dulias na tej sali krzyczy, że Prezydent nie zbudował fabryki w Knurowie. Z Pana doświadczeniem samorządowym uważam, że to minimum wiedzy powinien Pan już posiadać. Aktorstwo w Pana wydaniu ani nie przystoi godności radnego ani dyskusji publicznej. Przepraszam, rzadko mi się zdarza żeby używać takich argumentów, ale nie sposób z Panem w tej kwestii merytorycznie podyskutować. Nie chcę wykraczać poza moje wystąpienia, ale proponuję przerwać tę dyskusję i wrócić na temat dyskusji nad projektem uchwały.

Radny P. Dulias
Pan Prezydent chce mnie tutaj pouczać, ja dobrze wiem jak ma się wykonywać mandat radnego, ale każdy widzi, że odwraca Pan "kota ogonem".

Z-ca Prezydenta B. Zwierzyńska
Poprosiłam o głos, ponieważ uważam że należy wyjaśnić temat strefy ekonomicznej. Zarzut radnego P. Duliasa dotyczący bierności Prezydenta Miasta może u niektórych radnych zasiać pewne ziarenko niepewności. Chciałabym przedłożyć krótkie kalendarium. Prezydent rozpoczął kadencję w listopadzie 2002 roku. W 2003 roku rozpoczęły się pierwsze rozmowy, ponieważ to Agencja jest właścicielem tych nieruchomości. Właściciel musi wyrazić zgodę na objęcie jej gruntów Strefą Ekonomiczną, więc należało właściciela przekonać i udało się. Następnie trzeba było przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami Strefy Ekonomicznej, ale również z Rządem. Nie można tak po prostu utworzyć Strefy Ekonomicznej, bo trzeba uzgodnić rozszerzenie Strefy Ekonomicznej. Rząd ma pewne założenia o jakiej powierzchni powinna być strefa. Trzeba prowadzić bardzo intensywne rozmowy i mieć argumenty na to żeby przekonać Dyrekcję Strefy Ekonomicznej jak również Rząd żeby tę strefę rozszerzyć, udało się. W połowie 2006 roku zostało wydane Rozporządzenie Rady Ministrów o objęciu naszych terenów Strefą Ekonomiczną i w listopadzie zostało to ogłoszone. W 2007 roku rozpoczęło się szukanie inwestorów. Jednym z pierwszych był Carrefour, zastanawialiśmy się czy warto wpuszczać supermarket, na pewno były by głosy radnych, że ogromny supermarket zabije mały handel. Rozmowy z Carrefourem nie były dość intensywne, bo wzbudzały wątpliwości. Potem pojawiły się firmy logistyczne, były posunięte nawet daleko idące rozmowy, nawet przygotowywano już wstępne dokumentacje. W pewnym momencie się zorientowali, że są szyby górnicze i zapytali co ze szkodami górniczymi. Myśmy mieli wszelkie dokumenty, że w tamtym rejonie nigdy eksploatacji nie było, ale to nie bardzo Francuzów przekonywało, bo oni planowali budowę potężnych magazynów z ogromnym naciskiem na metr kwadratowy. Dość długo nas zwodzili, zastanawiali się, ale w końcu powiedzieli nie. Później pojawili się inni inwestorzy, ale też nie do końca przekonani. To są lata, to nie jest tak, że inwestor przychodzi i natychmiast się decyduje. Wreszcie pojawił się bardzo atrakcyjny inwestor Decatlon i ten inwestor powiedział, że jest bardzo zainteresowany i zamierza ten grunt kupić. To nie miał być tylko sklep, ale ogromne magazyny na Polskę południową i przy okazji sklep. W tym momencie Agencja Nieruchomości Rolnej zaczęła robić wycenę, bo poprzednie wyceny straciły ważność, a to też ileś tam trwa. Wycena została zrobiona, ogłoszony został w internecie wykaz nieruchomości, które Agencja chce przeznaczyć i tak 31 nieruchomość pojawiła się w internecie. W tym momencie, ponieważ upubliczniono, że tę nieruchomość chce się sprzedać, a jest to bardzo atrakcyjna nieruchomość zakon wystąpił o blokadę sprzedaży tej nieruchomości do Sądu i Sąd wydał wyrok i nakaz obciążenia hipoteki w księdze wieczystej tej nieruchomości, to było w 2009 roku poprzez zakaz sprzedaży tej nieruchomości do czasu wyjaśnienia czy można tą nieruchomość przekazać Zakonowi Augustianów w Krakowie. Sprawa toczy się do dzisiaj. Gdzie tu bierność? Proszę mi pokazać chociaż jeden rok, w którym gmina nic nie robiła. W międzyczasie żeby przygotować tereny, żeby inwestor miał ułatwione zadanie gmina z własnych pieniędzy wybudowała ogromy kolektor kanalizacji deszczowej żeby z tych terenów można odprowadzić wody deszczowe. Jest przygotowana kanalizacja na Osiedlu Cztery Pory Roku i kanalizacja sanitarna z tamtych rejonów również zabezpiecza podłączenie tamtych terenów ze Strefy Ekonomicznej. Myślę, że tutaj nie ma żadnej bierności. W 2009 roku dowiedzieliśmy się, że jest blokada i nie wiadomo kiedy zostaną tereny odblokowane. Natychmiast zostały wszczęte rozmowy po to żeby zamienić te tereny Strefy i Strefą objąć tereny z drugiej strony ul. Szpitalnej, na to jest zgoda. Wydaje mi się, że mówić tutaj o bierności jest swoistego rodzaju nadużycie.

Prezydent Miasta
Pani Prezydent dość precyzyjnie przedstawiła kalendarium, dziękuję za przybliżenie radnym tego postępowania w sprawie. To jest naprawdę trudne, nastąpiło przejęzyczenie nie Carrefour a Kaufland. Kaufland poniósł już naprawdę duże koszty, to był etap kiedy mieli już rozrysowane ronda i wszystkie te elementy, które planowali wykonać. Przedstawiciele Kauflandu poprosili o spotkanie z nami i przeprosili za całe zaangażowanie wielu wydziałów Urzędu z tego względu, że właściciel w Monachium podjął decyzję, że ogranicza środki na inwestycje i daleko zaawansowane plany poszły w niwecz. Prosiłbym o to, aby gdy państwo macie pytania dotyczące naszej pracy międzysesyjnej nie robić tego na forum Rady, zwłaszcza kiedy formułuje się zarzut, który jest absolutnie bezpodstawny.

Radny F. Szafarz
Komisja Majątkowa już nie istnieje?

Z-ca Prezydenta B. Zwierzyńska
Tak, ale teraz każde roszczenie można zgłosić do sądu. Zgodnie z przepisami Komisja Majątkowa przyznawała grunty jako odszkodowanie za roszczenia wcześniej utraconych gruntów przez instytucje kościelne, ale ustawa mówiła, że mają to być głównie grunty nieinwestycyjne, rolne, więc tam gdzie nie było wątpliwości, gdzie nie były to grunty inwestycyjne, natomiast tam gdzie były jakieś wątpliwości sprawy były kierowane do sądu. W tym wypadku tak właśnie się stało, jeszcze wtedy funkcjonowała Komisja Majątkowa, natomiast poszła sprawa do sądu i czekamy do zakończenia sprawy i wydania ostatecznej decyzji, dopóki nie będzie rozstrzygnięcia sądu jest zakaz sprzedaży i nie można niczego zrobić.

Radny P. Dulias
Bardzo dobrze, że Pani przestawiła radnym cały harmonogram starań o to żeby coś powstało na tych terenach. Ja życzliwie do tego podchodzę i trzymam za państwa kciuki. Moja wypowiedź jest dyscyplinująca. To wszystko o czym państwo mówicie mieszkańcy może i rozumieją, ale chcą efektów, chcą żeby coś tam było. W naszym interesie jest żeby ludzie mieli miejsca pracy i ten teren nie stał pusty.
Źródło: Protokół Nr XIII/11 z sesji Rady Miasta Knurów odbytej w dniu 16.11.2011 r. (BIP UM Knurów)
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
karolzetDołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1328
Skąd: WPII

PostWysłany: Sro Gru 28, 2011 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krew mnie zalewa jak o tych Augustianach czytam, wstydu ojczulki nie mają. Swoją drogą ciekawa dyskusja się wywiązała na sesji. Dobrze, że pani prezydent dokładnie podsumowała w czym rzecz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundoDołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Czw Gru 29, 2011 5:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwierzyńska złapała się we własne sidła: jej kalendarium uzmysławia, że to, czego kilkunastoosobowy klasztorek augustianów z Krakowa potrafił dokonać tylko w 2009 roku, więcej-niż-miastu-Knurów nie udało się przez 9 lat. To coś, czyli sądowe zabezpieczenie roszczeń do działki. Gmina miała pełną możliwość udowodnienia, że ma istotny interes prawny (w dodatku o charakterze publicznym) w rozwijaniu na spornym terenie inwestycji strefowych. Ale nie kiwnęła palcem a nawet dobrowolnie wyrzeka się jakiejkolwiek aktywności prawnej bałamucąc, że nie jest uprawniona do występowania w sporze. Augustianie, których realne związki z terenem są dużo mniejsze, wiedzieli jak i umieli stać się uczestnikiem-interwenientem postępowania. Sama Zwierzyńska przyznaje, że augustianie nie władają nawet gruntem, bo dopiero sąd rozstrzygnie, czy mogą go otrzymać. A zatem w stosunku własnościowym do działki byli na podobnej pozycji, co gmina, lecz byli skuteczni. Pytanie, za co Rams płaci przez lata memłającym radcom prawnym i za co kolega przewodniczący rady płaci przez lata prezydentowi? Bo za reprezentowanie interesu Knurowa w tej kluczowej sprawie - na pewno nie.
Rację ma Dulias zarzucając Ramsowi bezczynność: gdyby inwestor był zaawansowany na działce w 2009 roku (było na to 7 lat a 3 w strefie), sąd ze względu na interes publiczny nie zamroziłby nieruchomości. A nawet gdyby zablokował, to augustianie musieliby liczyć się z konkretnym odszkodowaniem do wypłaty po przegranym procesie i to mogło powściągać ich obstrukcyjne zapędy. Ale gmina nawet nie podjęła walki.
Barwny opis urzędowy "wytężonych" przygotowań jest niewiarygodny choćby dlatego, że Zwierzyńska i Rams rozmijają się w ważnych szczegółach: wiceprezydent najpierw zapewnia, że rozmowy z Carrefourem nie były zaawansowane, bo rzekomo miasto nie miało przekonania do obiektu handlowego a po paru minutach Rams jakby nigdy nic mówi, że ten Kaufland (bo nie Carrefour) był bardzo zaangażowany i miał już nawet zaprojektowane drogi i ronda do magazynów, ale potem jednostronnie zerwał projekt! Przecież oni w dwójkę zwyczajnie kluczą i ściemniają radnych i wyszło to w tym punkcie jak na dłoni. Przyciśnięci do ściany na poczekaniu wymyślają fabułę z sufitu a kilkunastu dorosłych facetów łyka opowieść jak bajkę na dobranoc!
Pominę już arogancję Ramsa pod adresem radnego, bo atak przez połajanki zamiast odpowiedzi na konkretne pytanie to znana bucowata metoda obrony u aparatczyków.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Admin
Administrator


Dołączył: 17 Kwi 2006
Posty: 1931
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie Mar 03, 2013 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy dyskusji w temacie:

http://www.forum.wirtualnyknurow.pl/viewtopic.php?t=2375
_________________
Marek Ostrowski
Autor strony / Administrator Forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Budowy, remonty, modernizacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka