Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Powstania Śląskie - jak było?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Xander_cage



Dołączył: 14 Maj 2006
Posty: 1202
Skąd: N 50°13' E 18°41'

PostWysłany: Pią Lis 19, 2010 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
Proponuję zakupić brunatną koszulę i urządzić w mieście noc kryształową. Wybić szyby Gorolom lub tym jednopokoleniowym Ślązakom. Aha i nie zapomnieć zamknąć to forum bo Admin też chyba nie Ślązok. Zostanie tylko Wyndkorz i będzie Wam goło i wesoło Wink


@ Jonas:Trochę pochopnie wyraziłeś opinię o zamknięciu forum, gwarantuję Ci, że zostało by nas więcej. Moja mama jest ślązaczką z dziada pradziada, ojciec pochodził z kieleckiego tak więc nie jestem hanysem czystej krwi a mimo to podzielam pogląd Igorexa.
Mam nadzieję, że uda mi się przekazać moim dzieciom kulturę śląska (gwarę, obyczaje itp) i mam nadzieję, że z dumą będą ją kultywować i przekażą ją swoim dzieciom a one z kolei dalej....
Wracając do polityki i brunatnej koszuli to mimo, że jej nie mam, bardzo chętnie bym się w nią ubrał i pogonił ze śląska tych co tu przyjechali jako gołodupce, napchali sobie kieszenie (nie koniecznie w uczciwy sposób) a teraz dalej wyprowadzają pieniądze i napychają kieszenie tym w Warszawie.

Pozdrawiam serdecznie
Xander Cage
_________________
... Welcome to the Xander Zone ...



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Adres AIM
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
Jonas



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1235
Skąd: się wzieliśmy?

PostWysłany: Nie Lis 21, 2010 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Xander_cage napisał:
@ Jonas:Trochę pochopnie wyraziłeś opinię o zamknięciu forum, gwarantuję Ci, że zostało by nas więcej. Moja mama jest ślązaczką z dziada pradziada, ojciec pochodził z kieleckiego tak więc nie jestem hanysem czystej krwi a mimo to podzielam pogląd Igorexa.
Mam nadzieję, że uda mi się przekazać moim dzieciom kulturę śląska (gwarę, obyczaje itp) i mam nadzieję, że z dumą będą ją kultywować i przekażą ją swoim dzieciom a one z kolei dalej....
Wracając do polityki i brunatnej koszuli to mimo, że jej nie mam, bardzo chętnie bym się w nią ubrał i pogonił ze śląska tych co tu przyjechali jako gołodupce, napchali sobie kieszenie (nie koniecznie w uczciwy sposób) a teraz dalej wyprowadzają pieniądze i napychają kieszenie tym w Warszawie.

Pozdrawiam serdecznie
Xander Cage
Moim zdaniem to pana kolega wyżej zbyt pochopnie obraził wiele osób. W późniejszej wypowiedzi trochę łagodzi ton ale niesmak pozostał. Tak jak i mnie jak widziałem u starych Ślązaków portrety Hitlera. Co do zamknięcia forum to Admin gdzieś napisał, że rodzice Jego przyjechali na Śląsk. Także musielibyście zakładać sobie nowe forum w tym wypadku.

Autonomia gospodarcza i niezależność finansowa to mrzonki. Czy Wy myślicie, że węgiel to ropa naftowa, że zrobicie z Katowic Dubaj? Ślązacy z Opolskiego też chcieli swego i … mają tylko nie wygląda to lepiej ani ekonomicznie ani kulturowo. Ot szpetna amputacja tylko po to by łatwiej było uzyskać pozwolenie na pracę w Reichu.

Co do pochodzenia i z tym związanych aspektów to patrząc na swoje drzewo genealogiczne mam i Ślązaków i Kaszubów i z Warszawy paru, Litwinów, Szwedów (nie wiem skąd toto) czy Duńczyków (tym bardziej nie wiem skąd toto bo podobno Dunki szpetne jak kaszaloty no ale po kilku kuflach miodu pitnego….). Także nie dzielcie ludzi na Goroli czy Hanysów bo to jest śmieszne ale i poniżające.

W temacie co Polska dla Sląska i vice versa to: Wy Polsce węgiel a Polska Wam wcześniejsze emeryturki, specjalne sklepy za komuny, bony dla górników na samochody – prosto z Żerania. A Żerań nie leży na Śląsku. No i wczasy na terenach gdzie śląskie, śmierdzące powietrze nie dociera. To dla przykładu. Wiem, ze cześć z tego już nieaktualna tak jak rola węgla kamiennego w gospodarce energetycznej świata.
_________________
كافر INFIDEL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marok



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 826

PostWysłany: Nie Lis 21, 2010 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorki ale ten temat schodzi na psy.Dajcie sobie nowy temat HANYSY-GOROLE i po sprawie Violent Violent Violent
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Pon Lis 22, 2010 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marok napisał:
Sorki ale ten temat schodzi na psy.Dajcie sobie nowy temat HANYSY-GOROLE i po sprawie Violent Violent Violent

Powracając na właściwe tory, Think Krywałd co prawda należy do Knurowa stosunkowo od nie dawna, ale dziś można chyba pisać o jednym organizmie administracyjnym a więc i o wspólnej historii. Osobiście nie mam żadnego udziału, nawet pośredniego (przodkowie) w omawianym temacie, a więc i rodzinnych informacji, ograniczam się do suchych faktów zaczerpniętych z internetu, szkoda tylko, że sami zainteresowani (autochtoni) nie dbają bardziej o spuściznę swoich przodków, pewno wiele ciekawych historii już znikło bądź zniknie w krótkim czasie i pozostanie Nam opierać się tylko na suchych faktach.

Krywałd a wydarzenia narodowe:
Mieszkańcy uczestniczyli czynnie w walkach powstańczych z lat 1919-1921. Wybory plebiscytowe przeprowadzono w miejscowej szkole. Uprawnionych do głosowania było 389 osób:

* 294 głosy za polską
* 94 za niemcami
* 1 głos unieważniono

W głosowaniu brali też udział emigranci. Za polską opowiedziało się 75,7%. W okresie III powstania śląskiego, wielu mieszkańców służyło w I batalionie piechoty wojsk powstańczych - tzw. pułku żorskim. Niektórzy uczestnicy: bracia Michalscy, Wacław Kiszka, Tomasz Czechman, Herman Grzesiok, Teodor Szydłowski.

źródło: http://pl.wikipedia.org

III powstanie śląskie (1921 r.)

(..)Do powstania zgłosili się starsi harcerze m.in. z drużyn z Knurowa, Rybnika, Wójtowej Wsi (zob. wspomnienie Jana Grzbieli i pracę Władysława Nekrasza Harcerze w bojach)(..)

źródło: http://gliwickie-harcerstwo.wikispaces.com/Pocz%C4%85tki+dzia%C5%82alno%C5%9Bci+harcerskiej+na+ziemi+gliwickiej
http://gliwickie-harcerstwo.wikispaces.com/Jan+Grzbiela%2C+W+harcerskich+szeregach
http://gliwickie-harcerstwo.wikispaces.com/W%C5%82adys%C5%82aw+Nekrasz%2C+Harcerze+w+bojach+%28dru%C5%BCyny+z+W%C3%B3jtowej+Wsi+i+Knurowa%29

Na jednej z Tych stron znalazłem ciekawe archiwa, trudno jednak je odczytać, jeżeli ma ktoś na nie namiary, chętnie skorzystam, pozwoliłem sobie na małą poprawkę jednej ze stron, niestety nie zeskanowano je zbyt dokładnie.
Warto popularyzować tamten czas i zachęcam do tego. Wave


_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Igorex



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 391

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jonas napisał:
W temacie co Polska dla Sląska i vice versa to: Wy Polsce węgiel a Polska Wam wcześniejsze emeryturki, specjalne sklepy za komuny, bony dla górników na samochody – prosto z Żerania. A Żerań nie leży na Śląsku. No i wczasy na terenach gdzie śląskie, śmierdzące powietrze nie dociera. To dla przykładu. Wiem, ze cześć z tego już nieaktualna tak jak rola węgla kamiennego w gospodarce energetycznej świata.


Jeśli jesteś taki błyskotliwy , obyty , oczytany ...to może wyjaśnisz nam co się stało ze śląskim złotem ?? Nie mam namyśli węgla kamiennego....Widziałeś może film dok. pt.: "Dwugłowy smok " tudzież " W cieniu radiostacji" ? A może powiesz mi dlaczego nie chcą nam oddać naszej przedwojennej autonomii ?
Powstańcy walczyli o nią....Warszawa wypła się na nas w czasie powstań , a Niemcy dbali o swoich ziomków śląc im zastępy Freikorps'ów......
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
podinspektor policji



Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 57

PostWysłany: Wto Lis 23, 2010 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8703345,Posel_PO_namawia___Wybierajcie_narodowosc_slaska_.html

Może nie w tym miejscu. Ale jest to ciekawy link.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jonas



Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1235
Skąd: się wzieliśmy?

PostWysłany: Sro Lis 24, 2010 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piszesz tak niechlujnie, że ciężko połapać się czy do mnie pijesz.
Igorex napisał:
Jonas napisał:
W temacie co Polska dla Sląska i vice versa to: Wy Polsce węgiel a Polska Wam wcześniejsze emeryturki, specjalne sklepy za komuny, bony dla górników na samochody – prosto z Żerania. A Żerań nie leży na Śląsku. No i wczasy na terenach gdzie śląskie, śmierdzące powietrze nie dociera. To dla przykładu. Wiem, ze cześć z tego już nieaktualna tak jak rola węgla kamiennego w gospodarce energetycznej świata.

Jeśli jesteś taki błyskotliwy , obyty , oczytany
Daj spokój, nigdy nie pisałem o sobie w takim kontekście i raczej tego nie zrobię. Co innego pewni ludzie tutaj, którzy poniżając innych próbowali sami siebie wyżej stawiać. Sam byłem tego procederu ofiarą będąc nazwany kretynem czy ignorantem.
Igorex napisał:
...to może wyjaśnisz nam co się stało ze śląskim złotem ?? Nie mam namyśli węgla kamiennego....Widziałeś może film dok. pt.: "Dwugłowy smok " tudzież " W cieniu radiostacji" ? A może powiesz mi dlaczego nie chcą nam oddać naszej przedwojennej autonomii ?
Powstańcy walczyli o nią....Warszawa wypła się na nas w czasie powstań , a Niemcy dbali o swoich ziomków śląc im zastępy Freikorps'ów......
Warszawa na Śląsk się nie wypięła tylko pomagać otwarcie w walkach nie mogła. Pomagała w sposób niewystarczający bo sama była uwikłana w konflikt w tak zwanym międzyczasie. Pomagała po cichu bo na terenach plebiscytowych były rozlokowane wojska Komisji Międzysojuszniczej i trzeba było uważać by nikt Warszawy o niecne działania nie oskarżył. Niemcom nikt nie odmawiał suwerennego państwa a nasze zbyt wygórowane żądania mogły pogrążyć nasze niepodległościowe starania u nieprzychylnych nam Brytyjczyków czy raczej obojętnych a później także nieprzychylnych Francuzów w niebycie. Jako Polacy byliśmy w Europie traktowani i postrzegani jako ludzie drugiej kategorii, gorzej traktowani byli tylko Cyganie. Przedstawiano nas jako terrorystów i ludzi bez kultury, tanich robotników, szaleńców. Dziś nadal nas się przedstawia jako złodziei samochód i pijaków, jak widać wielu Szwabów nieświadomie nadal uczestniczy w tym procederze, którego geneza tkwi w tamtych czasach i czego nie są świadomi. Posługują się metodami rodem z kulturkampfu nawet na tym forum stawiając się wyżej jako bogaczy, których stać na fundowanie kamerek na lewo i prawo. To także notabene forma wywyższania siebie poniżając innych.

I odnosząc się raz jeszcze do tego co napisałeś i za co jeszcze nie przeprosiłeś to wiedz, że jako jednopokoleniowy Ślązak mam prawo do głosu bo Śląsk to dla mnie Polska a ja jestem Polakiem. I jeśli sugerujesz mi, że mam się zamknąć bo to nie moja ziemia to ja Ci głośno oznajmiam, że Nas jest wielu i nie wiem jak załatwisz ten problem. Jeśli sugerujesz przesiedlenia to zastanów się czy Cię na to stać bo i pewnie wielu się zgodzi o ile zaproponujesz dogodne warunki. Stać Cię?
_________________
كافر INFIDEL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alfredbernardW



Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 3
Skąd: Knurów, Gliwice, Tychy

PostWysłany: Wto Lut 26, 2013 7:47 am    Temat postu: Powstania Sląskie- Jak było? Odpowiedz z cytatem

Popieram w całej rozciągłości wypowiedzi "secundo". Historia Śląska, często została bardzo spłycona. By dokładnie ją zrozumieć należałoby się cofnąć bardzo mocno do czasów nawet Św. Cyryla i Metodego. Śląsk to ziemia, która była przez długie lata wstecz nie w rękach polskich władców. Nie jest to też wcale powód, by uznać go nie polskim. Lecz zanim się zacznie krytykować Kutza, czy kogoś innego trzeba nauczyć się tej historii.
_________________
Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ESTEAM



Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 202
Skąd: Szczygłowice

PostWysłany: Czw Lut 28, 2013 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znajomemu darował wolność

Podczas akcji wypędzania w Niendówce Dolnej wydarzyło się coś nie­zwykłego. Na podwórze jednego z gospodarstw zaszedł żołnierz nie­miecki, w którym syn gospodarzy rozpoznał kolegę z polskiego wojska. Razem odbywali służbę w jednostce na zachodzie Polski. W takich okolicznościach nie zdradzał się jednak ze swym odkryciem. Gdy Niemiec rów­nież zorientował się, kogo ma przed sobą, odstąpił od wykonywania pole­conych mu czynności, odwrócił się i bez słowa opuścił teren posesji.


Ślązak, Niemiec, który służył kiedyś w polskim wojsku, czy może Polak z terenu śląska wcielony do armii niemieckiej ? Kim był ? na pewno człowiekiem, z pogranicza, którego nikt nie pytał kim chce być. Znam miejscowość i rodzinę ocalonego, nigdy nie poznam kim był ten drugi, być może dziś mijam się z jego rodziną z jego potomkami, być może nawet jego wnuk lub prawnuk udziela się tutaj, być może. Na szczęście to już nie te czasy i dobrze Smile chyba.
_________________
Think ============"Dodaj trochę jadu do połowicznej prawdy, a będziesz miała prawdę absolutną."============ 2 man down
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
secundo



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 2899
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Mar 01, 2013 1:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno podczas 150 rocznicy Powstania Styczniowego wynikła bardzo ciekawa kwestia, jak wyglądała armia carska w tamtym czasie, kto w niej służył i jak się to przekładało na praktyczny sposób prowadzenia walki. Otóż armie cesarstw składały się z przedstawicieli wszystkich narodowości i grup etnicznych, które imperium zamieszkiwały plus kadra zagraniczna. W efekcie powstańcy walczyli niejednokrotnie bratobójczo, bo branką objęto np. chłopów z ich okolicy. Władze państwowe starały się dyslokować żołnierzy, by tego uniknąć, więc Polacy po zaciągu jechali w odległe rejony kraju a w Polsce z powstaniem walczyli np. Litwini, Finowie oczywiście również oficerowie rosyjscy.
Gdyby zastosować to podobieństwo do składu narodowościowego armii niemieckiej na początku wieku, teza o bratobójczych walkach podczas powstań śląskich wydaje się dość oczywista. Co ciekawe nie był to jeszcze czas wojny totalnej - trup nie padał wcale tak często, nie tylko z powodu niecelnej broni, ale przede wszystkim dlatego, że jeńcy, którzy wcześniej w potyczce wykazali się rozsądkiem, mogli liczyć na dobre traktowanie, byli puszczani wolno po złożeniu obietnicy, że nie podejmą broni i dostawali nawet pieniądze na podróż. Walczono więc bardziej o cele militarne, geostrategiczne, by przegonić wroga, zmusić do opuszczenia linii, wycofania się a nie przeciw sobie, by się wyniszczyć lub wyniszczyć etnicznego przeciwnika. Dopiero w czasie II WŚ zwłaszcza na froncie wschodnim oraz w Azji doszło do gruntownej odmiany na gorsze, natomiast zwiastunem tej makabry już podczas I WŚ było m.in. masowe użycie gazów bojowych. Powstania śląskie należą jeszcze do romantycznej, staromodnej, nieco "rycerskiej" epoki wojen, kiedy mężczyźni walczyli ze sobą z różnych nie do końca ideologicznych powodów, nienawiść etniczna nie przybierała jeszcze monstrualnych rozmiarów a ludność cywilna mogła czuć się w zasadzie bezpiecznie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alfredbernardW



Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 3
Skąd: Knurów, Gliwice, Tychy

PostWysłany: Pią Mar 01, 2013 7:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod koniec XIX w zpowodu pruskich rugów i prześladowań (nazwisko ma końcówkę -ski) moi pradziadowie (czystej krwi Polacy) przeprowadzili się z Prowinz Posen (Wielkopolska) na Oberschlesien za pracą, bo nie było co jeść itd. itp. Potem jeden z wujków brał udział w Powstaniach Śląskich. Jego brat służył w Polskim Wojsku i w 1939 bronił Polski w bitwie pod Wyrami. Pod koniec wojny niestety trzeciego z braci Hitler zaciągnął do Wehrmachtu, uciekł z niego we Włoszech, zaciągnął się na krótko do Andersa (po wojnie UB sprawdzało dokładnie z tego powodu całą rodzinkę, mimo tego, że w papierach okupant dał nr 4 i napisał Polen). Bracia pożenili się z Knurowiankami, których niektórzy bracia tych Knurowianek byli w Wehrmachcie. Wg goroli jesteśmy hanysami, niektórzy twierdzili, że szwabami. Niemiec twierdził, że poltoniami (pogardliwie o Polakach). Urodziłem się w Knurowie, ożeniłem się z gorolką (poznałem w wojsku), nie pracowałem na kopalni i nie miałem takich profitów, jak górnicy, mimo że całe życie przepracowałem uczciwie i to w jednym zakładzie pracy . W rodzinie starzy Ślązacy, nawet niektórzy wyjechali do Niemiec na stałe. Nigdy nie wyjadę ze Śląska, bo to mój Heimat. Jaka to opcja? ..niemiecka, polska, śląska?
_________________
Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka