Wirtualny KNURÓW - Strona główna Wirtualny KNURÓW
Forum dyskusyjne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kolędowanie z T. Pasławskim w kościele MB Częstochowskiej
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Kultura i sport
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pan_wątrobian



Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 63
Skąd: z zaskoczenia

PostWysłany: Czw Maj 10, 2007 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Gdy ktoś niby wierzący szczególnie nadaje mi na księży, podając liczne "konkretne" przykłady zawsze pytam: A kiedy ostatnio modliłeś się za kapłanów. Zwykle zapada cisza...

rano, wieczór, we dnie, w nocy... w kinie w Lublinie, w Kłaju w tramwaju... doprawdy argument wytrych-obuch!
Nie ma co utyskiwać na służbę zdrowia, na samorząd, na polityków, na lokatą ekspedientkę ze sklepu Biedronka - trzeba się za nich wszystkich modlić! Odwiedzić forum przynajmniej w co drugą niedzielę zwykłą i jedną świąteczną. I pamiętajcie kochani, cebula też ma warstwy Dancing
_________________
do rany przyłóż - zagoi lub wyżre
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklamiarz






Wysłany:     Temat postu: Reklama Google


Powrót do góry
MRUCZanka



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Knurów/Koszęcin

PostWysłany: Czw Maj 10, 2007 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ufff wytrwałam w czytaniu... Mr. Green Nie chcę się kłócić o jakieś formy kościelne,bo mnie to niespecjalnie rusza,to problem kościoła. Niemniej uważam, że spokojnie w czasie świąt możesz, Pasiu,grać Bacha- wspomnij na Weinachtsoratorium, czy Osterfestoratorium. Jeśli chcesz,mogę Ci pomóc wystawić Wink Dokoptuje się jeszcze prę osób na solo i do chórku i byłby świetny koncert liturgiczny ;P

Co do innych zarzewi kłótni - ciekawa jestem,jak byście wytrzymali pełną mszę odprawioną z pełnym muzyczym jej aspektem,pisanym przecież na zamówienia w baroku,klasycyźmie - samo Requiem Mozarta trwa bez przerwy 45-50 minut na koncercie Smile Że wspomnę,że Bach musiał co tydzień wystawić nowe opracowanie mszy plus kantatkę.

Panie wątrobianie nikt ci się nie każe modlić,a biadolić zawsze możesz,nawet z okazji braku okazji Mr. Green
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Pasiu



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 45
Skąd: Knurów - Gliwice

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 2:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mówię wyraźnie o ludziach wierzących.
W dodatku ja ich tylko pytam, a oni milkną.
Mr. Green Bynajmniej nie jestem jakimś kościelnym fanatykiem, natomiast katolik poczuwaj?cy się do współodpowiedzialności za swój kościół i biadolący nad jakością księży może i powinien się za nich modlić, gdyż na ogół nic innego nie może zrobić.
Aha...mam jeszcze drugi wytrych...przez przeszło 20 lat posługi organistowskiej w różnych kościołach jakoś nie natknąłem się na tylu błądzących kapłanów, ilu spotkało na swej drodze wielu wierzących 2 razy do roku.
Jeżeli zaś jesteś Panie Watrobianin człowiekiem choćby tylko czasem wierzącym, to nie kpij z modlitwy, byś kiedyś sam o nią nie musiał prosić...
Jeżeli zaś niewierzącym, to w imię wszechobecnej tolerancji uszanuj uczucia wierzących i napastliwe komentarze zachowaj dla siebie.
Ja katolikiem jestem o tyle marnym, że czasem mam kłopoty z nastawieniem drugiego policzka Mr. Green
Mruczanko, kto to może wiedzieć co mi jeszcze do głowy przyjdzie ...Very Happy
Pozdrawiam
_________________
Pasiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lukas2401
Moderator


Dołączył: 05 Cze 2006
Posty: 5050
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pią Maj 11, 2007 3:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólnie Pan_wątrobian ma moim zdaniem specyficzne poczucie humoru, na którym najwyraźniej się nie znam... hmmm, może jestem zbyt mało inteligentny Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Dawid



Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 79
Skąd: Knurów

PostWysłany: Pon Maj 14, 2007 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym w tej dyskusji liturgi i śpiewie liturgicznym nawiązać wprost do zagadnienia które nazwałbym prowokacyjnie "atrakcyjnością mszy". Czy nabozeństwo ma mieć wymiar tylko religijny, czy powinno być też samo w sobie atrakcyjne dla wiernych, którzy przychodzą do koscioła.

Spotkałem się kiedyś z pogladem, że nie należy na siłę uatrakcyjniać mszy, przyciagać wiernych jakąś szczególną oprawą... poprstu jak ktos chce przychodzić do koscioła to będzie chodził niezależnie od tego co ciekawego zobaczy, czy usłyszy w kosciele.

Z pogladem tym nie mogę się zgodzić z trzech wzgledów:

1) Oprawa liturgiczna jest wartoscią samą w sobie i dobrze jeśli jest urozmaicona, ciekawa. Tak jak napisał chyba Pasiu, kosciół zawsze wiódł prym w rozwoju m.in. muzyki. Nie wiem dlaczego miałby teraz przestać dbać o ten rozój i swoją atrakcyjnosć, przekaz nie tylko religijny ale również kulturalny, intelektualny.

2) Nie można nikogo na siłę trzymać w kosciele, ale z drugiej strony warto chyba zachęcić niedowiarków żeby od czasu do czasu przyszli np. na koncert (niekoniecznie muzyki ściśle religijnej) po mszy, który to koncert mógłby otworzyć proboszcz wykorzystując chwilę na "małe rekolekcje", a nuż uda się złowić kolejną duszę w sieć wiary.

3) Wydaje mi się, że zdecydowana większość wiernych chce aby liturgia była atrakcyjna, aby nawiązywała do tradycji np. muzyki narodowej, sporo osób z uciechą posłuchałoby przy okazji muzyki klasycznej, moze jakiegos zespołu młodzieżowego, chórków (oczywiscie od czasu do czasu).
Czy nie warto aby dla tych osób hierarchowie ruszyli do bardziej aktywnej pracy i pomyśleli o zorganizowaniu, czy przynajmniej zainspirowaniu takich działań jak zespół młodzieżowy z gitarą, czy bębęnkami, jak chór dla osób którzy akurat taką muzykę wolą, jak pieśni solowe organistów, którzy mają ku temu warunki głosowe itd


Zgadzam się że na siłę nie ma co ludzi do koscioła przyprowadzać, co więcej, czym mniejszy kosciół tym dla jego wyznawców paradoksalnie wygodniej, ale czy o tę wygodę ma chodzić?. Tym bardziej, że coraz mniej osób praktykuje, jeśli sobie dobrze przypominam to w Knurowie odsetek praktykujacych to chyba 40% wszystkich wierzącyh. Pewnie mała "atrakcyjność " liturgii to nie główny powód tej absencji, ale jakiś wpływ chyba jednak ona wywiera.

Dwd
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
M



Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 18
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon Maj 14, 2007 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się całkowicie zgadzam Smile
kto powiedział z resztą, że wyżej przeze mnie wspomniana oprawa muzyczna liturgii jest nieatrakcyjna ??Smile
jeszcze raz przywołam przykład krakowskich dominikanów (Pasiu z resztą także się nim posługiwał, więc to jest nasz wspólny przykład Very Happy)
tam właśnie taka oprawa jest ATRAKCJĄ Smile

ja nie "walczę" z nikim o to, by np. na Eucharystii nie było bardziej Wink "nowoczesnych" rytmów
po prostu uważam, że tym, którzy w takiej , nazwijmy to - bardziej klasycznej estetyce się odnajdują, też powinno się dać szansę
i to będą jak najbardziej kroki do przodu
muzycy tworzący przy Ośrodkach Liturgicznych (Kraków, ostatnio także silnie rozwijający się Chorzów) nie robią przecież absolutnie kroków w tył!!! Smile
korzystają z tego co piękne w przeszłości i dodając to co nowe Very Happy tworzą piękne utwory Smile

Kościół powinien być miejscem krzewienia kultury Smile czyż nie?
ale z drugiej strony - oczywiście, zgadzam się jak najbardziej
niech będą i Msze dla tych, którzy pragną modlić się nowocześniejszymi rytmami Smile
tylko niech nie zapomina o tym co w tradycji
o tym co w przeszłości


swoją drogą ciekawa jestem kiedy Mr Admin zauważy że to jakby wszystko nie na temat Razz
pozdrawiam Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pasiu



Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 45
Skąd: Knurów - Gliwice

PostWysłany: Wto Maj 15, 2007 10:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To właśnie dlatego chciałem odpowiedzieć na priwa M, ale dołączyły się kolejne osoby więc spasowałem - a kolędowania się nasłuchałem ostatnio bo siedziałem trochę nad nagraniem...siotra przyjechała i chciała posłuchać. Admin pewno o kolędach dawno zapomniał...zresztą to wąski temat dla wąskiej grupy zainteresowanych i przy recenzji mojego koncertu nikomu chyba taka dyskusja nie przeszkadza Smile
_________________
Pasiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MRUCZanka



Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Knurów/Koszęcin

PostWysłany: Nie Maj 20, 2007 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A skądże, miło jest pogawędzić na konkretny temat, i myślę,że jeśli ktoś ma coś do powiedzenia w tej sprawie nie uważa tego za off topic Smile
Zresztą, lato się zbliża, i kto pamięto o kolędach? Lepiej pośpiewać coś idylliczno- świeckiego Smile Aczkolwiek ja w obecnym momencie zmuszona jestem do słuchania muzyki współczesnej - nie koniecznie religijnej,ale tu poleciłabym Exodus Kilara. Rewelacyjny, wpada w ucho, żałuję,że nie moglam go śpiewać w Spodku kilka lat temu(ospa nie wybiera). Ale moż ebyśmy coś skombinowali do Knurowa? Jakiś koncercik kameralny, świecko- liturgiczny? Coś na pewno dałoby się zmajstrować, niekoniecznie w "różowej łodzi" Mr. Green Super
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wirtualny KNURÓW Strona Główna -> Kultura i sport Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
statystyka